Banícke múzeum v Rožňave je od konca minulého roka poverený viesť Martin Kováč. Na novom poste má predstavu, čo by chcel v inštitúcii zmeniť a naopak, čo považuje v doterajšej činnosti za prínosné.
ROŽŇAVA. Povereným riaditeľom Baníckeho múzea v Rožňave je od 1. novembra 2014 Martin Kováč.
Na túto pozíciu nastúpil po tom, čo víťaz výberového konania Ján Hlobil tento post odmietol.
Ako nový riaditeľ tvrdí, prijal ponuku vedenia KSK, ktoré mu dalo šancu.
Namiesto Ameriky rodný kraj
M. Kováč pochádza z Rožňavy. Na filozofickej fakulte UCM v Trnave vyštudoval etnológiu. Po skončení štúdia pred piatimi rokmi nastúpil na miesto etnológa.
„Už v mladosti som sa zaujímal o kultúru iných národov. Sníval som o tom, že pôjdem robiť výskumy do Južnej Ameriky, či Papuy Novej Guiney. Nakoniec som skončil v rodnom kraji,“ hovorí s úsmevom riaditeľ.
Na začiatku o veľkých zmenách v činnosti Baníckeho múzea neuvažuje.
„Keďže som iným typom človeka ako bol môj bývalý riaditeľ, niektoré veci vidím z iného uhla. Niečo sa pomení, ale štandardný základ ostane. Naša inštitúcia zorganizovala za posledné roky veľmi pekné podujatia, ktoré verejnosť prijala s pozitívnym ohlasom. Tunajšia Historická expozícia na Šafárikovej ulici bola jednou z prvých prezentačných múzejných depozitárov na Slovensku s touto tematikou. Aj mnohé iné tunajšie aktivity boli na svoju dobu pokrokové,“ vysvetľuje.
Zdedený projekt
Prvoradú pozornosť venuje v súčasnosti šéf Baníckeho múzea investičnému projektu KSK, ktorý získal prostriedky z regionálneho operačného program.
Ide o rekonštrukciu pamiatkovo chráneného historického objektu Baníckeho múzea za vyše 1,2 milióna eur.
Z toho dôvodu sú v tomto roku zatvorené Expozícia baníctva a hutníctva, Expozícia banských pracovísk a Expozícia prírody Slovenského krasu.
Zrekonštruujú sa nielen expozície, ale aj nádvorie budovy bansko-hutníckej expozície, kde sa bude pristavovať.
„Pri projekte, ktorý som zdedil, sa sústreďujem na to, aby všetko prebiehalo v poriadku a aby sme ho dotiahli do úspešného konca. Realizácia projektov musí byť ukončená do konca októbra tohto roka. S prácami sa začne hneď, ako budú úspešne ukončené verejné súťaže na dodávku prác. Momentálne sa čaká na ukončenie procesu verejného obstarávania. Malo by už veľmi skoro byť jasné, kto bude zhotoviteľ diela,“ dopĺňa informáciu.
Nová otváracia doba
Pripravený projekt má za cieľ vytvoriť vo vynovených priestoroch zážitkové centrum. Bude to expozícia 21. storočia, ktorá prehliadkou trojdimenzionálnych zbierkových predmetov vtiahne do diania výstavy. Chystaných prekvapení je oveľa viac.
Novou perličkou vo vzťahu k verejnosti bude zmena otváracích hodín počas letnej sezóny.
„V súčasnosti máme otvorené od 7. do 16. hod., čo zamestnaným ľuďom nemusí vyhovovať. Zvažujeme nájsť čo najoptimálnejší čas s predĺženou pracovnou dobou a otvorením múzea aspoň jeden deň počas víkendu, aby sme vyšli v ústrety návštevníkovi,“ dodáva Rožňavčan.
Dôstojná inštitúcia
Zatvorením expozícií sa múzeum neodmlčalo. Pre návštevníkov je otvorená Historická expozícia a Galéria Baníckeho múzea.
„Chceme i naďalej pokračovať v tvorivých dielňach, v ktorých vidím potenciál. Medzi ľuďmi sa ujali a majú úspech. Pokúsime sa osloviť aj dospelých prostredníctvom prednášok. V spolupráci s občianskymi združeniami pripravujeme v našej galérii v poradí tretie podujatie s názvom Spolu a verejne. Ide o projekt Rožňavské radiály. Som rád, že múzeum nastúpilo na túto cestu v rámci kultúry a spolupracujeme s ostatnými organizáciami a združeniami. Chceme, aby múzeum bolo i naďalej dôstojnou inštitúciou v tomto meste, aby mesto a jeho občania boli hrdí na túto kultúrnu ustanovizeň,“ uzatvára nový riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer