Po vyše desiatich rokov sa Gemerský banícky spolok Bratstvo v Rožňave dočkal odhalenia Pamätníka baníckej práce. Pomník je spomienkou na niekdajšiu slávnu tradíciu ťažby surovín v Hornom Gemeri.
ROŽŇAVA. Na sklonku minulého roka slávnostne odhalili na Šafárikovej ulici v Rožňave Pamätník baníckej práce.
„Rožňava je staré banícke mesto, ktoré sa bohatstvom a rozmanitosťou výskytu rúd zaradilo medzi popredné mestá stredoveku. Ťažba rúd je dokumentovaná už pred naším letopočtom. Rozkvet mesta a nárast obyvateľstva možno tiež pripísať rozvoju baníctva. Baníctvu sa pripisuje i terajšie pomenovanie Námestie baníkov, ktoré patrí medzi najväčšie štvorcové námestia na Slovensku,“ povedal predseda Gemerského baníckeho spolku Bratstvo v Rožňave Marián Bachňák.
O vybudovanie tohto pamätníka sa Gemerský banícky spolok Bratstvo snaží už od roku 2002. Člen spolku Bratstvo Arpád Kavečanky bol jedným z aktivistov za postavenie pamätníka.
„V roku 1999 po útlme baníctva sme si v spolku povedali, že sa pokúsime zachovať tradície po banskej činnosti. Pamätník je zároveň pietnym miestom pre všetkých, ktorí položili v bani svoje životy,“ zdôraznil A. Kavečanky.
Pamätné miesto
Pamätník tvorí masív sideritu, ktorý predstavuje princíp ťažby železnej rudy. Na tabuli pripevnenej na masíve je zvečnený rok 1243, ktorý pripomína začiatok ťažby rúd banským spôsobom v tomto regióne.
Vznikol vďaka finančnej podpore Úradu vlády, KSK a ďalších sponzorov.
Celkové náklady na jeho vybudovanie dosiahli 8 000 eur.
Pamätné miesto bude slúžiť pre príležitostné spomienkové akcie konané v rámci Dní mesta Rožňava, stretnutí Baníckych spolkov a cechov Slovenska, či iných akcií organizovaných pri zachovávaní kultúrneho a historického dedičstva mesta a regiónu v rámci Banskej cesty, či Terra Incognita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer