Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar má nového riaditeľa. Stal sa ním Július Barczi, ktorý bol od leta tohto roku poverený riadením múzea, po odchode bývalej riaditeľky Evy Lázárovej. J. Barczi je v súčasnosti aj zástupcom generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov.
BETLIAR. Päťčlenná výberová komisia zložená z odborníkov vyberala spomedzi dvoch uchádzačov.
Okrem J. Barcziho sa o funkciu uchádzal aj levočský reštaurátor Martin Ilečko.
Priority múzea
„Prešiel som riadnym výberovým konaním. Konkurz trval pol druha hodiny. Dostali sme šesť otázok. Súviseli najmä s platnou legislatívou. Podrobne sa rozoberala aj moja koncepcia múzea,“ uviedol na margo konkurzu nový riaditeľ.
Ako zdôraznil, jednou z priorít Múzea Betliar je dokončenie obnovy hradu Krásna Hôrka.
„Avšak múzeum, to nie je len Krásna Hôrka, ale aj mauzóleum Andrássyovcov, park v kaštieli aj samotný kaštieľ v Betliari, takže tých ďalších priorít je viacej. My v rámci múzea spracovávame zbierky, pripravujeme programy, odborné aj prevádzkové činnosti a podobne. Moja vízia je jasná, aby múzeum smerovalo do 21. storočia. Je dôležité, aby sme napĺňali požiadavky súčasného návštevníka. Ľudia dnes chodia do múzeí s inými očakávaniami ako niekedy,“ dôvodil J. Barczi.
Návrat exotických rastlín
Zaujímalo nás, čo v rámci múzea chystajú pre budúci rok, budúcu sezónu.
V prvom polroku sa zamerajú na nový vizuál múzea, s ktorým ho budú návštevníci vedieť ľahko identifikovať.
„Chceme tým viac poukázať na špecifickosť nášho múzea. Expozície múzea v Betliari a na hrade Krásna Hôrka sú jedinečné tým, že po druhej svetovej vojne ostali ako jediné zachované so svojim pôvodným zbierkovým fondom. Nič sa odtiaľto neodnieslo, nič neprinieslo. Ide o také špecifikum v rámci strednej Európy a práve na to sa chceme sústrediť. Poukázať na zachovalú šľachtickú zbierku a na rodinu Andrássyovcov, ktorých meno budeme viac skloňovať,“ priblížil J. Barczi.
V novej sezóne sprístupnia novú pokladňu, nový bufet kaviarenského typu s posedením v exteriéri.
Novinkou budú aj exotické rastliny v parku kaštieľa.
„Pripravujeme spoluprácu s botanickou záhradou. Snahou je, aby sa sem vrátili exotické rastliny, ktoré tu kedysi boli, napr. banánovníky. Máme aj v pláne prinavrátiť do múzea jedinú žijúcu a zachovalú palmu Andrássyovcov, ktorá je dnes umiestnená na rožňavskej železničnej stanici. Uvidíme, ako sa nám to poradí. Ide o pomerne veľkú rastlinu, ktorá by mohla nájsť miesto v našom parku,“ uviedol.
Zaujímavá výstava o Sisi
Na noc múzeí, v polovici mája, plánujú otvoriť aj rotundu, ktorá sa nachádza v parku kaštieľa.
Postavená bola na konci 18. storočia v klasicistickom slohu a pôvodne bola miestom knižnice.
Rotunda bola dlhých 70 rokov zatvorená. Budú v nej inštalované diela umelca Jaroslava Vargu.
Začiatkom júna otvoria zreinštalované prízemie kaštieľa, kde bude nová klenotnica.
V týchto priestoroch bude sprístupnená výstava venovaná kráľovnej Alžbete. Pripravuje ju SNM – Múzeum Betliar v spolupráci s Maďarským národným múzeom a rakúskym zámkom Schönbrunn.
„Sprievodné podujatia v múzeu budú spojené s touto výstavou. Nebudú chýbať tematické, odborné prednášky. Vystavíme aj zapožičané šaty Alžbety, v ktorých bola zavraždená. Práve tematické prednášky, ktoré sme v tejto sezóne rozbehli, si našli svojich záujemcov. Teší nás, že priemerná návštevnosť dosiahla 50 až 60 ľudí, čo je viac ako v národnej galérii,“ zdôraznil riaditeľ.
Aktuálna situácia na hrade Krásna Hôrka
„Okolo dolného hradu je postavené lešenie, čo je v podstate zázrak, na čo sme dlho čakali. Lešenie je nielen kvôli stavebným prácam, ale aj kvôli architektonicko-historickému výskumu a výskumu omietok. Pod trvalými strechami bude čo nevidieť celý dolný hrad. Krov je postavený už aj na strednom hrade. V zmysle zmluvy so zhotoviteľom celý hrad má byť pod strechou do konca budúceho roka. V tomto smere sa hýbeme dopredu. Okolo celého hradu je to vyčistené a vyrúbané, zhruba 15 metrov široký pás. Boli to skutočne veľmi ťažké podmienky. Som rád, že sme našli človeka, ktorý to bol ochotný a schopný urobiť. Vyčistením sa otvoril aj samotný pohľad na hrad a zvýšila sa bezpečnosť,“ vyratúval doterajšie práce J. Barczi.
V prácach postúpili aj reštaurátori. V kaplnke uskutočnili reštaurátorský prieskum nástenných malieb. Nasledovať bude samotné reštaurovanie kaplnky. Financie na jej obnovu pôjdu z verejnej zbierky.
„Pôvodný odhad bol omnoho vyšší. Reálny rozpočet je nižší, čomu som rád, peniaze tak poslúžia na ďalšie reštaurovanie zbierok,“ upresnil.
Reštaurátori v Rožňave a Bratislave pracujú na obnove predmetov zasiahnutých požiarom a sadzami.
Zbierky zničené prelomením klenby v kongregačnej sále obnovujú maďarskí reštaurátori.
Odborníci v Brne pracujú na kovových predmetoch a zbraniach, na čo získali grant od českej vlády.
Na otázku, kedy sa Krásna Hôrka otvorí verejnosti, J. Barci odpovedal: „Pokiaľ nemáme výkaz - výmer, rozpočet a projektovú dokumentáciu na tretiu etapu obnovy, dovtedy to nebudeme vedieť upresniť.“
Krásna Hôrka. Obnova stále prebieha. Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer