Verejnosti pripomenula, že i na Slovensku sú ženy obeťami násilia poväčšine páchaného za zatvorenými dverami domácností. Na túto tému diskutovali rožňavskí policajti so študentmi Strednej zdravotníckej školy.
ROŽŇAVA. Témou Násilie na ženách sa týka nás všetkých sa zaoberali študenti Strednej zdravotníckej školy v spolupráci so zástupcami policajného zboru.
Koordinátor prevencie Miroslav Korintuš z OO PZ v Rožňave poskytol cenné rady, ako predchádzať násiliu, čo robiť v prípade priamej hrozby násilia a ako bezprostredne konať po incidente.
„Násilie predovšetkým u žien ostáva vo väčšine prípadov dlhodobo utajované. Je ale potrebné prelomiť mlčanie a prehovoriť. Žiadny muž nemá nárok na to, aby ženu nejakým spôsobom týral. Neobraňujte svojho násilníckeho partnera. Máte právo na život v bezpečí a pokoji. Násilie samo neprestane, naopak, bude sa stupňovať,“ upozornil prítomné študentky.
Idolmi sú násilníci
Nerešpektovanie hraníc partnera, rýchle zbližovanie, vlastnícke správanie či prehnaná žiarlivosť sú jednými zo spoločných čŕt ľudí, ktorí sa správajú násilnícky.
Poznanie týchto povahových vlastností môže podľa koordinátora napomôcť mladej generácii pri výbere partnera.
„Nájdite si vhodného životného partnera. Vystríhajte sa majetníckych mužov, ktorí vás sledujú, alebo vám kontrolujú mobilné telefóny. Veľa dievčat robí chybu, že sa im páčia najväčší výtržníci v skupine. Sú hrdé, že sa dotyční chalani vedia o ne pobiť, ukazujú svoju fyzickú silu, sú dominantní. Postupom času sa z tých ľudí často stávajú ešte arogantnejší agresívni muži a vymykajú sa z normálneho života,“ varoval M. Korintuš.
Násilník skončil za mrežami
Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Štefan Murza porozprával budúcim zdravotníkom o jednom z najzávažnejších prípadov, ktorý sa stal v Rožňavskom okrese.
„Žena tolerovala psychické a fyzické týranie manžela desať rokov. Mala pred ním panický strach. Teror doma sa prejavil aj v pracovnej oblasti. Nevedela sa sústrediť, bola apatická. Trpeli aj jej dve deti. Tieto činy sa veľmi ťažko preukazujú, pretože tam väčšinou nie sú svedkovia. Využívame všetky možné prostriedky, aby sme páchateľa usvedčili. Agresor do poslednej chvíle tvrdil, že je nevinný a za všetko môže jeho manželka. Súd ho odsúdil na 7,5 roka nepodmienečne,“ uviedol vyšetrovateľ.
Odvahu netreba stratiť
Maturantke Daši Štempelovej sa obsah diskusie pozdával.
„Vďaka vypočutým radám si viem lepšie vybrať partnera. V našom okolí sú takéto prípady, ale týraný človek by sa mal otvoriť a niekomu zveriť. Ja neviem, ako by som sa v takom prípade zachovala ja, to záleží od situácie. Ťažko dopredu hovoriť,“ zamyslela sa študentka.
Spolužiačku Moniku Dányiovú téma oslovila.
„Dozvedela som sa veľa nových informácií. Myslím si, že je v spoločnosti veľa týraných žien, ale nerozprávajú o tom. Možno zo strachu, možno preto, ako ich bude vnímať okolie, majú strach pred budúcnosťou. Odvahu ale netreba nikdy stratiť,“ skonštatovala dievčina.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer