Zoznam 143 mien padlých vojakov v prvej svetovej vojne je súčasťou pamätníka obetí vojny na Mestskom cintoríne v Rožňave. Pamätník má však narušenú statiku, tabuľa s menami je popukaná. Mesto sa púšťa do rekonštrukcie tohto pamätníka.
ROŽŇAVA. „Tabule s menami sú popraskané, narušená je aj statika pamätníka. Máme obavy, že najmä tie tabule môžu kedykoľvek spadnúť. Je najvyšší čas pustiť sa do opravy pamätníka, kým sa jeho stav ešte viac nezhorší. Je to viac ako aktuálne aj vzhľadom na sté výročie od vypuknutia prvej svetovej vojny,“ zdôraznil správca Mestského cintorína v Rožňave Zoltán Beke.
Zo strážnej veže do depozitu
Ako uviedol Z. Beke, tabuľa s menami vojakov prvej svetovej vojny bola pôvodne v 20. rokoch 20. storočia umiestnená v centre mesta na strážnej veži.
V roku 1951, kedy si komunistická strana pripomínala 30. výročie svojho založenia, tabuľa s menami vojakov išla dole, na dlhé roky skončila v mestskom depozitári. Na strážnej veži osadili tabuľu s menami členov komunistickej strany, ktorých fašisti odvliekli v roku 1944 a ktorých hroby nie sú známe.
„Z občianskej iniciatívy sa po rokoch rozhodlo, že tabuľa z depozitu sa umiestni na mestskom cintoríne. Vyhotovil sa tu pamätník obetí prvej a zároveň už aj druhej svetovej vojny. Pamätník je osadený na severnej strane cintorína, jeho čelná strana tvorí súčasť oplotenia. Na tabuli je 143 mien vojakov z prvej svetovej vojny, na spodnej časti je osadená tabuľa s menami vojakov II. svetovej vojny. Tvorí ju 20 mien. Rokmi sa nám podarilo dohľadať ďalšie mená vojakov, dnes ich máme zaznamenaných spolu 66. Tie, ktoré na tabuli chýbajú, by sme chceli dodatočne doplniť na ďalších dvoch tabuliach,“ uviedol správca cintorína.
Poškodená tabuľa s menami
Snaha o obnovu pamätníka nie je tohtoročnou novinkou. Pár rokov predtým bola oprava schválená, chýbali však peniaze.
Až v tomto roku sa podarilo získať časť peňazí na opravu.
Mesto v týchto dňoch vypísalo verejné obstarávanie.
Predmetom zákazky je rekonštrukcia pamätného múra a výmena poškodených pamätných tabúľ s menami padlých hrdinov. Podľa vypísaného verejného obstarávania je predpokladaná cena predmetu zákazky vo výške 8 250 eur.
Podľa slov Z. Bekeho táto suma síce nie je postačujúca pre kompletnú obnovu pamätníka, akútne záchranné práce na pamätníku sa však tým poriešia.
„Ak by sa dali zachrániť aspoň tabule, bolo by to dobré. Mohli by sa osadiť s tým, že sa dajú odmontovať a v prípade potreby pokračovať v ďalších rekonštrukčných prácach na pamätníku,“ doplnil Z. Beke.
Hroby vojnových osobností aj hrdinov
Okrem pamätníka obetiam sa na cintoríne nachádzajú aj samostatné či skupinové hroby vojakov. V jednom z hrobov sú umiestnené telesné pozostatky vojaka padlého v prvej svetovej vojne na ruskom fronte pri Kalnikove.
Pozostatky sem dala priniesť rodina padlého vojaka Egyeda Miklósa.
Na cintoríne je pochovaný aj ďalší vojak z poľského frontu – Valkó István. Pozostatky svojho jediného syna sem dala previezť jeho matka.
Nachádza sa tu aj skupinový hrob s troma menami vojakov – Mezei Imre, Nyitrai Gábor, Virágh Emil. Svoje miesto tu našiel aj neznámy poľský vojak.
Správa cintorína Technické služby mesta Rožňava sa pravidelne počas celého roka stará o vojnové hroby, rovnako tak aj o hroby, ktorých náhrobky sú zapísané v zozname pamiatok.
Jedným z nich je kamenný kríž, ktorý je z obidvoch strán opracovaný s figurálnym motívom. Ide o najstarší náhrobok na cintoríne, pochádza z roku 1763. Je venovaný rožňavskému obchodníkovi a vtedajšiemu richtárovi mesta, ktorým bol Florián Joanes Colinassi.
Miesto odpočinku tu našla aj Ilona Póschová, manželka známeho maďarského vynálezcu elektrického rušňa Kandó Kálmána Ilona Pósch pochádzala práve z Rožňavy.
Dodnes sa v meste nachádza Póschova vila so záhradou, kde sídli Slovenský Červený kríž. Náhrobok je zaujímavý svojím stvárnením ženy zohýnajúcej sa nad hrobom s palmovým listom v ruke.
„Zhotovený je z bieleho kararského mramoru. Je dielom talianskeho sochára Amleta Cataldiho. Sarkofág je rovnako zapísaný v evidencii pamiatok,“ dodal Z. Beke.
Pamätník. Dočká sa obnovy. Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer