Tancuje, spieva, hrá na viacerých hudobných nástrojoch a je asi len málo ľudových piesní z Horného Gemera, ktoré nepozná. Svoje skúsenosti posúva medzi mladých. Rožňavčan však svoje voľné chvíle trávi aj pri iných hudobných žánroch.
ROŽŇAVA. Ivan Nemčok z Rožňavy tvrdí, že vzťah k hudbe, najmä ľudovej, zdedil po svojom starom otcovi a po starej mame. Starý otec vedel hrať na niekoľkých hudobných nástrojoch, stará mama hrala zase na cimbale.
Na vysokej škole ho naplno oslovila ľudová hudba a piesne. Stal sa korepetítorom mužskej folklórnej speváckej skupiny súboru Poľana, v ktorej po niekoľkých nácvikoch začal aj spievať.
Po skončení štúdia sa rodák z Revúcej presťahoval do Rožňavy, kde začal účinkovať v miestnom FS Haviar ako sólista a hráč na fujaru.
Jeho vzťah k folklóru sa upevnil vďaka bohatým ľudovým tradíciám Horného Gemera, hlavne rázovitej obce Rejdová.
„Táto obec je pre mňa studnicou ľudového bohatstva v podobe tradícií a piesní tohto regiónu, sú pre mňa dodnes inšpiráciou. Charakteristické nárečie sa dodnes uchováva aj medzi mladými. Trvalo mi desať rokov, kým si na mňa členovia FS Hôra zvykli a zobrali za jedného z nich. Sú totiž veľmi citliví na presnú interpretáciu svojich piesní,“ hodnotí s úsmevom muzikant.
Správna motivácia detí
V roku 1999 založil I. Nemčok DFS Haviarik v Rožňave, aby vštepoval lásku k folklórnemu a kultúrnemu dedičstvu predkov najmä u detí a mládeže.
Za 15 rokov činnosti sa v súbore vystriedalo viac ako 500 detí z Rožňavy a okolia. Mnohé z nich získali uznanie a ocenenie na rôznych súťažiach u nás doma, ale aj v zahraničí.
„U detí je záujem o folklór, len ich treba správne motivovať. Pri najmenších to tiež závisí od spolupráce s rodičmi. V detskom folklórnom súbore nerobíme výber členov. Snažíme sa uplatniť u nich získané danosti. Za tie roky, čo pracujem s deťmi, len jedno dieťa z päťdesiatich nemá dispozície na to, aby spievalo. Ak je u nich ozajstný záujem, môžu z nich byť dobrí zboristi,“ je presvedčený muzikant.
Záujem o rôzne žánre
Detským členom, ktorí časom odrástli, však stretávanie sa pri muzike a speve chýbalo, a tak vzniklo v okresnom meste ďalšie folklórne teleso s názvom Dubina, ktorá prispieva k zvýšeniu úrovne folklórnych súborov nielen v Rožňave.
Jeho vzťah k hudbe má aj ďalší rozmer. Duchovnú hudbu a duchovné piesne šíri už desiatku rokov ako spevák a dirigent evanjelického spevokolu a člen mužského speváckeho kvarteta 4G. Pred dvomi rokmi sa stal členom orchestra Retro Music Band, ktorý sa orientuje na pesničky 30 - 40 rokov minulého storočia.
Hudba je pre neho nevyhnutnou súčasťou života. Tancuje, spieva, hrá na fujare, gajdách, píšťaľkách, drumbli. V šľapajách svojho otca kráčajú aj jeho dve deti – dcéra Ivana v súčasnosti vedie FS Dubina, pomáha pri práci s malými muzikantmi. Syn Juraj Gregor je členom FS Dubina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer