Reštaurátorský výskum, ktorý prebiehal v stredovekom kostolíku v obci Henckovce, odhalil existenciu nástenných malieb v interiéri kostola. Zaujímavosťou je, že nezobrazujú christologický cyklus, ako v iných gemerských kostoloch, čím sa kostol v Henckovciach stáva unikátom.
HENCKOVCE. Vznik kostola Všetkých svätých je datovaný do druhej polovice 13. storočia.
Je jednoloďový, so štvorcovou svätyňou, zaklenutý krížovou klenbou. V susedstve kostola stojí zvonica, ktorá je prístreškom spojená s kostolom. Rímskokatolícky kostol sa dnes na bohuslužby nevyužíva.
Dve prestavby kostola
Ako uviedol Tomáš Székely, ktorý pracoval na výskume, do kostola sa vchádza netradične zo severnej, nie južnej strany.
Súviselo to s umiestnením kostola do svahu. Kostol prešiel dvoma prestavbami, prvou v 17. storočí, keď bola postavená aj zvonica.
Druhá bola na začiatku 20. storočia, súvisela s obnovou kostola po veľkom požiari v roku 1900.
„V inetriéri kostola sa takmer celá stredoveká omietka zachovala. Nešetrným nanesením omietky a osekaním pôvodných detailov zničili stredoveké vyznenie klenby, ktorú sme doteraz považovali za barokovú. Usudzujeme, že klenbu pôvodne zdobil štukový či kamenný klenák a rebrá boli modelované v omietke. Klenba i celý kostol boli omietnuté novou omietkou, ktorá sa najmä na južnej strane uvoľňuje. Súvisí to so zapustením kostola do svahu, čím dochádza k zavlhčovaniu,“ uviedol T. Szekély.
Figurálne motívy vo svätyni
Na severnej stene reštaurátori odkryli časť nástennej maľby s náznakom kopije. Pravdepodobne ide o výjav, znázorňujúci sv. Juraja bojujúceho s drakom, v pozadí sa črtá silueta mesta. Bližšia identifikácia maľby však bude možná až po jej dôkladnom očistení.
„V samotnej svätyni sa nám podarilo odkryť niekoľko figurálnych motívov. Na rozdiel od malieb v iných gemerských kostolíkoch nejde o výjav z christologického cyklu. Ide o skupinu postáv v životnej veľkosti. Ich pohľad je orientovaný vpravo dole k nejakému výjavu, pravdepodobne súvislí s mŕtvym, postavou zomrelého. Podporuje to aj existencia nápisov na výjave s voľným prekladom – preklínal boha a zomrel. Ďalší nápis začína slovami – mŕtvy muž. Význam výjavu bude zrejmý až po kompletnom odkryve. Oproti na južnej strane svätyne sa črtá ďalšia maľba mladíka s knihou. Domnievame sa, že by mohlo ísť o sv. Imricha Uhorského. Na hlave má korunu, v ruke knihu,“ priblížil reštaurátor.
Múzeum Gotickej cesty
O kostolík v Henckovciach sa už roky stará Občianske združenie Gotická cesta. Podpora je aj zo strany obce.
Z peňazí Ministerstva kultúry SR sa podarilo na pamiatke urobiť niekoľko rekonštrukčných etáp.
Najvýznamnejšia je výmena strechy kostolíka i prestrešenia zvonice.
OZ má s kostolíkom jasné plány. Snahou je vytvoriť múzeum Gotickej cesty, ktoré by bolo pre turistov vstupnou bránou na poznávacej ceste po ostatných gemerských kostoloch.
Reštaurátori pod vedením Ladislava Székelyho a v spolupráci s Petrom Mlichom a Tomášom Székelym s priebežným prieskumom odštartovali postupný odkryv interiéru kostola.
Nasledovať bude chemický rozbor malieb a omietok. Návrh na reštaurovanie odporučí technológiu reštaurátorských prác pri obnove interiéru.
Ako dodal T. Székely, pôjde o zdĺhavú cestu pri navrátení kostolíka do jeho stredovekej podoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer