Korzár logo Korzár Gemer
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Rožňavský infoservis - 28. októbra - 3. novembra

Kam za kultúrou, športom a zdravím.

VÝSTAVY

Baníctvo a hutníctvo

ROŽŇAVA. Počas pracovných dní v čase od 8. do 12. hod. a od 13. do 16. hod. je na Šafárikovej ulici 31 sprístupnená Historická expozícia – prezentačný múzejný depozitár.

Vybájené sedliacke dvory

ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave sprístupnila výstavu insitnej maliarky z Padiny v Srbsku Anny Kotvašovej – Vybájené sedliacke dvory. A. Kotvašová chodieva na Slovensko často, no v Rožňave má svoju premiéru. Každodenný život na dedine, dedinskom dvore, spomienky na detstvo, vinica, tekvice, slnečnice, kukurice, hydina a hlavne morky a krásne pestré farby na obrazoch menších i väčších rozmerov, to charakterizuje túto úspešnú insitnú maliarku zo Srbska. Autorka má mnohé ocenenia z medzinárodných výstav. Výstava potrvá v priestoroch knižnice na Lipovej ulici do 31. októbra.

Medzi prvou a druhou prírodou

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

ROŽŇAVA. Vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea je nainštalovaná výstava Medzi prvou a druhou prírodou, otvorená do konca októbra.

Krása kachlíc

ROŽŇAVA. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva a Dní mesta Rožňava v galérii Baníckeho múzea sprístupnili výstavu neskorogotických a renesančných kachlíc s názvom Krása kachlíc. Výstava potrvá do konca októbra.

Hovoriť pravdu mocným...

ROŽŇAVA. V Gemerskej knižnici je sprístupnená výstava pod názvom Hovoriť pravdu mocným - Bojovníci za ľudské práva, ktorí menia svet. Výstava prináša fotografie svetových osobností, ktoré do Rožňavy prišli vďaka spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave. Výstava potrvá do 5. novembra.

PODUJATIA

Tekvicová párty

ROŽŇAVA. Centrum voľného času pripravil pre deti a rodičov Tekvicovú párty. Uskutoční sa vo štvrtok od 8.30 do 16. hod. Pre návštevníkov je pripravený rodičovský servis, vyrezávanie tekvíc, súťaže s odmenami O najkrajšie tekvicové strašidielko, tvorivá dielňa a ďalší zaujímavý program.

Pietny akt

Skryť Vypnúť reklamu

ROŽŇAVA. Pri príležitosti pamiatky zosnulých sa uskutoční v sobotu o 13.30 hod. pietny akt na mestskom cintoríne. O 14. hod. bude v Dome smútku ekumenický cirkevný obrad.

Halloween párty

DOBŠINÁ. V utorok sa v priestoroch CVČDaM o 16. hod. uskutoční Halloween párty, o 18. hod. sa masky prejdú po námestí.

PAMIATKY

Strážna veža

ROŽŇAVA. Neskororenesančná Strážna veža je neodmysliteľnou dominantou historického jadra Rožňavy. Postavili ju na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 – 1654. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková, jej prehliadku zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave. Vstupy v pondelok až piatok od 8. hod. do 15.30 hod. a v sobotu od 8. do 11.30 hod.

Hrad Krásna Hôrka

Skryť Vypnúť reklamu

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Hrad je teraz pre rekonštrukciu zatvorený.

Mauzóleum a obrazáreň

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Mauzóleum Andrássyovcov je v zimnej sezóne otvorené iba v piatok, sobotu a v nedeľu od 9.30 do 14.30 hod.

Kaštieľ v Betliari

BETLIAR. SNM – Múzeum Betliar – Expozícia kaštieľa je otvorená v októbri denne okrem pondelka od 9.30 do 15.30 hod. Areál parku kaštieľa je otvorený od 7. do 21. hod. V novembri je kaštieľ otvorený denne od 9.30 do 14.30 hod. so vstupmi o 9.30, 11, 12.30, 14 hod. Areál parku bude otvorený od 7. do 18. hod.

Kaštieľ vo Vlachove

VLACHOVO. Je tu jedáleň v historickom štýle a obecné múzeum. Kaštieľ je možné navštíviť po dohode so správcom.

Kostol v Štítniku

ŠTÍTNIK. Gotický evanjelický kostol, národná kultúrna pamiatka, má bohaté stredoveké nástenné maľby. Prehliadku kostola je potrebné vopred ohlásiť.

Vidiecka izba

STRATENÁ. V maličkej obci Stratená sa hneď vedľa obecného úradu nachádza Vidiecka izba. Ponúka pohľad na históriu obce aj tradičný ľudový nábytok. Sprístupnená je počas celého roka na požiadanie na obecnom úrade.

Tunel v Slavošovciach

SLAVOŠOVCE. Jedinečná technická pamiatka mala kedysi slúžiť ako gemerská spojka. Tunel dlhý takmer 2,5 kilometra nebol nikdy sprevádzkovaný, nepoložili doň ani koľajnice. Stal sa však zaujímavou turistickou destináciou. Prechádzka tunelom je jedinečným zážitkom.

Pamätné izby a domy

GEMER. Záujemcovia a návštevníci regiónu môžu v Gemeri navštíviť aj pamätné izby a domy významných osobností – Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika v Kobeliarove, Pamätnú izbu Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach, Pamätnú izbu Fraňa Kráľa vo Vyšnej Slanej, Pamätnú izbu Júliusa Bottu v Rozložnej, Pamätný dom Juraja Hronca v Gočove a Pamätnú izbu Slovenského národného povstania v Čiernej Lehote.

OZNAMY

Pamiatka zosnulých

ROŽŇAVA/DOBŠINÁ. Počas Dušičiek bude v dňoch od 31. októbra do 3. novembra otvorený rožňavský cintorín od 6. hod. do 20. hod. Cintoríny v Dobšinej budú otvorené celých 24 hodín.

Prerušenie dodávky elektrickej energie

ROŽŇAVA. Východoslovenská distribučná oznamuje občanom, že z dôvodu plánovaných prác na zariadení vysokého napätia dôjde k prerušeniu distribúcie elektriny na týchto uliciach. V pondelok 3. novembra v čase od 8.30 do 15.30 hod. na Edelényskej ulici č. d. 3050, 3567 a Zakarpatskej ulici č. d. 1, 3 – 18, 20, 22, 28, 30, 32, 2231, 2453, 2494, v utorok 4. novembra od 8.30 – 15.30 hod. na Komenského ulici č. d. 4 – 12, 14, 19 – 24, 905, 1131 – 1133, 1135, 1136, 1139 – 1143, 2518, 2667.

Joga pre začiatočníkov

ROŽŇAVA. V Podnikateľskom inkubátore na Zakarpatskej ulici sa každý utorok od 18. do 19.30 hod. uskutočňujú kurzy jogy pre začiatočníkov.

Výpožičný čas v knižnici

ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského je otvorená v pondelok a utorok od 7.30 do 18. hod., v stredu do 18.30 hod., vo štvrtok je zatvorené, v piatok otvorené od 7.30 do 18.30 hod., v sobotu od 7.30 do 12.30 hod. Pobočka knižnice na sídlisku JUH je v pondelok zatvorená. V utorok a stredu je otvorená od 8. do 16. hod., v stredu od 9. do 18. hod. (obedňajšia prestávka je od 12. do 12.30 hod.). Vo štvrtok a piatok je pobočka knižnice zatvorená.

Parkovacie miesta

ROŽŇAVA. V rámci mesta spoplatnili ďalšie parkovacie miesta. Ide o parkovacie plochy na Námestí 1. mája – plochy pri novej poliklinike a okresnom súde. Výber parkovného bude vykonávať pracovník Technických služieb mesta Rožňava, poverený vyberaním poplatkov za parkovanie.

Parkovacie karty je možné kúpiť si aj v bufete v budove novej polikliniky. Od 15. februára sa začalo spoplatňovanie všetkých parkovacích plôch vo vlastníctve mesta formou SMS správ.

Parkovanie cez SMS

ROŽŇAVA. Ide o parkovacie zóny P1 až P5, zónu P6. Zadelenie zón je vyznačené na parkovacích tabuliach. Cena parkovného na hodinu je 0,50 eura, správy sa zasielajú na číslo 2200. Všetky odchádzajúce a prichádzajúce SMS sú zahrnuté v cene parkovného. Je možné zakúpiť si aj hodinové parkovacie karty v jednotlivých parkovacích zónach. Takisto sú v predaji aj ročné, polročné, štvrťročné a mesačné parkovacie karty v kancelárii Technických služieb mesta – budova OKC.

Informačná kancelária v Štítniku

ŠTÍTNIK. Informačná kancelária Gotickej cesty v Štítniku je otvorená v budove zdravotníckeho strediska na Ochtinskej 447 od pondelka do piatka v čase od 7. do 15. hod.

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární

ROŽŇAVA. Pohotovosť lekární v Rožňave – každý deň: lekáreň Dr. Max, Šafárikova ul., OC Kaufland, mobil: 0901 961 163 a Ekolekáreň, Krásnohorská 5, Tesco, tel. č. 058/788 22 72.

HOROSKOP NA NOVEMBER

Baran (21. 3. – 20. 4.)
Celý mesiac sa nebudete cítiť najlepšie. Ako ohnivému živlu vám bude chýbať potrebná rýchlosť a aktivita a nebudete mať do čoho „pichnúť“. Vaše plány sú na dobrej ceste, do ničoho nezasahujte a nekombinujte.

Býk (21. 4. – 21. 5.)
Býkov čaká veľa práce a budú potrebovať stále viac a viac energie. Prejavia sa menšie zdravotné ťažkosti s hrdlom a starší budú musieť pre svoju nevšímavosť zaplatiť istú daň – výpadok, čo im dosť uškodí v práci. Cez voľné dni oddychujte a vyhnete sa komplikáciám po celý mesiac.

Blíženci (22. 5. – 22. 6.)
Blíženci by mali pod vplyvom Mesiaca zmeniť svoj život k lepšiemu. Hoci budete dosť rozlietaní a náladoví, spomaľte svoje životné tempo a viac sa snažte upevniť svoju pozíciu v spoločnosti, kde sa práve pohybujete. Aj v láske budete mať silné miesto.

Rak (22. 6. – 22. 7.)
Rakom sa bude dariť najmä v láske. Máte pocit, akoby ste na túto oblasť svojho života zabudli. Treba to vynahradiť. Neváhajte, zvádzajte po celý mesiac všetky osoby opačného pohlavia. Mladí Raci do toho – nájdete svoju správnu partnerku.

Lev (23. 7. – 23. 8.)
Levy by sa mali snažiť potlačiť vplyv Mesiaca. Nedokážete sa rýchlo rozhodnúť a kvôli pomalosti prídete o dobrý obchod. Ak chcete samostatne podnikať, tak zvážte, či ste si zvolili správny smer a či nebude lepšie vrátiť sa z kratšej cesty.

Panna (24. 8. – 23. 9.)
Aj keď vaša nálada nebude celkom najlepšia, môžete raz–dva vyriešiť svoje starosti. Niekedy nie je potrebná sila, ale usilovnosť a vytrvalosť. Konajte uvážlivo a miernejšie, od partnerky sa dozviete viac. Príde pracovná ponuka, ktorej sa bude dať len ťažko odolať.

Váhy (24. 9. – 23. 10.)
Niekto sa vás pokúsi ovplyvniť v zlom zmysle. Je na vás overiť si dôkladnejšie ich pravdivosť. To bude najlepšia cesta k úspechu. Nenechajte sa brzdiť svojimi vášňami, citmi a túžbami. Práve kvôli láske a túžbe po harmónii sa nenechajte oklamať.

Škorpión (24. 10. – 22. 11.)
Len horko–ťažko sa dostanete z ťažkej a dosť zamotanej situácie víťazne. Najmä mladší sa ocitnú na okraji priepasti a to aj vďaka svojej nevernosti či mimopartnerskému vzťahu. Konajte veľmi opatrne a vyhýbajte sa prílišnému riskovaniu, lebo vás veľmi ľahko usvedčia.

Strelec (23. 11. – 21. 12.)
Pokojne sa budete môcť realizovať v každom smere. Mesiac podporí aj vašu intuíciu a konečne sa budete zaoberať tým, čo vám bude naozaj prospešné. Nie nejakými zbytočnosťami, ale zamerajte sa najmä na zlepšenie svojich vzťahov doma, v práci a okolí a snažte to zlé napraviť.

Kozorožec (22. 12. – 20. 1.)
V tomto čase sa vám veľmi dobre darí. Očakávajte, že tak to bude i v tomto mesiaci. Nesmiete si dovoliť určitú vec, či príhodu zamaskovať, zachráni vám to pracovnú pozíciu. Máte za sebou vyčerpávajúce obdobie a bolo by nad sily samému riešiť vaše ťažkosti a prekážky.

Vodnár (21. 1. – 19. 2.)
Nezamestnaní Vodnári by si mali uvedomiť, že bez dobrých známostí sa nikam nedostanú. Aj keď ste presvedčení o vlastnej dokonalosti, ostatní vás budú vidieť v celkom inom svetle. Rozhoďte svoje siete a v pokoji si prejdite všetkých ľudí, ktorí by vám podali pomocnú ruku.

Ryby (20. 2. – 20. 3.)
Ste po dovolenke plní energie. Oddych pri vode vám pomohol. Napriek tomu prídu finančné suchoty, čo prinesie aj nezhody v partnerskom vzťahu. Chyby hľadajte vo vlastnom sebavedomí a to vďaka vašej tvrdohlavosti. Koncom mesiaca dostanete zaujímavú návštevu a dozviete sa všeličo. ⋌JÁN VILIM

HVEZDÁREŇ

Pozorovanie

Úsek astronómie Gemerského osvetového strediska v Rožňave pozýva vo štvrtok 30. októbra od 18. hod. za priaznivého počasia na verejné pozorovanie nočnej oblohy z hvezdárne. Hodinový posun začiatku pozorovaní je dôsledkom zmeny letného na zimný (stredoeurósky) čas. Z organizačných dôvodov nebude prístupný interiér hvezdárne, iba exteriér s ďalekohľadmi.

Astroinfo

Slnko je v znamení Škorpióna a premieta sa do súhvezdia Panna. Erupčná aktivita z minulého týždňa môže ešte kedykoľvek prekvapiť. Deň trvá necelých 10 hodín, noc vyše 14 hodín. Astronomická noc začína po 19. hodine a otvára výhľady do hĺbok nočnej oblohy. Mesiac rastie do prvej štvrte v piatok 31. októbra a ozdobí večernú oblohu. Merkúr v Panne vychádza pred piatou hodinou, poldruha hodiny pred Slnkom, pozorovateľný je nízko nad juhovýchodným obzorom. Venuša vo Váhach prešla poza Slnko na večernú oblohu, zatiaľ je nepozorovateľná. Mars v Strelcovi zapadá necelé 3 hodiny po Slnku, premieta sa do najhustejších častí Mliečnej cesty, ale pre hornatý terén na juhozápade je nepozorovateľný. Jupiter v Levovi vychádza pred polnocou a stáva sa ozdobou druhej polovice noci.

Saturn vo Váhach zapadá krátko po Slnku, je nepozorovateľný. Neptún vo Vodnárovi a Urán v Rybách sú za bezmesačnej časti noci pozorovateľné len ďalekohľadom. Potrebný je však veľmi priezračný južný obzor.
Medzinárodná kozmická stanica ISS nie je pozorovateľná, lieta nad Rožňavou v denných hodinách.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 750
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 981
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 106
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 485
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 137
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 794
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 456
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 288
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 160
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takzvané výherné automaty sú stále doplnkom mnohých podnikov.

Petíciu podpísalo vyše 17-tisíc Prešovčanov.

50m
Ilustračné foto.

Pribudla stovka obetí, vakcínu dostalo 5 743 ľudí.

2 h
Priebežné výsledky plošného testovania.

K horším sa ešte môže prehupnúť Prešov a Spišská Nová Ves.

2 h
Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

12 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

6 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

16 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop