Tvorivé dielne v rámci Živého múzea v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave zamerané na techniku modrotlače priviedli do galérie desiatky detí. Vyskúšať si celý proces techniky ich doslova pohltil.
ROŽŇAVA. Farbiarske a modrotlačové práce majú v minulosti Gemera bohatú históriu. Hoci remeslo modrotlače dnes už zaniklo, technika modrotlače sa dostáva do popredia či už v dizajnovej alebo odevnej tvorbe.
Knižná záložka i ozdobné vejáriky
Tvorivé dielne tvoria už stálu ponuku Baníckeho múzea. Našli si svojich priaznivcov aj stálych účastníkov. Nebolo to inak ani uplynulý týždeň, kedy prebiehala tvorivá dielňa zameraná práve na modrotlač.
„Pre veľký záujem o túto aktivitu sme tvorivú dielňu ešte raz zopakovali. Najprv prišli školáci z mesta, počas opakovanej dielne došli aj deti z okolitých obcí ako Plešivec, Silica či Krásnohorská Dlhá Lúka. Deti učíme technike modrotlače od výroby foriem až po návrh vlastnej modrotlačovej textílie,“ uviedla Gabriella Badin z Galérie Baníckeho múzea.
V tvorivých dielňach si deti mohli navrhnúť vlastný vzor na modrotlačovú formu, vyrobiť si pečiatku s vlastným návrhom, ktorú namaľovali bielou farbou a odtlačili na textíliu.
Zaujala ich aj výroba záložky do knihy rovnako uplatnením postupov modrotlače, svoju kreativitu ukázali aj pri vyzdobovaní papierových obrúskov, z ktorých vyrábali ozdobné vejáriky.
Počas našej návštevy v dielňach pracovali školáci z Plešivca. Starodávnou technikou boli nadšení.
„Prvýkrát som si skúsil výrobu formy na modrotlač. Veľmi ma to bavilo. Z toho, čo som si vyrobil som mal dobrý pocit. Ak bude príležitosť, rád si to vyskúšam znova,“ netajil nadšenie štvrták Patrik.
Modrotlač si rovnako získala aj jeho spolužiaka Kristiána. „Dalo sa to zvládnuť. Nebolo to ťažké. Skôr naopak, veľmi ma to zaujalo. Aj ja som to skúšal prvýkrát a určite si to vyskúšam aj doma,“ doplnil Kristián.
Súčasťou modrotlačovej dielne boli aj konkrétne ukážky tejto techniky. Ako uviedla G. Badin, deťom ukázali aj textílie, najmä kroje, šatky, modrotlačiarenské formy a pod.
Obľúbená modrotlač predkov
Modrotlač je indigom zafarbený textil s negatívnym jedno alebo viacfarebným vzorom. Vzory vznikali nanášaním vosku na plátno prostredníctvom foriem a následným namáčaním vo farbiacom roztoku.
Modrotlač nechýbala na ženských krojoch takmer na celom Slovensku. Šili sa z nej zástery, sukne, posteľné obliečky, šatky na hlavu. Najstaršia modrotlačová látka bola vyrobená v Kremnici a je z roku 1783.
Nachádza sa na nej rokokový vzor znázorňujúci dámu s lutnou. Na látke je meno Jozef Búcik, pravdepodobne ide o autora tejto modrotlačovej látky. Vďaka púchovskej dielni modrotlače prebiehala výroba nepretržite do roku 2010.
Projekt Živé múzeum III. finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR. Lektorkami tvorivých dielní boli G. Badin, Anna Lachová a Ingrid Liptáková.
Zdobenie modrotlačových textílií. Vlastnými návrhmi pečiatok si vyrobili deti textíliu z modrotlače. Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer