Odborníci zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave začali v týchto dňoch pracovať na skutočne unikátnom projekte. Na vodný prameň, ktorý je umiestnený priamo v Krásnohorskej jaskyni v Gemeri, umiestnia zariadenie, ktoré bude sledovať kvalitu vody v zdroji. Zariadenie bude prototypom v rámci Slovenska aj Európy. Prameň by tak mohol byť v budúcnosti využívaný ako ďalší vodný zdroj pre obec Krásnohorská Dlhá Lúka.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. Jaskyňa, v ktorej sa vodný prameň nachádza, je zapísaná do zoznamu prírodného svetového dedičstva UNESCO.
Nové zariadenie bude prínosom aj pre ostatné krasové územia s vodnými zdrojmi v rámci Slovenska, najmä v oblastiach, kde majú ľudia problém so zásobovaním pitnou vodou.
Voda z krasu je najkvalitnejšia
Hydrogeológovia na verejnom stretnutí s obyvateľmi obce informovali o podrobnostiach prebiehajúcej aktivity v obci.
„Cieľom je zabezpečiť trvalo udržateľné využívanie podzemnej vody v krasovom systéme Krásnohorskej jaskyne. Znížiť riziká znehodnocovania vodného zdroja. Vytvoriť prototyp zariadenia, ktoré bude strážiť kvalitu vody. Projekt odštartoval vlani. V tomto roku bude v jaskyni prebiehať monitoring, odoberie sa niekoľko stoviek vzoriek vody. Na základe výsledkov sa navrhne monitorovacie zariadenie, ktoré bude sledovať a ovplyvňovať kvalitu vody v zdroji. Ukončenie projektu je naplánované na rok 2017,“ informoval v úvode Anton Auxt z Občianskeho združenia Envislovakia, jeden z partnerov projektu.
Ako zdôraznila Natália Bahnová zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, krasové územia sú hydrogeologickým fenoménom.
„Výhodou krasu je veľmi lacná a kvalitná voda. Voda prichádzajúca z krasových oblastí je najkvalitnejšou podzemnou vodou. Zároveň však krasové oblasti sú veľmi citlivé na rýchle zmeny, čo sa týka kvality vody a práve nové technické zariadenie umožní sledovať kvalitu vody,“ doplnila geologička.
Prototyp pre krasové územia
Viac ako tridsať percent zdrojov podzemných vôd, ktoré je na Slovensku možné využiť, je viazaných na oblasť krasu.
Ich kvalita je však taká vysoká, že v súčasnosti zdroje z krasových území predstavujú až polovicu všetkých využívaných zdrojov Slovenska.
Obec Krásnohorská Dlhá Lúka je v súčasnosti zásobovaná z jedného vodného zdroja. Prameň Buzgó, nachádzajúci sa v jaskyni, by mohol byť do budúcna využívaný ako ďalší vodný zdroj. Merania prameňa sa zamerajú aj na jeho výdatnosť a režim.
Zariadenie, ktoré bude na prameni nainštalované, bude monitorovať kvalitu vody.
V prípade, že dôjde k poklesu kvality vody (zamútenie vody alebo prítomnosť bakteriálneho znečistenia po zrážkach) zariadenie vodný zdroj „odstaví“ na potrebný čas, kým sa kvalita vody znova nezlepší. Potom zariadenie vodu znova pustí do rezervoára.
Prototyp bude využívaný aj na ďalšie pramene v krasových územiach.
Ľudia nový zdroj vítajú
„Pre mňa to bolo dosť náučné, dozvedieť sa niečo bližšie ohľadom aktivity, ktorá v našej obci prebieha. Problematika pitnej vody je veľmi vážna. Osobne som uvítala možnosť, že by v prípade potreby sa v obci využíval aj ďalší prameň, ako zdroj pitnej vody. Najmä v čase, keď s jedným bude nejaký problém, aby obec neostala bez vody. My sme napojení na obecný vodovod, no máme aj vlastnú studňu. Niekedy sa však stane, že máme výpadok vody, resp. že je až príliš chlórovaná. Vtedy využívame radšej vlastnú studňu,“ uviedla obyvateľka obce, ktorá sa zúčastnila stretnutia s odborníkmi.
Projekt sa v obci realizuje zo zdrojov Európskej únie, spolufinancovaný je z programu Life. Ďalším z partnerov je aj Občianske združenie Speleoklub Minotaurus Rožňava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer