Jelene volia jednoduchší spôsob obživy a za potravou chodia do dediny, kde ničia domácim záhrady.
GEMER. Obyvatelia obcí v blízkosti medzinárodnej cesty neďaleko horského priechodu Soroška sú na prítomnosť jeleňov v blízkosti obydlí zvyknutí. Tohto roku však ich počet enormne narástol.
Mária Bandžuchová býva na začiatku obce Jablonov nad Turňou (okres Rožňava).
„Vídavame ich tu dlhé roky, patria ku koloritu nášho kraja. Tohto roku je ich však požehnane. Najhoršie je, že si zvykli chodiť do dediny. Objavili sa aj v záhradách,“ rozhovorila sa čiperná seniorka a ukázala na políčko, v ktorom má zasadenú zeleninu.
„Pustia sa do všetkého, mrkvy, kalerábu aj zemiakov. Robia neplechu. Ráno po nich ostáva len podpis, stopy zaborené v zemi veľké ako päsť,“ dodala.
Suseda Božena Bartková pritakala, že takýto stav tu ešte nemali.
„Neboja sa ničoho, preskakujú vysoké ploty, ničia ich. Narobili nám už veľké škody. V záhradkárskej oblasti zožrali takmer všetko hrozno. Kým po minulé roky sme z neho vylisovali okolo tisíc litrov muštu, túto sezónu to bude len vyše sto litrov,“ poznamenala obyvateľka Jablonova.
Podľa jej mienky sa táto lesná zver udomácnila. „Minule sme v blízkosti vozovky narátali okolo 120 kusov. Vôbec sa nebáli,“ podotkla.
Jelene sa pustili aj do výzdoby tohto cintorína. Foto: ešl
Čas ruje
V Hrhove spôsobuje jelenia zver nemalé problémy nielen spásaním úrody v záhradách, ale aj výzdoby hrobov na miestnom cintoríne. Ohradený pozemok zvieratá preskakujú a pochutnávajú si na čerstvo prinesených kvetoch.
Zážitky s jeleňmi pri obci majú aj v Silickej Jablonici. Podľa Ireny Sandorovej nikdy túto lesnú zver nemali tak blízko.
„Je čas ruje, z lesa počujeme charakteristické ručanie. Predtým sme sa s tým nestretli,“ povedala.
Obyvatelia sa pustili do zberu jabĺk.
„Musíme sa poponáhľať, inak o ne prídeme. Častujú sa nimi jelene. Aj ďalším ovocím a zeleninou,“ povzdychla si I. Sandorová.
Zrážky na cestách
Vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory v Rožňave František Szőllős potvrdil, že v tejto lokalite je jelenia zver premnožená.
„Každý rok zvyšujeme poľovníckym združeniam (PZ) ich odstrel. Vlani PZ Jablonov n/Turňou ulovilo 65 kusov jelenej zveri, v PZ Hrhov to bolo spolu aj s úhynom 117 zvierat. Tohto roku požadujú obe združenia ešte väčší počet na odstrel,“ zhodnotil F. Szőllős.
Rožňavská dopravná polícia každý rok zaznamenáva ako najčastejšie príčiny dopravných nehôd pri obciach Hrhov a Jablonov nad Turňou stret vozidiel so zverou. Na možnosť zrážky upozorňujú vodičov na ceste dopravné značky.
Miroslav Margecanský z Moldavy nad Bodvou mal osobnú skúsenosť na ceste s jeleňom na tomto úseku.
„Bola to len chvíľa. Znenazdajky sa objavil pred mojím autom. Skončilo sa to smrťou zvieraťa a mojím rozdrúzganým autom. Vždy, keď tadiaľto prechádzam, jazdím opatrnejšie. Neraz som videl stáda jeleňov pasúcich sa neďaleko vozovky,“ dodal mladý vodič.
Zničená úroda. Ukazuje dôchodkyňa M. Bandžuchová. Foto: Eva Šoltísová
Dopravná nehodovosť zapríčinená zverou
Zo štatistiky Dopravného inšpektorátu v Rožňave za obdobie prvých deviatich mesiacov tohto roka:
Polícia zaevidovala 138 dopravných nehôd a 138 škodových udalostí, z toho zverou boli zapríčinené 2 nehody a 87 škodových udalostí.
Pri nehodách s účasťou zveri bola jedna osoba usmrtená, jedna ťažko zranená a tri ľahko zranené.
Materiálne škody sú odhadované na 27 200 eur.
Percentuálny podiel z celkového počtu dopravných nehôd s účasťou zveri je 3,64 % a z celkového počtu škodových udalostí 32,78 %.
Najrizikovejším úsekom možného stretu so zvieraťom je medzinárodná cesta I. triedy č. I/50 v úseku od obce Krásnohorské Podhradie po hranicu okresu s okresom Košice-okolie pri obci Hrhov.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer