Päťsto rokov staré kachlice môžu obdivovať návštevníci Galérie Baníckeho múzea v Rožňave až do konca októbra. Vernisáž výstavy vzácnych neskorogotických a renesančných kachlíc sa v galérii uskutočnila v týchto dňoch. Okrem tradičných náboženských motívov na výstave nájdete aj kachlice s erotickým výjavom.
ROŽŇAVA. „Kachľové pece slúžili v staroveku na vykurovanie miestností. Kúrilo sa v peci, ktorá bola umiestnená v susednej miestnosti a z nej sa vháňal horúci vzduch do kachlí, ktoré ohrievali ďalšie miestnosti,“ uviedol kurátor výstavy Martin Kvietok zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
Svetový unikát
Kachlice v stredoveku reprezentovali cítenie umelcov, ktorí sa výrobe kachlíc venovali. Najprv to boli hrnčiari, neskôr sa špecializovali ako kachliari.
„Každá kachlica je umeleckým duelom. Kachľové pece sa vyrábali väčšinou len na objednávku. Boli to finančne náročné záležitosti a nie každý si ich mohol dovoliť. V stredoveku v Bratislave boli takéto pece len dve. V Banskej Bystrici sa z konca 15. storočia zachovalo niekoľko kachľových pecí. Práve kachliari z Banskej Bystrice zásobovali celý uhorský trh,“ zdôraznil kurátor výstavy.
Motívy kachlíc boli rôzne. Najčastejšie to boli náboženské motívy, ale aj svetské, mytologické. Na výstave je možne zhliadnuť aj zaujímavú kachlicu s „domácou“ bitkou, kde žena bije muža. Ide o kúsok z poslednej štvrtiny 15. storočia.
„Najstaršia kachlica, ktorú na výstave máme, je z polovice 15. storočia z hradu Liptov. Máme tu však aj svetový unikát. Kachlicu s mileneckým párom znázorňujúci erotický výjav. Ide buď o milencov pod stromom alebo milencov na posteli. Ja osobne sa prikláňam k druhému výkladu,“ poznamenal s úsmevom M. Kvietok.
Kachľová pec zo stredoveku
Súčasťou výstavy je aj kópia stredovekej kachľovej pece s bohato zdobenými kachlicami, na ktorej sú zobrazení sv. Peter, sv. Pavol a sv. Barbora a pochádzajú z Banskej Bystrice.
„Tie kachlice sú naozaj krásne. Bohato zdobené a s dokonale lesknúcou sa povrchovou úpravou. Vidieť, že niekdajší majstri si na svojej práci dali naozaj záležať. A tie výjavy na kachliciach sú rovnako krásne. Okrem iného ma zaujala aj kachlica, kde žena bije svojho muža. Zdá sa, že v manželstvách už aj v stredoveku to bolo naozaj zaujímavé,“ poznamenala s nadšením aj úsmevom Mária Šimonová, návštevníčka vernisáže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer