Vytvorili dokonca slnečnú a kvetinovú mandalu. Tie ostanú vystavené priamo v obci.
ČIERNA LEHOTA. Ako prvý deti navštívili rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského v neďalekých Slavošovciach. Celou rozprávkovou expozíciou ich svojím pútavým rozprávaním sprevádzal Milan Sajenko, správca rodného domu, v ktorom je múzeum rozprávkara Dobšinského.
V samotnej Čiernej Lehote si deti mohli vlastnoručne vyrobiť drevený kvetináč a vytvoriť mandalu v podobe slnka či kvetu z drevených odrezkov.
Veľký záujem zo strany detí bol o zatĺkanie klincov pri výrobe kvetináča, ktorý si pre deti pripravil Ondrej Terrai. Deti mohli vyskúšať aj originálny stolársky ponk.
„Tvorba slnečnej a kvetinovej mandaly prilákala ako dievčatá, tak aj chlapcov. Dievčatá sa zapájali najmä na začiatku práce na mandale, keď bolo treba pestrými farbami namaľovať podklad a jednotlivé drevené lúče a lupienky. Ešte pred vymaľovaním ich museli obrúsiť brúsnym papierom. Chlapci prejavili najväčší záujem o vŕtanie otvorov na skrutky a tiež prichytávanie lúčov mandaly o podklad skrutkami. Na tento účel používali akumulátorové skrutkovače. Tí, ktorým sa také neušli, používali aj ručné,“ uviedol Ondrej Bašták Ďurán, ktorý si pre deti pripravil tvorbu mandaly.
Slnečná mandala mala 90 lúčov
Slnečná mandala mala až 90 lúčov, takže bolo potrebné navŕtať až 180 dier a zaskrutkovať rovnaký počet skrutiek. Aj keď sa deti pri práci striedali, museli byť veľmi trpezlivé.
„Kvetinovú mandalu vytvorili chlapci z Čiernej Lehoty, ktorí sa do práce pustili s veľkým nasadením. V závere im vŕtať a skrutkovať drevené lupienky pomáhali aj dievčatá,“ doplnil Ondrej Bašták Ďurán.
Mandaly, ktoré vytvorili deti, zostanú v Čiernej Lehote. Vystavené budú v Kultúrnom dome, v priestoroch tvorivých dielní.
Autor: šim, baš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer