V pôsobnosti rožňavského úradu práce je v súčasnosti aktivovaných vyše 800 ľudí z 2 120 evidovaných na úrade práce.
ROŽŇAVA. Poskytovanie dávok v hmotnej núdzi má od začiatku tohto roka sprísnené podmienky.
Ich poberatelia, okrem výnimiek, ktoré určuje zákon, musia mesačne odpracovať 32 hodín aktivačných prác. Činnosť koordinuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
V Rožňavskom okrese sa disponibilná miera nezamestnanosti pohybuje na úrovni 24,51 percent. V súčasnosti je na UPSVaR v Rožňave v evidencii 8 828 uchádzačov o zamestnanie.
Podľa slov riaditeľky odboru služieb zamestnanosti Kataríny Dobošovej v tunajšom okrese poberalo dávku v hmotnej núdzi ku koncu júla vyše 11 400 osôb. Z toho takmer 5 520 je žiadateľov o dávku v hmotnej núdzi, ostatní sú evidovaní ako spoluposudzované osoby.
Neprítomnosť na adrese
„Zákon o pomoci v hmotnej núdzi presne stanovuje, ktorí občania majú povinnosť odpracovať si dávku v hmotnej núdzi. Úrad práce postupne oslovuje občanov, na ktorých sa táto povinnosť vzťahuje. Koordinátori ich navštevujú na adresách, ktoré uvádzajú ako miesta trvalých pobytov a odovzdávajú im ponuky na pracovné činnosti. Osobám, ktoré nezastihneme doma, úrad pošle ponuku poštou,“ vysvetľuje riaditeľka.
Ako uvádza, situáciu pracovníkom úradu práce komplikujú občania, ktorí sa nezdržiavajú na mieste svojho trvalého pobyty a nemajú nahlásené ani prechodné pobyty.
„Častokrát sa stane, že občan až po našom oslovení doloží napríklad dohodu o pracovnej činnosti na 32 hodín mesačne, na základe ktorej nemusí vykonávať pracovné činnosti,“ dopĺňa informáciu.
Spolupráca s obcami
Sociálnu výpomoc od štátu si v Rožňavskom okrese odpracováva 827 občanov z 2 122 osôb, ktorí si majú povinnosť odpracovať dávku v hmotnej núdzi. Tento počet sa mení zo dňa na deň.
Organizátorom takýchto prác môže byť samospráva, VÚC či dobrovoľnícke organizácie, s ktorými úrad práce podpisuje dohody.
„Jednotlivé obce prejavili ochotu spolupracovať s úradom. V súčasnosti máme uzatvorenú dohodu s každou obcou, v ktorej sú poberatelia dávky v hmotnej núdzi, na ktorých sa táto povinnosť vzťahuje. Bez aktívnej pomoci samospráv by úrad nemohol zabezpečiť naplnenie zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Samozrejme, vyskytnú sa občas aj problémy, ktoré sa však snažíme odstrániť k spokojnosti oboch strán. Uzatvorené máme dohody aj s inými organizátormi. Sú to rôzne občianske združenia, cirkevné organizácie, domovy sociálnych služieb a podobne,“ upresňuje K. Dobošová.
Za odmietnutie zníženie dávok
Na úrade už majú skúsenosti, že ľudia ponúknutú prácu odmietli vykonať.
„Mali sme prípady, kedy občan odmietol prijať ponuku na pracovnú činnosť. V takomto prípade mu zamestnanec úradu vysvetlí následky takéhoto odmietnutia. Prioritne sa však snažíme občana presvedčiť, aby svoje rozhodnutie zvážil. Nie je našou snahou niekoho poškodiť. Ak však trvá na svojom rozhodnutí, prípadne v danom mesiaci bez adekvátneho dôvodu neodpracuje 32 hodín, úrad začne správne konanie vo veci zníženia alebo odňatia dávky v hmotnej núdzi,“ konštatuje riaditeľka odboru služieb zamestnanosti. V takomto prípade sa dávka v hmotnej núdzi znižuje o sumu 61,60 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer