REJDOVÁ. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, a obec Rejdová pripravujú na 22. a 23. augusta 41. Gemerský folklórny festival.
Festival ponúka zaujímavé scénické programy v obci a amfiteátri, jarmok remesiel, rejdovské dvory, výstavy, prezentácie, súťaže, gastronomické a iné špeciality z regiónu.
„Pre návštevníkov nášho najväčšieho folklórneho podujatia sme pripravili bohatý a pestrý program. V rejdovských dvoroch si iste každý príde na svoje. Od ochutnávok gemerských jedál a koláčov až po aktívne zapojenie sa do rôznych činností a súťaží,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.
V piatok popoludní uvíta prvých účastníkov slávnostne vyzdobená obec a domáci okrem dobrej nálady ponúknu aj niečo z tradičnej kuchyne.
Po pozývačkách bude program pokračovať na malej scéne „na pľacu“ a uvedie ho domáca folklórna skupina Hôra.
Účastníkom sa so svojím repertoárom predstaví najmladší kolektív v okrese - spevácka skupina Genšenky z Honiec.
Gemerský program uzavrú folklórne skupiny Radzim z Vyšnej Slanej a Gočovan z Gočova. Čarovné melódie z Podpoľania ponúkne ľudová hudba Juraja Pecníka so svojimi sólistami.
Stáročia uchovávané a rozvíjané kultúrne dedičstvo slovenských predkov v srbskej Kovačici budú mať možnosť návštevníci obdivovať počas dvoch festivalových dní.
Na miestnej evanjelickej fare bude výstava obrazov insitných umelcov, v kovačickom dvore zase nevšedné výrobky remeselníkov z klubu Creatornica. Zachované ľudové tance, piesne a zvyky predstaví hudobno-folklórny súbor V šírom poli hruška.
Záver prvého festivalového dňa bude patriť tancu a dobrej hudbe, ale organizátori mysleli aj na priaznivcov filmových dokumentov s ľudovou tematikou. Peter Poboček pripravil kolekciu filmov zo svojej tvorby, v ktorých zachytáva zručnosť a majstrovstvo ľudových výrobcov zo stredného Gemera.
Do života uvedú aj nové DVD
V sobotu už v dopoludňajších hodinách budú z rejdovských dvorov znieť hudba, spev a rozvoniavať gemerské špeciality. Na pľacu predvedú rôzne remeselné techniky výrobcovia z Rejdovej, rožňavského okresu, ale aj iných regiónov Slovenska, Maďarska a Kovačice.
O jedenástej hodine na malú scénu prilákajú divákov tí najmenší, aby sa pochválili, čo nové sa za rok naučili.
Program bude pokračovať školou tanca, v rámci ktorej bude uvedený do života DVD nosič - Gemer tancuje slovenský, maďarský a cigánsky čardáš, vydaný Gemerským osvetovým strediskom v Rožňave.
Roztancovaní účastníci sa v krojovanom sprievode presunú do amfiteátra, kde program 41. Gemerského folklórneho festivalu vyvrcholí. Po Privítanke v amfiteátri za Hamrom v podaní ľudovej hudby Ondreja Hlaváča a sólistov zaznejú piesne Tichý vetrík po doline veje.
„Tohto roku sme do dramaturgickej skladby festivalu zahrnuli projekt Piesne vojnou písané, ktorým si pripomíname 100 rokov od vypuknutia 1. svetovej vojny a 70 rokov od vyhlásenia SNP. Spomínané udalosti sa často opisujú a ospevujú v ľudovej tvorbe, majú svoje miesto v repertoároch folklórnych skupín i súborov", priblížil Ján Lipták, režisér gemerských programov.
Program hostí uvedie hudobno-folklórny súbor V šírom poli hruška zo srbskej Kovačice. Na Kráľovej holi i ďalšie prekrásne piesne a tance z neďalekého Šumiaca zaznejú v podaní folklórneho súboru Šumiačan.
Muzikanti, speváci a rozkazovači z folklórneho súboru Partizán zo Slovenskej Ľupče nás pozvú na Detviansku svadbu, ktorú ponúknu spolu s tanečnou zložkou tohto kolektívu.
Záver bude patriť folklórnemu súboru Zemplín z Michaloviec s programom Láska v srdci nosená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer