BETLIAR. Dve pravé egyptské múmie, viac ako 30 exponátov súvisiacich so starým Egyptom, z ktorých mnohé doteraz nikdy nevystavili, predstaví už čoskoro Slovenské národné múzeum (SNM) v svojej pobočke v Múzeu Betliar.
Vynovené expozície exotických trofejí a egyptológie otvoria v múzeu sídliacom v areáli kaštieľa Andrássyovcov v Betliari v piatok 15. augusta o 17:00. Návštevníci si ju po prvý raz môžu pozrieť v sobotu 16. augusta.
Ako povedala kultúrno-propagačná manažérka SNM - Múzea Betliar Judita Krajčiová, nová výstava obsahuje aj sloniu hlavu, krokodíla, kožu pytóna a veľa ďalších zaujímavostí.
Expozície vynovili "v duchu najmodernejších výstavníckych trendov" a prezentujú tri témy - Andrássyovci ako zberatelia a cestovatelia, Staroveký Egypt a 'Egypt revival' - znovuobjavenie egyptského umenia.
Všetky predmety pochádzajú z pozostalosti Andrássyovcov a vždy boli súčasťou zbierkového fondu kaštieľa v Betliari, informovalo múzeum.
Obľúbená zábavka aristokracie
Expozícia exotických trofejí pripomenie návštevníkom kaštieľa, že poľovanie patrilo v minulosti k obľúbeným zábavkám aristokracie. Poľovnícka vášeň v kombinácii s fascináciou exotickými krajinami stáli za početnými cestami šľachty na Ďaleký a Blízky východ i do južných krajín Afriky.
"V roku 1849 podnikol dobrodružnú cestu do Indie gróf Emanuel I. Andrássy (1821-1891), ktorého považujeme za zakladateľa betliarskej zbierky trofejí a rarít. V jeho šľapajach pokračoval aj jeho syn Gejza I. Andrássy (1856-1938), ktorý sa preslávil ako poľovník a nadšenec pre všetko, čo bolo nebezpečné a napínavé," priblížila históriu zbierky exotických trofejí Krajčiová.
Expozíciu preparátov z Afriky a Ázie nájdu záujemcovia v zimnej záhrade kaštieľa. Pre toto umiestnenie sa múzeum rozhodlo preto, aby v návštevníkoch vyvolalo atmosféru čias, keď kaštieľ navštevovali významné osobnosti európskych dejín.
Expozícia egyptológie
Starý Egypt oddávna fascinoval nielen vedcov a bádateľov, ale aj zberateľov a cestovateľov, ktorí často putovali za unikátnymi artefaktmi aj celé mesiace. Dôkazom toho je nová Expozícia egyptológie v Múzeu Betliar.
"Cestovateľská vášeň sa u Andrássyovcov spájala s tou zberateľskou, vďaka čomu sa Betliar ako jedno z mála šľachtických sídel v strednej Európe môže popýšiť unikátnou kolekciou egyptologických cenností," upozornila Krajčiová.
Hlavnými ťahákmi zbierky sú dve múmie - múmia kňaza boha Amona z pohrebiska v Gíze z 12. až 11. storočia pred Kristom a múmia dieťaťa z bližšie neurčeného egyptského náleziska z 5. až 4. storočia pred Kristom.
Zaujímavé sú i drobné plastiky nájdené v hroboch - amulety a ich fragmenty, ktoré pochádzajú zo 7. storočia pred naším letopočtom až po 1. storočie nášho letopočtu.
K vynovenej expozícii v betliarskom kaštieli pripravuje Slovenské národné múzeum aj sprievodné podujatia - prednášky, špecializované komentované prehliadky, aktivity pre žiakov i študentov stredných a vysokých škôl.
Múzeum Betliar sídli v administratívnej budove pri kaštieli Andrássyovcov v rozľahlom historickom parku v Betliari. Špecializuje sa na vývoj bytovej kultúry uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí a patrí k najvýznamnejším a často vyhľadávaným pamiatkam Slovenska.
Múzeum sídli v pôvodných historických objektoch - v kaštieli Betliar, na hrade Krásna Hôrka a v mauzóleu Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.
Viac o ňom možno nájsť na webstránke - http://www.snm.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer