Korzár logo Korzár Gemer
Nedeľa, 17. február, 2019 | Meniny má Miloslava
Nájdete nás na webe

Gemerský infoservis 12. - 18. augusta

Kam za kultúrou, športom a zdravím.

VÝSTAVY

Baníctvo a hutníctvo

ROŽŇAVA. Počas pracovných dní v čase od 8. do 12. hod. a od 13. do 16. hod. môžu návštevníci vidieť stále expozície Baníckeho múzea na Šafárikovej ulici 43 – Expozíciu baníctva a hutníctva na Gemeri, Banské pracoviská, Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí. Na Šafárikovej ulici 31 je sprístupnená Historická expozícia – prezentačný múzejný depozitár.

PODUJATIA

Nultý ročník spomienky na Ing. Ondreja Bolačeka

ROŽŇAVA. Speleo Rožňava a OZ Priateľov cyklistiky horného Gemera so sídlom v Betliari pripravili na sobotu 0. ročník spomienky na Ing. Ondreja Bolačeka – časovka jednotlivcov pre horské bicykle, verejné preteky pre všetkých, ak ste zdraví. Štart je o 10. hod. na križovatke pri odbočke na Krásnu Hôrku. V nedeľu je naplánovaný spoločný štart na trati Krásnohorské Podhradie – Smolník.

Filmový klub Sineklub Drázus

ROŽŇAVA. Filmový klub Sineklub Drázus premietne v sobotu o 20.30 hod. fínsku sci-fi komédiu Iron Sky.

Expanzia do ulíc

ROŽŇAVA. Mladí animátori Domky – Združenia saleziánskej mládeže, stredisko Rožňava pripravili od pondelka do piatka tradičnú Expanziu do ulíc na sídlisku Juh. Ide o externý prímestský tábor pre deti od 6 do 15 rokov. Bude sa konať na „umelke“ pri Šugari. Program začína každý deň od 9. hod. a končí o 16. hod. Od 12.30 do 13.30 hod. deti majú možnosť ísť naobedovať sa domov.

Dobšinské kultúrne leto

DOBŠINÁ. Mestské kultúrne stredisko pripravilo v rámci Filmovej stredy premietanie rozprávky Rio so začiatkom o 14.30 hod.

Akcia v kaštieli Betliar

BETLIAR. Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar pripravilo na piatok o 17. hod. Slávnostné otvorenie staronovej expozície exotických trofejí, orientálnych zbraní a egyptológie na reinštalovanom prízemí kaštieľa.

PAMIATKY

Strážna veža

ROŽŇAVA. Neskororenesančná strážna veža je neodmysliteľnou dominantou historického jadra Rožňavy. Postavili ju na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 – 1654. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková, jej prehliadku zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave. Vstupy v pondelok až piatok od 8. hod. do 15.30 hod. a v sobotu od 8. do 11.30 hod.

Hrad Krásna Hôrka

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Hrad je teraz pre rekonštrukciu zatvorený.

Mauzóleum a obrazáreň

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Mauzóleum Andrássyovcov je otvorené od júna denne okrem pondelka od 8.30 do 17.30 hod., keď je začiatok posledného vstupu. V letnej turistickej sezóne je prispôsobený počet vstupov aktuálnej návštevnosti jednotlivých expozícií. Obrazáreň Andrássyovcov je otvorená od 1. júna do 30. septembra od utorka do soboty v čase od 8. do 12. hod. a od 13. do 16. hod., v nedeľu od 8. do 13. hod.

Kaštieľ v Betliari

BETLIAR. SNM – Múzeum Betliar – Expozícia kaštieľa je otvorená denne od 9.30 do 17.30 hod., keď je začiatok posledného vstupu. Vstupy v pondelok o 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30 hod. V letnej turistickej sezóne je prispôsobený počet vstupov aktuálnej návštevnosti jednotlivých expozícií.

Kaštieľ vo Vlachove

VLACHOVO. Je tu jedáleň v historickom štýle a obecné múzeum. Kaštieľ je možné navštíviť po dohode so správcom.

Kostol v Štítniku

ŠTÍTNIK. Gotický evanjelický kostol, národná kultúrna pamiatka, má bohaté stredoveké nástenné maľby. Prehliadku kostola je potrebné vopred ohlásiť.

Vidiecka izba

STRATENÁ. V maličkej obci Stratená sa hneď vedľa obecného úradu nachádza Vidiecka izba. Ponúka pohľad na históriu obce aj tradičný ľudový nábytok. Sprístupnená je počas celého roka na požiadanie na obecnom úrade.

Pamätné izby a domy

GEMER. Záujemcovia a návštevníci regiónu môžu v Gemeri navštíviť aj pamätné izby a domy významných osobností – Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika v Kobeliarove, Pamätnú izbu Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach, Pamätnú izbu Fraňa Kráľa vo Vyšnej Slanej, Pamätnú izbu Júliusa Bottu v Rozložnej, Pamätný dom Juraja Hronca v Gočove a Pamätnú izbu Slovenského národného povstania v Čiernej Lehote.

OZNAMY

Rožňavské kúpalisko

ROŽŇAVA. Rožňavské letné kúpalisko je otvorené denne okrem pondelka od 9. hod. do 19. hod. Celodenné vstupné: dospelí 2,50 eura, deti do 10 rokov 1 euro. Dospelí po 15. hod. 1,50 eura, deti 50 centov. Týždenný lístok na ranné plávanie 3,50 eura.

Letná činnosť materských škôl

ROŽŇAVA. Mesto ako zriaďovateľ materských škôl určuje v školskom roku 2013/ 2014 prevádzku počas letných prázdnin v nasledovných materských školách: MŠ Vajanského 370/ 6 v Rožňave v termíne od 1. 8. 2014 do 22. 8. 2014 – počet zapísaných detí 72, počet tried 3.

Parkovacie miesta

ROŽŇAVA. V rámci mesta spoplatnili ďalšie parkovacie miesta. Ide o parkovacie plochy na Námestí 1. mája – plochy pri novej poliklinike a okresnom súde. Výber parkovného bude vykonávať pracovník Technických služieb mesta Rožňava, poverený vyberaním poplatkov za parkovanie.
Parkovacie karty je možné kúpiť si aj v bufete v budove novej polikliniky. Od 15. februára sa začalo spoplatňovanie všetkých parkovacích plôch vo vlastníctve mesta formou SMS správ.

Parkovanie cez SMS

ROŽŇAVA. Ide o parkovacie zóny P1 až P5, zónu P6. Zadelenie zón je vyznačené na parkovacích tabuliach. Cena parkovného na hodinu je 0,50 eura, správy sa zasielajú na číslo 2200. Všetky odchádzajúce a prichádzajúce SMS sú zahrnuté v cene parkovného. Je možné zakúpiť si aj hodinové parkovacie karty v jednotlivých parkovacích zónach. Takisto sú v predaji aj ročné, polročné, štvrťročné a mesačné parkovacie karty v kancelárii Technických služieb mesta – budova OKC.

August v knižnici

ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave bude v čase od 18. augusta do 22. augusta zatvorená. Posledný augustový týždeň bude platiť ešte letný výpožičný čas od 8. do 16. hod.

Detské dopravné ihrisko

ROŽŇAVA. Otváracie hodiny: párny týždeň – otvorené od 11. do 18. hod. pre verejnosť od pondelka do nedele, od 9. do 11. hod. aj v sobotu a nedeľu. Nepárny týždeň – otvorené od 15. do 18. hod. pre verejnosť od pondelka do nedele, od 9. do 15. hod. aj v sobotu a nedeľu.

Informačná kancelária v Štítniku

ŠTÍTNIK. Informačná kancelária Gotickej cesty v Štítniku je otvorená v budove zdravotníckeho strediska na Ochtinskej 447 od pondelka do piatka v čase od 7. do 15. hod.

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární

ROŽŇAVA. Pohotovosť lekární v Rožňave – každý deň: lekáreň Dr. Max, Šafárikova, OC Kaufland, mobil: 0901 961 163 a Ekolekáreň, Krásnohorská 5, Tesco, tel. č. 058/788 22 72.

HVEZDÁREŇ

Hviezdne štvrtky a pozorovanie

Tento štvrtok to bude premietanie koprodukčného akčného filmu Need for speed. Filmová adaptácia obľúbenej počítačovej hry. Luxusné autá, zbesilé naháňačky, dramatická zápletka. Začína sa pozorovaním nočnej oblohy, premietanie je po zotmení po 20.30 hod.

Astroinfo

V tomto období nočnú oblohu brázdia meteory najznámejšieho roja Perzeíd, takže v prípade bezmesačnej noci je možné pozorovať niekoľko desiatok padajúcich hviezd za hodinu. Predpovedané maximum roja bude v noci z 12. na 13. augusta, preto v prípade priaznivého počasia je vo hvezdárni pripravené mimoriadne kolektívne pozorovanie. Majitelia zrkadlových fotoaparátov majú možnosť získať úlovok v podobe fotografie meteoru na pozadí rotujúcej oblohy.

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave Vás pozýva vo štvrtok 14. augusta 2014 o 20:30 hod na filmové predstavenie Letného kina na hvezdárni. Po filmovom predstavení za priaznivého počasia úsek astronómie GOS organizuje verejné pozorovanie nočnej oblohy. Z organizačných dôvodov nebude prístupný interiér hvezdárne, iba exteriér s ďalekohľadmi.

Slnko je v znamení Leva a premieta sa do súhvezdia Rak. Mesiac cúva do tretej štvrte v nedeľu 17. augusta, na oblohe bude po polnoci. Merkúr v Rakovi je po konjunkcii so Slnkom, zapadá krátko po ňom, nie je nepozorovateľný. Venuša v Blížencoch vychádza ako Zornička po štvrtej hodine rannej, necelé dve hodiny pred Slnkom. Nájdeme ju nízko nad severovýchodným obzorom. Nápadne červený Mars v Panne zdobí nízku juhozápadnú oblohu, zapadá večer pred pol desiatou. Minulý týždeň sme si pripomenuli druhé výročie začiatku mimoriadne úspešnej marťanskej misie. Od augusta 2012, po vzore ruských Lunochodov z minulého storočia, šesťkolesový samohybný rover Curiosity veľkosti osobného automobilu brázdi tamojším prašným terénom a vo vysokom rozlíšení hľadá odpovede na otázky prítomnosti vody a života na červenej planéte. Jupiter v Rakovi vychádza okolo pol piatej ráno, vyše hodinu pred Slnkom, spolu s Venušou vytvárajú stále tesnejšie zoskupenie, ktoré vyvrcholí v pondelok 18. augusta nadránom ich vzájomnou tesnou konjunkciou. To je dobrá správa pre fotografických lovcov efektných záberov, ako aj ostatných záujemcov o tento výnimočný úkaz. Ďalekohľad na hvezdárni bude k dispozícii pred svitaním už od piatej hodiny. Saturn vo Váhach zapadá večer okolo desiatej hodiny. Odmení pohľadom na svoje prstence a mesiac Titan.

Medzinárodná kozmická stanica ISS lieta nad Rožňavou vo večerných hodinách až do polnoci. Je to ten jasný rýchlo sa pohybujúci bod od západu na východ. Presné časy preletov si môžete overiť na http://www.heavens-above.com, a podľa GPS si nastavte svoju presnú polohu.

V druhej polovici noci v súhvezdí Perzeus je ďalekohľadom pozorovateľná kométa C/2014 E2 Jacques.
Beží žatva meteorických rojov. V týchto dňoch na pozadí doznievajúcich Južných Aquaríd a Caprikorníd defilujú hlavne meteory najznámejšieho roja augustových Perzeíd, ľudovo nazývaných slzy svätého Vavrinca. Zem križuje dráhu tohto roja v júli až auguste a v prípade bezmesačnej noci môžete uvidieť niekoľko desiatok padajúcich hviezd za hodinu. Predpovedané maximum roja je v noci z utorka na stredu 12./13. augusta. Odporúčame pozorovacie stanovište mimo mestského osvetlenia. Vzhľadom na Mesiac dva dni po splne podmienky zďaleka nebudú ideálne, ale v prípade priaznivého počasia si môžete na hvezdárni vychutnať kolektívny zážitok z verejného pozorovania. Nutné je teplé oblečenie a obutie, odpudzovač komárov, deka alebo spacák, karimatka, prípadne nafukovačka, pretože pozoruje sa po ležiačky. Majitelia zrkadlových fotoaparátov si môžu odniesť úlovok križujúceho meteoru na pozadí rotujúcej oblohy. Meteory sú pomenované na pamiatku sv. Vavrinca, ktorý v roku 258 n.l. zhorel na hranici v Ríme na príkaz cisára Valeriána. Astronomické pomenovanie Perzeidy zas pochádza zo súhvezdia, kde má roj svoj radiant, čiže miesto zdanlivého vyletovania. Materskou kométou roja je periodická Swift-Tuttle, vracajúca sa k Slnku raz za 130 rokov. Jej postupný rozpad doplňuje roj novým materiálom.

HOROSKOP NA AUGUST 2014

Baran (21.3. – 20.4.)
Okrem možných problémov s peniazmi, pokiaľ vás neživí partner, alebo rodič, vám nič vážne nehrozí. Naopak, krásne obdobie leta pretrváva a tak máte posledný termín na dovolenku, pokiaľ ste ešte neboli.

Býk (21.4. – 21.5.)
V tomto období sa vám neoplatí začínať nijakú väčšiu akciu. Naopak, snažte sa dokončiť rozpracované. Dariť sa vám bude i v bežnom živote a sú náznaky aj na zlepšenie príjmov. Zbytočne neriskujte, lebo môžete prísť o veľké peniaze.

Blíženci (22.5. – 21.6.)
Mesiac ako ušitý pre vás. U starších sa popri príjemných zážitkoch z dovolenky dosť ťažko bude zarezávať v práci. Aby ste sa nenudili, tak si naplánujte zbieranie húb či iných lesných plodov.

Rak (22.6. – 22.7.)
Čím viac krížikov máte na chrbte, tým sa vám bude lepšie dariť. Objavia sa síce menšie problémy so zdravím, ktoré sa môžu stať chronickými, pokiaľ im nepredídete. Prídu problémy so zdržiavaním vybavovania istej veci, ktorú ste pokladali za skončenú.

Lev (23.7. – 22.8.)
Tento mesiac vám ponúkne optimálne prežitie zážitkov, k tomu dynamiku, námahu, ale i možnosť presadiť sa. Chopte sa príležitostí, ako sa vám budú ponúkať. V povolaní by si mali dať „pohov“, lebo občas vám práca vyráža dych.

Panna (23.8. – 23.9.)
Je tu druhá polovica roka. Vládnuca planéta ovplyvňuje všetko, čo je spojené s partnerstvom a rodinou. V druhom a treťom týždni nastanú menšie prekážky, ale neznepokojujte sa, lebo všetko prebehne hladko. Čo treba pridať na misu váh, je optimizmus.

Váhy (24.9. - 23.10.)
Budete musieť prejaviť svoju veľkorysosť. Získate tým bázu, ktorú budete potrebovať do konca mesiaca. Prídu náročnejšie práce a to si bude žiadať dobre vychádzať so spolupracovníkmi, lebo prídu náročnejšie úlohy.

Škorpión (24.10 – 22.11)
Začiatkom augusta sa všetky udalosti utíšia. Budete musieť trpezlivejšie a hlavne pokojnejšie plniť svoje povinnosti, čo je u vás zriedkavosť. Niekto sa na vás obráti, aby získal výhody, preto sa treba od neho dištancovať.

Strelec (23.11. – 21.12. )
Vcelku pozitívny mesiac, ale niekto vás okolo desiateho poriadne rozčúli. Preto vám chcem poradiť, aby ste sa nenechali vyprovokovať, len tak získate pevnú pôdu pod nohami a vaše vyvážené správanie spôsobí prevahu.

Kozorožec (22.12. – 20.1.)
Dávajte si pozor, lebo budete trošku riskantne hazardovať so svojím talentom a schopnosťami. Radím vám držať pod kontrolou vyhľadávanie svojich pôžitkov. Predovšetkým v materiálnej oblasti budete musieť ustúpiť, ak chcete obstáť za daných okolností.

Vodnár (21.1. – 19.2.)
So zdravím to bude hore–dolu, trochu zakolíše, ale vyhýbajte sa depresiám, rozčuľovaniu a ťažkosti neberte príliš vážne. Nájdite si čas aj na oddych, lebo ho nutne potrebujete. Doma si rozhodne neoddýchnete, ale vyberte sa ďalej od domova.

Ryby (20.2. – 20.3.)
V tomto mesiaci prídete na bláznivý nápad a budete potrebovať dostatok odvahy, ktorá vám občas k obratu chýbala. K možnostiam, ktoré prídu, keď ten bláznivý nápad dokončíte, vám už teraz blahoželám.
JÁN VILIM


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 4. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 133
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 12 402
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 9 188
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 312
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 6 102
 6. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 933
 7. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 610
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 184
 9. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 038
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 862

Neprehliadnite tiež

V Malej farme zachraňuje zvieratá. Bojuje s nedostatkom a nezáujmom ľudí

Danka Arvaiová: Dobrovoľníctvo musí byť robené zo srdca.

Malá farma má stále nedostatok dobrovoľníkov.
Pohľad Lenky Hanikovej

Ako sa dostať vlakom z východu do Brna a prežiť

Atmosféra vo vlakoch sa mi zdá milo bojovná a možno to z nás robí silnejšie osobnosti.

Mimoriadny vlak za Mikulášom čakal na deti na humenskej stanici.

V Krompachoch sa vykoľajil nákladný vlak, trať je neprejazdná

Cestujúcich prevážajú autobusmi, vlaky meškajú. Opravovať budú celú noc.

Vykoľajený vlak.

Na dobrovoľníctvo nepotrebujete certifikáty, len chuť niečo zmeniť

Martin Ištvan: Práce mám dosť, ale dobrovoľníctvo je moja psychohygiena.

Ošarpaný výmenník dostal nový vzhľad vďaka Dobrovoľníckemu centru Košíc a šikovným dobrovoľníkom.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Dankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop