Poľnohospodárske družstvo Gemerská Poloma vzniklo pred 60 rokmi a odvtedy si udržiava ekonomickú stabilitu. Orientuje sa najmä na chov hovädzieho dobytka a oviec.
GEMERSKÁ POLOMA. Družstvo v Gemerskej Polome, ktoré pôsobí v obci od roku 1953 sa vzhľadom na miestne podmienky orientuje na poľnohospodársku prvovýrobu.
Tunajší poľnohospodári hospodária na ploche 1 550 ha, z toho 800 ha predstavuje orná pôda, zvyšok sú lúky a pasienky.
Nevýhodná poloha
Družstvo produkuje obilniny, olejniny – repku olejnatú, semená tráv a krmoviny pre živočíšnu výrobu na prenajatých pozemkoch od Nižnej Slanej až po Rožňavu.
„Je to nevýhodná poloha, pretože pozemky sa nachádzajú v úzkom páse v údolí rieky Slanej. Priemerná výmera jednej parcely je okolo 9 ha. Ekonomicky najvýhodnejšia na pestovanie je repka olejnatá, ktorú máme zasiatu na 100 ha,“ hodnotí predseda družstva Viktor Demko.
Na družstve chovajú vyše 600 kusov hovädzieho dobytka, z toho je 260 dojníc slovenského strakatého plemena s dobrou úžitkovosťou. Ročne vyprodukujú 1,2 milióna litrov mlieka.
Záujem o domáce zakáľačky
V malom množstve sa orientujú v Polome na ošípané. „Každý rok v apríli nakúpime 200 kusov odstavčiat, ktoré v zimných mesiacoch predávame ľuďom z dvora. V našej dedine a v širokom okolí už ošípané na dvoroch nájdete ojedinele. V poslednom období nastáva renesancia domácich zakáľačiek, a tak nemáme problém s predajom jatočných zvierat. Je o ne veľký záujem,“ upresňuje predseda.
V chove oviec sa darí zušľachtenej valaške. „Je to nenáročné otužilé plemeno, ktoré má dobrú úžitkovosť. Na salaši máme 500 kusov. Z mlieka vyrábame ovčí hrudkový syr, ktorý distribuujeme do Kežmarských mliekarní.
Hrudkový syr si zo salaša odnášajú v malom aj konzumenti,“ spresňuje V. Demko. Ročne na družstve vyprodukujú okolo 6 ton syra.
Košiare s ovcami sú lákadlom pre vlkov. Vlani im usmrtili približne 15 kusov oviec. Svorka napadla stádo v ohrade na kraji Betliara.
Náročné gazdovanie
Udržať si ekonomickú rentabilitu je aj pre tunajšie družstvo, ktoré funguje s modernou technikou, z roka na rok náročnejšie.
„Som presvedčený, že najlepšia kvalita potravín sa dosahuje zo surovín vypestovaných, vychovaných a spracovaných na Slovensku. Gazdovanie je za súčasných podmienok stanovených EÚ a našou národnou legislatívou čoraz náročnejšie. Nádej vkladáme do sľubovaného zvýšenia podpory živočíšnej výroby a vôbec poľnohospodárskej prvovýroby. Verím, že neostane len pri sľuboch. V opačnom prípade to bude mať v blízkej budúcnosti neblahý dopad na naše poľnohospodárstvo,“ uzatvára predseda družstva.
Dojnice slovenského strakatého plemena. Dosahujú dobrú úžitkovosť mlieka.
Foto: ešl
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer