ROŽŇAVA. Ako uviedla regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Ľubomíra Chromčíková, Rožňavský okres je špecifický zdrojmi pitnej vody.
Krasové zdroje pitnej vody
„V okrese máme veľa krasových zdrojov pitnej vody. Zabezpečenie pitnou vodou je preto v našom okrese dosť problematické,“ uviedla regionálna hygienička.
Verejné vodovody v Rožňave a okolitých obciach prevádzkujú buď samotné obce, alebo košická vodárenská spoločnosť. S prevádzkovateľmi podľa Ľ. Chromčíkovej nie je problém, uskutočňujú všetky opatrenia, ktoré pracovníci hygieny v rámci štátneho zdravotníckeho dozoru nariadia.
Za ostatné roky nedošlo v okrese k závažnejším poškodeniam zdravia z pitnej vody, či už ide o prítomnosť kovov alebo organických rozpúšťadiel vo vode.
„Pred niekoľkými rokmi bol problém v rožňavskom skupinovom vodovode, kedy sa narušili banícke haldy a do zdroja pitnej vody sa dostal antimón. Išlo o vtedajší zdroj pitnej vody Rožňavský potok s úpravňou Lúč z Čučmy. Niekoľko renomovaných firiem sa snažilo dostať antimón z vody, no bola to náročná technológia. Keďže padlo rozhodnutie tento zdroj pitnej vody odstaviť a vytvorilo sa tretie tlakové pásmo. V súčasnosti sa do rožňavských vodojemov tlačí voda zo zhruba 80 až 100 metrov hlbokých vrtov a prameňa Pistrang pri obci Slavec, ako aj zo Súlovského potoka cez úptavňu vody Podsulová pri obci Gemerská Poloma. Odvtedy nie sú žiadne problémy,“ spresnila hygienička.
Vzorky pitnej vody odoberajú pravidelne v priebehu celého roka. Ide najmä o vodu, ktorá sa dostáva do kľúčových zariadení, ako sú škôlky, školy, zdravotnícke strediská, zariadenia sociálnej starostlivosti, zariadenia verejného stravovania, ubytovacie zariadenia a pod.
Nevhodné prírodné plochy na kúpanie
Čo sa týka vody v kúpaliskách v okrese Rožňava, odobraté vzorky boli bez nedostatkov.
„V okrese prírodné kúpaliská nemáme. Ide len o vodné plochy väčšinou určené na rybárčenie, úplne nevhodné na kúpanie sa. Niektorí ľudia to však nerešpektujú a na vlastné riziko sa kúpu. Čo sa týka umelých kúpalísk, tie máme okrem mesta Rožňava ešte v obciach Bretka, Vyšná Slaná, pri rekreačnom stredisku Baník, Vlachovo a Gemerská Hôrka. Pravidelné kontroly kvality vody na kúpanie sú zo zákona dané samotnému prevádzkovateľovi. My odoberáme vzorky námatkovo v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru. Voda v mestskom kúpalisku je bez závad. Prevádzkovateľ kúpaliska dodržuje platné hygienické predpisy a za ostatné roky sme tu nemali žiadny výskyt epidemických ochorení, ktoré by sme mohli dať do spojitosti s návštevou kúpaliska,“ dodala Ľ. Chromčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer