Do konca januára sa mali bývalí nájomníci vysťahovať z Útulku na Zlatej ulici po tom, čo budovu v novembri kúpil nový majiteľ ako prebytočný majetok mesta. Po šiestich mesiacoch od stanoveného termínu doteraz obývajú bývalí nájomníci šesť obytných jednotiek. Mesto má zviazané ruky, o deložovaní rozhodne až súd.
ROŽŇAVA. Spolužitie obyvateľov okolitých bytových domov s nájomníkmi útulku na Zlatej ulici v Rožňave je dlhodobo napäté.
Hluk počas dňa a rušenie nočného pokoja boli takmer na dennom poriadku. Za päť rokov nájomníci objekt úplne zdevastovali.
Budova je na spadnutie
Mesto budovu na Zlatej ulici 10 získalo v roku 2007 od Železorudných baní v likvidácii. O rok neskôr v nej zriadilo útulok pre sociálne slabších občanov.
Počas jeho prevádzkovania stála oprava objektu samosprávu nemalé finančné prostriedky.
Do novej vodomernej šachty, vodovodnej prípojky a vodomerov investovala 6 300 eur, kompletná elektroinštalácia stála 34 261 eur.
Za pár mesiacov sa nájomníkom podarilo z priestorov domu odmontovať všetko železné, porozbíjať okná, zničiť vnútorné zariadenia. Budova dnes vyzerá na spadnutie.
Pohľadávky za neplatenie nájomného a poplatkov za komunálny odpad sa vyšplhali na 8,5–tisíc eur.
Pre neustále vrážanie vysokých čiastok do budovy sa ju mesto rozhodlo vlani zaradiť do prebytočného majetku. V novembri uzavrelo mesto kúpnu zmluvu s novým majiteľom.
Bez vody a elektriky
Okolo 60 nájomníkov bývajúcich v 23 obytných jednotkách sa s nesúhlasným stanoviskom obrátilo na vedenie mesta.
Opakovanú výzvu od mesta, aby dobrovoľne odovzdali bývanie do konca januára, niektorí neakceptovali. Dodnes obývajú šesť obytných jednotiek.
Trpezlivosť susedom dochádza. „V budove nemajú elektrinu ani vodu. Teraz, v lete, sa zápach šíri doďaleka. Rómovia v nočných hodinách vysedávajú vonku a zabávajú sa. Nedokázali sa prispôsobiť, pretože nechceli. Očakávali sme, že ich odtiaľ vysťahujú a stále nič. Dokedy to máme znášať?“ adresovala svoju otázku vedeniu mesta Magdaléna Rapayčová.
Prednostka mestského úradu Erika Mihaliková poukázala na to, že samospráva voči nájomníkom nemá žiadne povinnosti.
„Zo zákona nám nevyplýva žiadna povinnosť hľadať pre ubytovaných v tomto zariadení náhradné bývanie, keďže bývajú v obytných jednotkách a nie v bytoch. V nájomnej zmluve sa tiež jasne uvádza, že v prípade, ak sa má nájomca z obytnej jednotky vysťahovať, nie je prenajímateľ povinný zabezpečiť náhradu. Každý bol o tom upovedomený pri uzatváraní nájmu a podpísal to,“ informovala prednostka.
Byty bez nedoplatkov
Bytovú situáciu si môžu riešiť dotknutí občania žiadosťou o byt pri dodržaní podmienky, že voči mestu nemajú žiadne dlžoby.
Využiť túto možnosť však môžu len 4 rodiny, dve z nich o byt požiadali, aj im boli pridelené a už v nich aj bývajú.
„Ľudia od nás očakávajú náhradné bývanie, ale žiadny z nich tam nemá trvalý pobyt, pretože táto budova slúžila len ako útulok. Mali by si situáciu riešiť tam, kde majú zapísané trvalé bydlisko,“ konštatovala E. Mihaliková.
Mesto vyčerpalo všetky možnosti. Poslalo nájomníkom tri výzvy, problém riešilo osobnými pohovormi. U šiestich rodín bez úspechu.
„Nemôžeme porušiť zákon a občanov odtiaľ násilne deložovať. Žiadne donucovacie prostriedky nie sú prípustné. Vec sme postúpili nášmu právnemu zástupcovi, ktorý podal na súd návrh na vypratanie obytných jednotiek. Čakáme na termín pojednávania. Až potom dorieši celú záležitosť exekútor,“ uviedla prednostka.
Ostatné obytné jednotky, ktoré sú zapečatené, pravidelne kontroluje mestská polícia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer