Dlhé hodiny čakania pacientov v nemocnici oživil knižnicou. Búdka s knihami vo vestibule polikliniky je k dispozícii každému, kto príde do nemocnice. Knihu si jednoducho z búdky vyberie a prečíta, pri odchode ju vráti späť.
ROŽŇAVA. „Nápad nebol celkom môj, inšpiroval som sa Západom, kde sú takéto veci úplne bežné. A keď niečo podobné zrealizoval môj kamarát v Prahe, vedel som, že to chcem aj v Rožňave. Takže keď sa naskytla vhodná príležitosť, požiadal som o grant, počkal na výsledok a keď mi schválili tých pár eur, pustil som sa do toho,“ uviedol nápaditý Rožňavčan Slavomír Gál.
Postačí radosť jedného človeka
Ako zdôraznil, po realizácii nápadu bolo pre neho zaujímavé, ako reagovali iní ľudia, s ktorými sa o tom rozprával.
„Presviedčali ma, že to dlho nevydrží, že ľudia sa ulakomia ešte aj na knihy. Prešli tri týždne a búdka aj knihy sú stále tam. Sú poprehadzované a väčšina už nie je na svojom mieste, ale to je len dobre, svedčí to o tom, že ľudia sa v knižnici 'hrabú'. To, čo som chcel, bolo jednoducho spríjemniť ľuďom čas, ktorý strávia čakaním v nemocnici. Vychádzalo to trochu aj z vlastnej skúsenosti, keďže svojho času som na rehabilitačnom oddelení presedel zopár hodín. Nech je to akokoľvek, keď tou búdkou spravím radosť len jednému človeku, účel bol splnený,“ zdôraznil Slavomír.
Pri samotnej realizácii mu pomohlo veľa ľudí.
„Od môjho otca, ktorý mi pomáhal demontovať a prevážať tú ohromne ťažkú konštrukciu až po mnohých známych a neznámych, ktorí pomohli naplniť obsah knižnice knihami, ktoré mi priniesli v rámci zbierky. Špeciálnu vďaku si zaslúžia chalani z mestského divadla Actores, ktorí mi pomohli s renováciou a striekaním búdky a veľa materiálu poskytli sponzorsky,“ doplnil.
Iskra – a veci sa začnú hýbať
Knihy si pacienti môžu nielen prečítať počas čakania, ak chcú, môžu do knižnice aj nejaké knihy priniesť, pre iných záujemcov.
„Zároveň by som sa ale chcel vyhnúť tomu, aby ľudia vymieňali knihu za knihu, čo zdôrazňujem aj v niekoľkých pravidlách knižnice. A to hlavne z toho dôvodu, že ak niekto navštevuje nemocnicu pravidelne a má tam niečo rozčítané, bol by som nerád, ak by sa stalo, že si tam tú svoju knihu nenájde,“ uviedol Slavomír.
On sám má ku knihám pozitívny vzťah, v poslednom čase má však na ne veľmi málo času.
„Momentálne mám rozčítaného Stephena Coveyho a jeho 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, ale veľmi efektívny nie som, lebo už ju čítam dlho. Každopádne pre ďalší rozvoj samého seba a dovzdelávanie sa sú knihy nevyhnutné,“ priblížil Slavomír, ktorý je v súčasnosti doktorantom Prešovskej univerzity.
A čo plánuje najbližšie? „To všetko závisí od trpezlivosti mojej manželky. Takéto veci sa dajú robiť len vo voľnom čase a samozrejme bez nároku na honorár. Isteže, plány sú všelijaké. Čas ukáže, či tá búdka niečo rozhýbe, či a aký bude mať ohlas. Ak áno, už teraz mám prisľúbenú ďalšiu búdku. Už sa len rozhodnúť kam ju umiestniť. A čo sa týka iných plánov, tých je veľa, ale to nezávisí len odo mňa. Jednotlivec môže dať iskru, nápad, ale podstatné je, koľko ľudí sa pre ten nápad zapáli. Ak dosť, veci sa začnú hýbať. Aj v Rožňave,“ dodal Slavomír.
Fakty
Pravidlá nemocničnej knižnice1. Knižnica je pre všetkých.
2. Knižnica je nemocničná, takže knihy sa požičiavajú len na čas pobytu v nemocnici.
3. Knihu si požičiaš a keď z nemocnice odchádzaš, vráť ju prosím na jej pôvodné miesto.
4. Ak ťa kniha zaujme natoľko, že si ju musíš zobrať domov, aby si ju dočítal, prosím, urob tak čo najskôr a knihu vráť naspäť.
5. S knihou zaobchádzaj tak, aby si si ju nabudúce mohol požičať nielen ty, ale aj ostatní.
6. Ak chceš, knižnicu môžeš sám doplniť nejakým zaujímavým titulom, ale knižnica nefunguje štýlom, vymeň knihu za knihu.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer