SNM – Múzeum v Betliari riadi dočasne zástupca generálneho riaditeľa pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov, 29-ročný Július Barczi. Narodil sa v Rožňave a počas svojej mladosti strávil mnoho hodín v priestoroch betliarskeho kaštieľa a Krásnej Hôrky. Tvrdí, že Gemer má šťastie na vzácne pamiatky, ktoré sa inde na Slovensku nenachádzajú. Osobitý prístup preto očakáva aj od zamestnancov múzea.
BETLIAR. Od polovice júna je dočasne na poste riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar zástupca generálneho riaditeľa pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov Július Barczi. Gemerčanom je známy nielen ako znalec výtvarných diel a umeleckých remesiel, ale aj svojimi kritickými názormi na činnosť Múzea v Betliari.
Poverený generálny riaditeľ SNM Viktor Jasaň ukončil 17. júna 2014 pracovný pomer s riaditeľkou SNM – Múzeum Betliar Evou Lazárovou. Šesť mesiacov ste poverený vy viesť pobočku, ktorá spravuje kaštieľ v Betliari, hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum Andrássyovcov. Aké boli dôvody na ukončenie pracovného pomeru s bývalou riaditeľkou?
„Pracovný pomer s E. Lazárovou bol rozviazaný na základe dohody. Dôvodom pre tento krok bola nespokojnosť vedenia SNM s jej prácou. Na tomto mieste potrebujeme flexibilného a dynamického človeka, ktorý sem pritiahne návštevníka a zároveň pozdvihne úroveň odborných činností a zlepší ekonomickú situáciu múzea.“
Pomery v tejto pobočke sú vám známe, neprichádzate sem ako nováčik. Aké sú vaše predstavy o raste tejto pobočky?
„Je tu veľmi veľa práce. V prvom rade chcem nakopnúť múzeum v dvoch sférach. V odbornej sfére treba nastaviť latku kvality oveľa vyššie. Pripravujeme odborné prednášky pre verejnosť, chceme publikovať a veľmi tvrdo pracovať na novej expozícii Krásnej Hôrky. Druhou sférou je marketing, styk s verejnosťou a múzejná pedagogika. Prvým krokom bolo založenie takéhoto oddelenia v múzeu. Plánujeme voľnočasové aktivity pre menších i väčších. Snažíme sa vymýšľať programy, ktoré budú službou verejnosti. Sme inštitúcia, ktorá túto službu musí napĺňať.“
Plánujete personálne zmeny?
„Odborný personál chcem obohatiť o kvalifikované osoby. Dve vynikajúce odborníčky pri niekoľkotisícovom fonde, ktoré máme v betliarskom múzeu, nemôžu časovo všetko zvládnuť. Personálne zmeny a znižovanie stavov nevylučujem, vďaka hospodáreniu bývalého vedenia je to viac-menej nevyhnutné. Dôraz budem klásť aj na prístup zamestnancov, ktorí by svojím správaním mali vyjadrovať hrdosť na neopakovateľné dedičstvo, ktoré na Gemeri máme.“
Letná turistická sezóna sa rozbehla, čo konkrétne prinesiete návštevníkom?
„Snažíme sa čím skôr vydať programový leták. Dohadujeme termíny s prednášajúcimi. Tí budú v niektorom zo salónov kaštieľa informovať o výskume, ktorý sa tu deje ukrytý pred očami verejnosti. Cyklus ponesie názov Piatkové popoludnie u Andrássyovcov. Ďalšie aktivity pripravujeme aj v parku. Prezradím, že v najbližšom termíne sa uskutoční Andrássyovský piknik, ktorý navráti atmosféru minulých čias.“
Uplynuli vyše dva roky po ničivom požiari Krásnej Hôrky. Mnohým sa zdá, že obnova hradu trvá príliš dlho. Podľa posledných informácií by sa mal hrad otvoriť pre verejnosť v roku 2016 po ukončení 2. etapy zrekonštruovaním dolného a stredného hradu.
„K spokojnosti verejnosti môžem povedať, že v polovici júna bola skolaudovaná prvá etapa. Nasleduje výstavba novej strechy dodávateľom, ktorý už prevzal stavenisko. Podľa zmluvy by mala byť hotová do 18 mesiacov. K otvoreniu Krásnej Hôrky po tejto etape nedôjde. Nie som zástancom tejto myšlienky. Hrad nie je taký rozľahlý ako napríklad Spišský hrad. Je tu len jeden vstup a z praktického hľadiska nie je možné, aby sa po úzkych nádvoriach pohybovali návštevníci a zároveň vykonávali stavebné práce. Po tretej etape, ktorá je najrozhodujúcejšia, sa hrad otvorí. Ľudia pod hradom sa o obnovu hradu zaujímajú. Niektorí si myslia, že keď sa žeriav na hrade netočí, nič sa tam nedeje. Nie je to tak. Plánujeme sa stretnúť s obyvateľmi Krásnohorského Podhradia a širokou verejnosťou, aby sme ich informovali bližšie o prácach, ktoré tam prebiehajú.“
V súvislosti s vyhorením hradu podnikanie v tejto lokalite značne upadá. Je záujem SNM pomôcť v tejto oblasti pri pozdvihnutí turistického ruchu?
„Čo sa týka podnikania na hrade Krásna Hôrka, plánujeme poskytovať priestory na takúto činnosť. Je zatiaľ otázne, či to bude v našej réžii, alebo vytvoríme priestory pre komerčné využívanie. V tomto smere musí ďalší krok urobiť obec. Starostovi sme už vyslali impulzy, že sme ochotní spolupracovať. V areáli kaštieľa Betliar máme veľa budov. Začal som robiť malý vnútorný audit o tom ako sa využívajú priestory. Niektoré zmluvy prehodnocujeme.“
Na post riaditeľa SNM – Múzea Betliar bude v priebehu šiestich mesiacov vyhlásené výberové konanie. Budete sa o toto miesto uchádzať?
„Zatiaľ som sa nad tým nezamýšľal. Určite ako zástupca generálneho riaditeľa budem mať záujem o to, aby sa múzeum dostalo do normálnych koľají.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer