SNM – Múzeum Betliar ponúka v súčasnosti návštevníkom okrem stálych expozícií aj výstavu historických gramofónov, rozmiestnených v jednotlivých miestnostiach.
BETLIAR. Expozície betliarskeho kaštieľa obohacujú počas letnej turistickej sezóny historické gramofóny.
Ich jedinečnosť spočíva, podľa slov zberateľa Michala Tokovského, v jednoduchej mechanike. „Na svoj chod nepotrebovali žiadny zdroj energie. Staré gramofóny prehrávali 78-otáčkové šelakové platne s 25-centimetrovým priemerom. Platňa vyhrávala štandardne 3 až 3,5 minúty. Na prehranie jednej strany bola potrebná vždy nová kovová ihla, ktorá sa pri púšťaní zodrala,“ opisuje.
Pozornému oku návštevníkov kaštieľa neujdú ani fonografy vystavené na historických kusoch nábytku.
„Ide o prístroj, ktorého zvukovým médiom je valček. V začiatkoch pri nahrávaní valčeka musela kapela jednu pesničku odohrať aj stokrát. Až neskôr sa vymyslel spôsob, ako valčeky len kopírovať,“ vysvetľuje Banskobystričan.
Funkčné prístroje
Tokovský sa tejto záľube venuje od detstva. „Vo veku jedenásť rokov sa mi podarilo zohnať prvý gramofón, ktorý bol vo veľmi zlom stave. Zrekonštruoval som ho. O niečo neskôr ako dospelý som sa tejto záľube začal venovať intenzívne,“ spomína zberateľ.
Vo svojej zbierke má 40 prístrojov z celého sveta. „Najväčšiu skupinu tvoria európske prístroje zo Švajčiarska, Belgicka alebo Anglicka. V Československu sa gramofóny nevyrábali, k nám sa len dovážali. Všetky exponáty, ktoré vlastním, sú funkčné a hrajú hudbu vtedajších čias. Najstarší fonograf Edison GEM je z roku 1902,“ upresňuje zberateľ.
Pätnásť kusov historických gramofónov a fonografov môžu návštevníci v priestoroch kaštieľa Betliar vidieť do konca augusta.
Staré gramofóny.
Foto: ešl
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer