Včelárske združenie v Dobšinej oslavuje tohto roku 95. výročie svojho založenia. Miestni s hrdosťou v hlase tvrdia, že história včelárstva v týchto končinách siaha na koniec 18. storočia. Dôkazom je kniha z tohto obdobia spracovaná rodákom Samuelom Rufínym.
DOBŠINÁ. Dobšinské včelárske združenie, ktoré bolo založené takmer pred sto rokmi si nezakladá len na tradícii.
Dôraz kladie na starostlivosť o chov včelstiev a kvalitu ponúkaných včelích produktov.
Významná osobnosť
Včelárstvo, ktoré má v tejto lokalite vyše dvestoročnú tradíciu, sa môže popýšiť raritou. Z Dobšinej pochádza včelárska osobnosť z prelomu 18. a 19. storočia Samuel Rufíni.
Preslávil sa ako autor knihy Stručné pokyny pre zlepšenie obyčajného včelárstva, so zvláštnym ohľadom na Spiš a chladnejšie oblasti Uhorska, vydanej v roku 1805.
Svoje dielo doplnil o rok neskôr o nové poznatky, ktoré boli v roku 1832 vydané v Lipsku a v Košiciach pod názvom Praktický včelár, alebo pokyny pre ekonomické včelárstvo – najmä s ohľadom pre chladnejšie oblasti.
Chýbajú mladí
V súčasnosti má včelárske združenie 27 členov z mesta a okolitých obcí, ktorí sa starajú o 400 včelstiev. Vo svojom kolektíve majú 4 skúsené včelárky.
„Počas svojej činnosti sa počet členov významne menil. Pred 30 rokmi bolo v združení dvakrát toľko ľudí zaujímajúcich sa o túto nevšednú záľubu. Dnes sa tu stretávame dlhoroční včelári s priemerným vekom 54 rokov. Uvítali by sme ďalších mladých záujemcov,“ vysvetlil predseda Milan Virgala. Dobšinčana k tomuto koníčku pritiahol svokor a dnes má svojho pokračovateľa vo svojom synovi.
Nepriaznivá sezóna
Tajomník včelárskeho združenia Ladislav Pavlík prevzal včelárenie po otcovi, ktorý stál dlhé roky na čele združenia.
„Teší ma, že sa záujem posúva na ďalšiu generáciu a priúčajú sa aj moji dvaja synovia. Len ten, kto sa včelám venuje vie, aké pozitíva práca s včelami prináša. Určite to ale nie je z ekonomických dôvodov, v súčasnosti táto záľuba nevynáša,“ uisťuje L. Pavlík.
Táto sezóna je z pohľadu včelárov zatiaľ nepriaznivá. „Počasie bolo daždivé, a tak sme museli včely donedávna vykrmovať. Po minulé roky sme už točili v tomto období med po druhýkrát, tohto roku sme ešte ani nezačali. Odzrkadlí sa to na množstve medu,“ hodnotí M. Virgala.
Združenie pripravuje v letných mesiacoch včelársku nedeľu, na ktorej sa návštevníci dozvedia množstvo zaujímavých informácií zo sveta včiel a produktov, ktoré produkujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer