Rožňavskí hygienici pravidelne kontrolujú pieskoviská. Za ostatné tri roky boli vzorky odobraté z vybraných pieskovísk v Rožňavskom okrese v súlade s limitmi uvedenými vo vyhláške. Na pieskoviská v meste sme sa pozreli aj my.
ROŽŇAVA. Mesto Rožňava v súčasnosti nemá na verejných priestranstvách v správe žiadne pieskovisko.
Ako uviedla prednostka Mestského úradu v Rožňave Erika Mihaliková, mesto zatiaľ neeviduje zo strany obyvateľov žiadosti alebo požiadavky na zriadenie pieskovísk.
Náklady na 18 pieskovísk viac ako dve tisícky
Všetky pieskoviská sú v areáloch materských škôl v meste. Spolu je ich 18. Päť v škôlke na Štítnickej ulici, po tri pieskoviská majú zariadenia na ulici Ernesta Rótha, Kyjevskej a Pionierov, dve pieskoviská sú v MŠ na Vajanského ulici, jedno je v MŠ na ulici Krátkej a jedno sa nachádza v areáli dnes už zrušenej MŠ na ulici Kozmonautov.
Počet pieskovísk v MŠ je podľa zriaďovateľa postačujúci. Každá MŠ má vypracovaný prevádzkový poriadok pieskovísk, ktoré sú v prevádzke od marca do októbra.
„Piesok v pieskoviskách pravidelne premývajú a prerýľujú údržbári v materských školách, o čom sa vedie písomná evidencia. Piesok sa musí každý druhý rok meniť,“ uviedla E. Mihaliková.
Do jedného pieskoviska idú približne tri tony piesku. Cena jednej tony sa pohybuje na úrovni 33 eur. Takže náklady na naplnenie jedného pieskoviska vrátane dvadsaťeurovej dopravy predstavujú 120 eur.
Celkové náklady na výmenu piesku pri 18 pieskoviskách sú 2 160 eur. Celkové náklady na prevádzku pieskovísk boli vlani vo výške 1 274 eur.
„Náklady na rok 2013 sú podstatne menšie, nakoľko pieskoviská boli naplnené len čiastočne a piesok nebol vymenený vo všetkých pieskoviskách. Čo sa týka tohto roku, zatiaľ nebola vykonaná výmena piesku v materských školách,“ upresnila prednostka mestského úradu.
To, že sa pieskoviská nachádzajú v uzatvorených areáloch zariadení má výhodu v tom, že ich nepoškodzujú vandali. Rovnako tak ani nezodpovední majitelia domácich miláčikov.
Vzorky vyhovovali limitom
Na kvalitu piesku v pieskoviskách sa zameriavajú aj hygienici. Podľa slov Petry Váradyovej z oddelenia hygieny, detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave, v roku 2014 hygienici odobrali desať vzoriek piesku z materských škôl v Rožňavskom okrese.
Išlo o obce Čoltovo, Plešivec, Rudná, Rožňavské Bystré, Slavošovce, Štítnik, Krásnohorské Podhradie. V meste Rožňava v MŠ Štítnická a Vajanského. Všetky výsledky boli v súlade s limitmi uvedenými vo vyhláške.
„V roku 2012 boli odobraté štyri vzorky, dvakrát v MŠ Rudná a dvakrát v MŠ v Betliari, na začiatku a na konci sezóny. Aj tie boli v súlade s limitmi vo vyhláške. Vzorky boli odobraté aj v roku 2011. Bolo ich šesť – MŠ Nižná Slaná, MŠ Plešivec, MŠ Kyjevská ulica Rožňava, MŠ E. Rótha Rožňava, MŠ Pionierov Rožňava. Aj tie boli v súlade s limitmi,“ upresnila P. Váradyová.
Fakty
Riziká pieskovísk
Podľa vyhlášky rezortu zdravotníctva sezóna využívania pieskovísk je od 1. marca do 31. novembra. Pokiaľ je pieskovisko udržiavané a zabezpečené pred vonkajšími vplyvmi, nenesie riziká pre hrajúce sa deti v takom rozsahu, ako verejné a neudržiavané pieskoviská.
Starostlivosť o pieskovisko zahŕňa podľa vyhlášky čistenie a udržiavanie pieskoviska. Prevádzkovateľ pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, o čistení a udržiavaní pieskoviska musí viesť záznamy. Piesok v pieskovisku nesmie obsahovať viac ako najvyššie prípustné množstvo vybraných indikátorov mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia. l Zdravotné riziká môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín – mechanické a mikrobiálne.
Riziká mechanického poškodenia predstavujú najmä rozbité sklo, injekčné striekačky a iné rôzne ostré predmety, ktoré sa môžu v pieskoviskách vyskytovať. Pri mechanickom poškodení vzniká okrem samotného poranenia aj riziko nákazy hepatitídou A a B, ale aj vírusom HIV.
V rámci mikrobiálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene deti môžu nakaziť vírusovými, bakteriálnymi a parazitickými ochoreniami, ako sú napr. enterobióza, toxokaróza, toxoplazmóza, salmonelóza, shigelóza, giardióza a pod.
Preventívne opatrenia zahŕňajú najmä zabezpečenie pieskoviska pred znečistením odpadkami, exkrementmi zvierat (aj ľudí), zamedzenie prístupu voľne sa pohybujúcich zvierat. Nevyhnutne potrebné je viesť deti k dodržiavaniu základných hygienických zásad a návykov. Zabezpečiť zvýšenie disciplíny chovateľov zvierat ohľadom venčenia, ale aj starostlivosti o zviera (pravidelné odčervovanie).
Zdroj: RÚVZ RV
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer