Uplynulý víkend bola Rožňava dejiskom spoločných majstrovstiev Slovenska, Maďarska a Českej republiky v silovom trojboji vo federácii WPC. Dovedna súperila viac ako stovka pretekárov, pričom bolo zlepšených niekoľko desiatok národných a aj svetové rekordy.
ROŽŇAVA. Spoločný šampionát sa skladal z dvoch dní. V sobotu sa pretekalo v kategórii RAW, teda bez vybavenia, v nedeľu v kategórii EQUIP, teda s vybavením. Práve v RAW sa zrodili dva rekordy. Prvý dosiahol v kategórii T3 (18 – 19 rokov) dorastenec G. Kováč, ktorý vo váhe do 82,5 kg zvládol v tlaku na lavičke 180 kg. Druhý pridal v kategórii Masters 4 (55 – 59 rokov) J. Sztanke z Maďarska. Vo váhe do 100 kg zvládol v tlaku na lavičke 168 kg.
Rekordov však bolo oveľa viac. V RAW ich bolo dovedna zlepšených 33, v EQUIP ich potom pridali pretekári ešte 14. Z tohto množstva určite stojí za pozornosť výkon M. Husára. Medzi juniormi vo váhe nad 140 kg zlepšil národné maximá v drepe (300 kg), v tlaku na lavičke (220 kg) a aj v mŕtvom ťahu (280 kg), dovedna tak v trojboji zvládol 800 kg. Osobné i národné maximá zlepšila aj skúsená slovenská reprezentantka J. Kostúrová. Vo váhe do 75 kg zvládla v drepe 280 kg a v mŕtvom ťahu 212,5 kg. Obaja spomínaní pretekári štartovali v kategórii EQUIP. Pekný výsledok dosiahol aj Rožňavčan A. Csupori. V kategórii Masters 4 vo váhe do 100 kg zvládol v trojboji 675 kg. V konkurencii maďarských pretekárov získal za tento výkon prvenstvo v absolútnom hodnotení Masters.
Majstrovstvá boli náročné aj z časového hľadiska. V kat. RAW súperilo dovedna 77 pretekárov. Súťaž sa začala v sobotu predpoludní a skončila až po polnoci. Nasledovalo vyhodnotenie, preteky tak skončili o pol druhej ráno. V kat. EQUIP už štartovalo menej pretekárov. Prihlásených ich bolo dovedna 29.
Myšlienka spojiť národné šampionáty troch krajín prišla vzhľadom na ekonomickú situáciu.
„Organizovať súťaž pre pár pretekárov je neekonomické. Na základe priateľských vzťahov s prezidentmi federácie WPC v Maďarsku a Čechách sme sa dohodli, že ich urobíme spolu. Majstrovstvá v silovom trojboji tak boli na Slovensku, majstrovstvá v tlaku na lavičke budú najbližší víkend v maďarskom Györi. No okrem ekonomickej výhodnosti je plusom aj možnosť porovnávať sa so zahraničnými pretekármi, rivalita zlepšuje výkony,“ rozvravel sa prezident WPC na Slovensku Peter Mihály.
Súťaž v RAW prilákala viac ako sedemdesiatku pretekárov a tým pádom sa natiahla hlboko do noci. „Bolo to namáhavé. Do poslednej chvíle sme nevedeli, či súťaž rozdeliť na dva pódiá. V sobotu ráno sa nám totiž prihlásila asi tretina pretekárov. Aby sme nezvyšovali náklady pretekárov, potiahli sme súťaž do noci,“ vysvetlil P. Mihály.
V predchádzajúcich rokoch sa pretekalo hlavne v kat. EQUIP, teda v dresoch. V ostatných rokoch sa však do popredia, čo do počtu účastníkov, dostáva kat. RAW, teda bez dresov. Bolo to tak aj v Rožňave.
„Znova tu rozhoduje ekonomická stránka. Dresy na jednotlivé disciplíny, drep, tlak na lavičke či mŕtvy ťah sú rozdielne a stoja, podľa značky a kvality, od 250 eur vyššie. Navyše pri ich obliekaní je potrebná pomoc. No mnohí pretekári trénujú sami. Nie sú tímy, čo cvičia spolu,“ ozrejmil P. Mihály.
Rožňavské družstvá a pretekári patria v silovom trojboji k uznávaným nielen na Slovensku. Možno aj preto bol prezident WPC spokojný so zabezpečením a prípravou pretekov.
„Rožňava bola pre nás výhodná aj z geografickej stránky, nemali tu ďaleko ani maďarskí pretekári, no ani tí z východného či stredného Slovenska. Našli sme tu pekný prístup od predstaviteľov mesta a za pomoc sa chcem poďakovať aj primátorovi Rožňavy,“ uzavrel P. Mihály.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer