Vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea otvorili výstavu približujúcu dobu bronzovú na území historického Novohradu a Gemera-Malohontu.
ROŽŇAVA. Výstava, ktorú otvoril Ladislav Olexa, archeológ Slovenskej akadémie vied, predstavuje jednu z najvýznamnejších etáp praveku na území Novohradu a Gemera-Malohontu.
Štyristo vystavených predmetov
Archeologická výstava bola v priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave inštalovaná naposledy ešte v minulom storočí.
Prezentuje vzácne predmety kultúr staršej, strednej a mladšej doby bronzovej, ktoré sa tu v rámci tohto obdobia vystriedali. Okrem bronzových predmetov – ozdôb, resp. šperkov a zbraní, sú bohato zastúpené keramické nálezy.
„Pozoruhodné sú bronzové náramky, nákrčníky, náramenice, pektorál či ihlice, ale určite zaujmú aj bronzové meče, sekerky, kosáky a iné bronzové a keramické poklady. Výstavu veľmi vhodne obohacuje rekonštrukcia skrinkového hrobu kyjatickej kultúry z Cinobane z obdobia okolo roku 1000 pred n. l.
Sprievodná textová časť oboznamuje návštevníkov výstavy s kultúrami a so základnou periodizáciou doby bronzovej na spomínanom území,“ uviedla Sylvia Holečková z Baníckeho múzea.
Takmer 400 vystavených predmetov pochádza zo zbierkových fondov Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Slovenského národného múzea – Múzea Betliar a Hradného múzea vo Fiľakove. Kurátormi výstavy sú Václav Furmánek, Dana Marková, obaja z Archeologického ústavu SAV v Nitre a iktória Tittonová z Hradného múzea vo Fiľakove.
Hudobným vystúpením vernisáž spestrili žiaci Základnej umeleckej školy v Rožňave pod vedením pána učiteľa Mikuláša Rusňáka. Výstavu je možné navštíviť do 30. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer