ROŽŇAVA. Mesto koncom roku 2007 uzatvorilo zmluvu o poskytnutí finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na nákup pozemkov a stavieb, financovanie technickej i dopravnej infraštruktúry súvisiacej s regionálnym rozvojom.
Išlo o dotáciu na stavbu Priemyselná zóna mesta Rožňava. Mesto dostalo od štátu 5,642 milióna eur.
Cieľom auditu bolo overiť hospodárnosť, efektívnosť, účinnosť a účelovosť vynaložených verejných prostriedkov.
Neúčelovo vynaložené peniaze
Správa finančnej kontroly zistila celkom osem nedostatkov. Mesto je povinné prijať opatrenia na nápravu.
V dvoch prípadoch išlo o použitie verejných prostriedkov v rozpore s určeným účelom.
Natretie a očíslovanie vonkajšieho osvetlenia vo výške 171,78 eura bolo síce vyfaktúrované, no nezrealizované. Rovnako dodávateľ faktúroval viac osadených tvárnic, ako v skutočnosti bolo osadených.
V prvom prípade bolo mestu za porušenie uložený odvod 171,78 eura a penále v rovnakej výške. V druhom prípade bol odvod 362,67 eura, ako aj penále v rovnakej výške. Tretím porušením bola úhrada faktúrovaných dodávok a prác nad rámec projektovej dokumentácie.
„Zhotoviteľ vystavil za vykonané práce na stavebnom objekte vonkajšie osvetlenie faktúry za 294 403,18 eura. Celkový rozdiel medzi pôvodným rozpočtom a zmeneným rozpočtom bol audítorskou skupinou vyčíslený na sumu 4 371,76 eura. Za toto porušenie bol mestu uložený odvod vo výške 4 371,76 eura,“ konštatovala audítorská kontrola.
V štvrtom prípade išlo o porušenie finančnej disciplíny, keď preddavok bol nevyrovnaný do konca rozpočtového roka.
Hrozia desaťtisícové pokuty
Problémom bolo aj uloženie zeminy, pri ktorej dodávateľ vyfaktúroval sumu 699 586,63 eur. Jalovina bola ukladaná na skládku v obci Bretka.
Zemina sa mala použiť pri stavbe rýchlostnej komunikácie. Inertný odpad nie je odpadom v zmysle zákona o odpadoch.
Podľa zákona o poplatkoch za uloženie odpadov sa neplatí, ak sa na skládku uloží inertný odpad, ktorý bude využitý na sanačné, rekonštrukčné a zásypové práce. To však neplatí v prípade skládok určených na inertný odpad. Suma za uloženie tohto odpadu teda nemala byť vyfaktúrovaná.
Došlo k porušeniu zákona v tom, že pri použití verejných prostriedkov sa nezachovala hospodárnosť ich použitia. Za nesplnenie povinností môže príslušná správa finančnej kontroly uložiť pokutu až do výšky 40-tisíc eur.
Štyridsaťtisícová pokuta hrozí aj v prípade vyfaktúrovaných prác za vysadené kríky, stromčeky, osadenie drevených kolíkov a drvenej kôry. Vyfaktúrované množstvá v sume 1 921,30 eura nesedeli. Výpočet nedostatkov ukončuje nesprávne vedené účtovníctvo v dvoch prípadoch.
Tisíce na odvodoch a penále
Ako uviedla prednostka Mestského úradu v Rožňave Erika Mihaliková, mesto na základe predbežnej správy uhradilo na odvodoch a penále 5 440,66 eura, čím mestu bola spôsobená škoda, ktorú bude mesto riešiť podľa osobitných predpisov.
„V správe sa spomínajú možné pokuty vo výške 40-tisíc eur. Bolo už rozhodnutie o týchto pokutách? Ak áno, v akej výške to nakoniec bude?“ reagoval na správu poslanec Ivan Kuhn (OKS).
„Odvod finančných prostriedkov je jednou z foriem sankcií. Zatiaľ nebolo začaté konanie o uložených pokutách. Nevieme, kedy sa tak stane. My sme správu o záveroch kontroly podpísali. Prijali sme už niektoré opatrenia formou interných smerníc,“ uviedla prednostka.
„Evidentne zlyhala kontrola. No druhá vec je, kto za tieto chyby ponesie osobnú zodpovednosť,“ zdôraznil I. Kuhn.
Ako vysvetlila prednostka, o prijatých opatreniach mesto bude informovať Správu finančnej kontroly v Košiciach. Tá sa následne vyjadrí, či boli dostatočné a rozhodne o pokute.
„Až potom, keď bude uložená pokuta budeme postupovať ohľadom uplatnenia právnej zodpovednosti voči zodpovedným osobám,“ dodala prednostka.
Suma zaplatená na odvodoch a penále bude zakomponovaná do rozpočtu pre tento rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer