Jedna z najmenších obcí v Rožňavskom okrese, Brdárka, ponúka v súčasnosti čarovný obraz, ktorý je možné vidieť len pár týždňov v roku. V chotári rozkvitlo zhruba 4-tisíc čerešní. Gemerskú dedinku vyhlásili za Najsympatickejšiu obec roka.
BRDÁRKA. Takmer 460-ročná obec s neobývanými domčekmi bola predurčená na zánik. Väčšina miestnych sa odtiaľ odsťahovala a dedinka pomaly vymierala.
Za posledných desať rokov ju príchod mladej generácie omladil a zažíva svoju renesanciu.
V Brdárke v súčasnosti žije okolo 80 ľudí. „Za posledné dve desaťročia sme mali snahu oživiť Brdárku a zviditeľniť ju za hranicami nášho chotára. Zámer sa podaril, keď tu našli svoj nový domov rodiny z rôznych kútov Slovenska, ktorým sa tento nerušený malebný kút pozdával,“ vysvetľuje starosta Jaroslav Hric Jančo (nez.). Samospráva poskytla pomocnú ruku a dala osadníkom do podnájmu dve budovy.
Zabudnuté miesto sa v tomto období stáva vďačným miestom pre fotografov a návštevníkov, vyhľadávajúcich pokoj pred civilizáciou. Architektúra obce si vo veľkej miere zachovala pôvodné kvality s množstvom objektov ľudového staviteľstva.
Čerešňová dedina
V medzivojnovom období žilo v Brdárke vyše 250 obyvateľov. Štítnická dolina patrila medzi významné v ovocinárskej oblasti. V tomto chotári sa špecializovali na čerešne. Vďaka ovociu obec prosperovala, úroda sa za socializmu vyvážala na Pohronie a Zamagurie.
„Hoci je dedina položená vysoko medzi vŕškami, má veľmi dobrú polohu. Otočená je smerom na juh a zároveň kopcami chránená pred nástrahami počasia. Čerešne tu dozrievajú oveľa neskôr, ale o to viac sú kvalitnejšie,“ konštatuje starosta.
V týchto dňoch sa celý chotár zaodel do bieleho. Okolo 4–tisíc rozkvitnutých čerešní ponúka jedinečnú scenériu. Podľa slov starostu tohto roku zakvitli skôr. Verí, že mrazy nebudú mať vplyv na úrodu.
Na vlastnej koži
Pred 10 rokmi prijali ponuku bývania v tejto rázovitej obci mladé rodiny i jednotlivci z celého Slovenska, zastrešení pod občianskym združením Alter Nativa.
„Prvého mája máme akési malé jubileum. Dôvodom, prečo sme sem prišli, bola naša snaha vyskúšať si na vlastnej koži, čo všetko môže priniesť život v spolupracujúcom zámernom spoločenstve, ak nie je založené na ideologickom základe, ale iba v súlade s rešpektovaním etických princípov k sebe navzájom a, samozrejme, k prírode a jej zdrojom. Pokúšame sa tu o žitie v súlade s prírodou citlivým využívaním výdobytkov ľudského umu i modernej doby, spôsobom čo najmenej narúšajúcim prírodu a životné prostredie,“ hovorí Marcel Antal z OZ Alter Nativa.
Združenie sa snaží o obnovu pôvodných vzťahov a princípov, nahradenie konkurencie a súťaživosti spoluprácou. Za dôležité považujú spolunažívanie a bývanie v harmonickom spoločenstve v prostredí bezpečnom pre ich deti.
Odhadom je členom združenia asi tretina občanov obce. Okrem obvyklých dedinských aktivít, medzi ktoré patrí domácke pestovanie či drobnochovy, sa venujú tiež remeselným činnostiam či vzdelávaniu mladých ľudí z Európskej únie. V dedine sa môžete stretnúť s dobrovoľníkmi zo Srbska, Francúzska, Poľska a Maďarska.
Obec sú občania
Slovenská nadácia udelila Brdárke ocenenie Najoptimistickejšia obec Slovenska. Dôvodom pre tento titul boli práve aktivity združenia pre samosprávu.
„Za desať rokov našej činnosti sme tu vybudovali viacero verejnoprospešných štruktúr. Či už je to altánok pri komunitnom centre, verejné kompostovacie toalety, piecku na pečenie chleba alebo rekonštrukcia amfiteátra. Všetko to boli aktivity, ktoré sme bez nároku na odmenu pre dedinu vytvorili. Všetky tieto štruktúry slúžia, či majú potenciál slúžiť všetkým občanom i návštevníkom obce. Veď obec, to sú predsa najmä jej občania,“ lúči sa M. Antal.
Foto k článku: TASR / Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer