KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Na rekonštrukcii stredovekého hradu Krásna Hôrka, ktorý pred dvoma rokmi zničil požiar, sa podieľajú aj dvaja autorizovaní inžinieri zo Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI).
Ako informovala hovorkyňa Viktória Čapčíková, majú na starosti projektovú prípravu obnovy tejto pamiatky.
Generálnym projektantom stavby je autorizovaný inžinier SKSI Mikuláš Balogh, statiku na hrade zabezpečuje autorizovaný inžinier SKSI Igor Zigo.
Zriadia druhý vstup na evakuáciu
Projektanti navrhli strešné krytiny z nehorľavých materiálov. Požiarnu ochranu chcú zabezpečiť oddelením priestorov podkroví od spodných podlaží nehorľavými stropmi.
„V úrovni horného gotického hradu sa zriadi druhý vstup do hradného areálu pre potreby evakuácie osôb a cenností,“ vysvetlil Balogh a doplnil, že bude inštalované nové zariadenie elektronickej požiarnej signalizácie.
Bude signálom riadiť zavodňovanie jednotlivých vetiev rozvodu požiarnej vody v závislosti od polohy, kde bude ohlasovaný prípadný požiar.
V súvislosti s požiarnou ochranou tiež projektanti prehodnotia logistiku prevádzky hradu v bežnom návštevnom režime.
Zriadiť sa má aj nová nádrž požiarnej vody v telese veľkej delovej terasy s predpokladanou minimálnou kapacitou 140 kubických metrov.
Práce na obnove hradu po požiari pokračujú. Foto: SITA / Jozef Jarošík
Protipožiarny systém neohrozí ani výpadok prúdu
Plánuje sa vytvorenie systému čerpania vody na hasenie z novej nádrže k jednotlivým novým vetvám vonkajších nadzemných, ako aj vnútorných hydrantov optimálne rozmiestnených v hradnom areáli a v objektoch hradu do zásahových sektorov.
Systém rozvodov požiarnej vody v prípade požiaru bude zavodňovaný čerpadlami z požiarnej nádrže na základe signálu z elektronickej požiarnej signalizácie.
Pre zabezpečenie funkčnosti požiarneho bezpečnostného systému pri výpadku resp. vypnutí elektrického prúdu bude inštalovaný na hrade dieselový generátor potrebného výkonu.

Časť zbierok je stratená
Pri požiari hradu Krásna Hôrka v marci roku 2012 boli úplne zničené všetky strechy i časť stropov. V čase požiaru bolo v národnej kultúrnej pamiatke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov.
Bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Väčšinu zbierkových predmetov sa darí postupne ošetrovať, niektoré predmety však nebude možné zreštaurovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer