Knižná novinka Rožňavské cechy z pera historičky baníckeho múzea Sylvie Holečkovej si na svoje konto pripísala najnovší úspech. Knižná novinka, ktorú ešte len začiatkom marca oficiálne uviedli do života, zaujala odbornú knižnú verejnosť a získala prvenstvo v celoslovenskej súťaži v kategórii Knihy o meste.
ROŽŇAVA. Rožňava nebola len významným baníckym mestom, ale patrila aj medzi významné remeselnícke strediská. V mestských cechoch malo zastúpenie asi štyridsať druhov remesiel.
Banícke múzeum disponuje mimoriadne bohatým materiálom, týkajúcim sa cechového života mesta: insígnie, zvolávacie tabuľky, pečatidlá či cechové truhlice. Dostať do povedomia aj inú stránku mesta, nielen tú banícku, si za svoje „berie“ práve kniha Rožňavské cechy.
Príjemné prekvapenie
Krstnou mamou publikácie je Eva Tományová, ktorá sa v 70. rokoch 20. storočia ako pracovníčka múzea rovnako venovala problematike cechov a cechového života. Kniha je vydaná v slovenskom jazyku, s anglickým a maďarským resumé. Publikáciu s 87 stranami dopĺňa sto farebných fotografií.
Publikácia je bohatá na fotografie, ktoré dokumentujú trojrozmerný cechový materiál zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave a tiež písomný materiál, ktorý je evidovaný v rožňavskom archíve. Knihu je možné zakúpiť v Baníckom múzeu, ako aj Turistickom informačnom centre v Rožňave.
„Veríme, že kniha osloví mnohých Rožňavčanov a milovníkov histórie zo širokého i vzdialenejšieho okolia,“ uviedla autorka.
Ocenenie knihy na seba nenechalo dlho čakať. Dnes sa múzeum môže pochváliť titulom najkrajšej knihy o meste – monografickej publikácie.
„Ohlasy na knihu boli od začiatku pozitívne. Nečakala som to, prekvapilo ma to i potešilo zároveň. Som rada, že knihu tak ocenili a že dokázala zaujať aj odbornú verejnosť. Stálo to za to, venovať sa tejto zaujímavej téme. Je to skutočne príjemné prekvapenie,“ prezradila svoje pocity krátko po ocenení autorka S. Holečková.
Slávnostná vernisáž
Súťaž o najkrajšie knihy a propagačné materiály mala v tomto roku už svoj siedmy ročník. Súťaž organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici.
Autorka si ocenenie aj osobne prevzala počas slávnostného oceňovania, ktoré bolo spojené aj s vernisážou ocenených kníh, materiálov i najkrajších kalendárov Slovenska.
Ako S. Holečková zdôraznila, na tvorbe publikácie sa podieľalo množstvo šikovných ľudí, kolektív tlačiarne, z ktorej kniha vyšla nevynímajúc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer