V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorili koncom marca pre návštevníkov unikátnu výstavu Rudapithecus - Rudabánya a jej význam v evolúcii človeka.
ROŽŇAVA. Ľudoop Rudapithecus hungaricus žil pred 10 miliónmi rokov. Jeho kosti a zuby objavili v roku 1967 v Rudabányi. Odvtedy prieskumníci našli a vykopali zo sedimentov niekdajších jazier a močiarov viac ako 300 nálezov praopice a veľké množstvo dobového rastlinstva a živočíšstva. Rudabánya sa tak stala svetoznámym náleziskom evolúcie človeka.
Najvýznamnejší nález
Výskum na lokalite prebiehal vyše 40 rokov. Na výstave si návštevníci môžu pozrieť fotografie Ildikó Mészáros, ktoré vznikali počas prác pri vykopávkach.
Zábery priblížia návštevníkom priebeh výskumu, počnúc okolnosťami nálezu praopíc cez ich odborné spracovanie, ako i informácie zo zákulisia medzinárodného výskumu. Výstava je doplnená o autentické repliky najdôležitejších exemplárov evolúcie človeka.
Odborným garantom je paleontológ profesor László Kordos. Autori sa rozhodli vystavovať práve v Rožňave z dôvodu, že tento región je historicky úzko spätý s územím za hranicami hlavne vďaka baníctvu.
„V Rudabányi bola v minulosti najväčšia železorudná baňa na území Maďarska. Najvýznamnejší nález, ktorý sa v tejto lokalite podarilo objaviť, sú pozostatky ľudoopa Rudapithecus, ktorý patril pravdepodobne do skupiny spoločných predkov človeka, gorily a šimpanza, vyvinutých v Afrike,“ informoval paleontológ. Zaujímavú výstavu si môžu návštevníci pozrieť do konca apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer