Na uchovávaní a rozvíjaní tradičnej gemerskej čipky už štrnásť rokov pracujú členky Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave. Jemnú krásu tradičnej čipky prezentujú na rôznych domácich i zahraničných fórach. V týchto dňoch vystavujú svoje doterajšie i nové práce v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave.
ROŽŇAVA. „Výstava Čaro čipky prezentuje tvorbu podľa vlastných návrhov, iných a neznámych návrhov. Návštevník spozná aj tradičné gemerské motívy rozkreslené a vyhotovené členkami klubu. Celkovo je vystavených 70 prác od šiestich autoriek. Zhruba tridsať percent z nich sú práce, ktoré doposiaľ neboli vystavené,“ informovala na margo výstavy Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska.
Gemerská čipka vo svete
Angela Czintelová je odborníčkou na gemerskú čipku. Rodáčka z Levoče už ako dieťa „privoňala“ ku paličkovanej čipke na Spiši. Venovala sa jej aj vo svojej knihe. Po príchode do Gemera zistila, že aj tu má čipka svoju tradíciu.
„Čipka má v tomto regióne vyše 200–ročnú tradíciu. Je špecifická svojím tvarom, vzormi. V minulosti sa robila ako lemovanie na smrtné plachty, oltárne prikrývky, kútne plachty. No čipkou sa vyzdobovali aj tradičné gemerské čepce. Typické gemerské čepce sú známe dodnes a sú svojím prevedením jedinečné. Spolu s liptovskými sú medzi nimi tie najvzácnejšie, najkomplikovanejšie a najkrajšie, čo sa týka prevedenia,“ zdôraznila čipkárka z Klubu paličkovanej čipky.
Každý rok sa čipkárky v klube venujú danej téme – čipka vo štvorci, v trojuholníku, v kruhu, viacuholníku, každá do svojich výtvorov pretaví kus svojej invencie, zachovávajúc tradičné vzory.
„Naše členky sú už doslova zžité s gemerskou čipkou. V tomto roku sme si povedali, že budeme robiť rekonštrukcie starých gemerských čipiek. Máme bohatý vzorový materiál, tak to využijeme. Ako dlhoročná pracovníčka múzea som nazbierala rovnako dostatok materiálu. Bude sa čím inšpirovať. Každá z členiek urobí pás s aspoň troma zubami paličkovanej čipky. Uvidíme, ako sa nám to podarí,“ prezradila plány A. Czintelová.
Bez srdca to nejde
Gemerské čipkárky sa pravidelne zúčastňujú na domácich, ale aj zahraničných výstavách, prezentáciách. Nevynechajúc Medzinárodnú konferenciu paličkovanej čipky v Poľsku či Maďarsku. Gemerská čipka zažiarila aj na Svetovom kongrese čipky vo Francúzsku. Čipkárky z Gemera sa pridali ku spoločnému dielu maďarských a poľských čipkárok a vypaličkovali spolu drevený most, most, ktorý spája tri národy.
Hoci je gemerská čipka bohatá na vzory, farebnosť je skôr strohejšia. Okrajové čipky boli z režného plátna. Z farieb sa najčastejšie používala zelená, tmavomodrá až čierna, menej červená. Zelená bola vo svadobných čepcoch.
A čo pre A. Czintelovú znamená čipka?
„Od detstva mi je srdcu blízka. Preto som aj vyštudovala etnológiu, diplomovú prácu som venovala čipke na Spiši. V našom klube je len deväť členiek, no ku čipke rovnako pristupujú srdcom. Môže sa tomu venovať len človek, ktorého to úprimne baví. Starší majú viac trpezlivosti, mladých to odrádza. Ak chcete robiť čipku, musíte mať dávku ľudskej pokory. Pri neúspechu sa nesmie vzdať, treba ísť ďalej,“ dodala A. Czintelová.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer