Koncom januára oslovil Rožňavčan Milan Capák mesto s návrhom opraviť nebezpečný prechodový mostík z Baníckej na Kúpeľnú ulicu. Pri jeho prechádzaní hrozí obyvateľom riziko úrazu v podobe 3,5–metrového pádu do potoka Drázus.
ROŽŇAVA. Bývalý mlynský náhon na Baníckej ulici v Rožňave za niekoľko desaťročí dobehol zub času. Betónové koryto prestalo už dávno slúžiť svojmu významu.
V minulom storočí sa k betónu primontovalo kovové zábradlie a stavba sa začala využívať ako prechodový mostík ponad potok Drázus.
Zberači železa
Za posledné roky sa do mostíka pustili zberači železa s cieľom speňaženia niektorých častí. Z rozbitého betónu z odrezaných kovových výstuží trčia zhrdzavené konce. Zábradlie mostíka je do polovice odpílené.
„Požiadal som mesto o urýchlený technický zásah na mostíku, kým nedôjde k ublíženiu na zdraví. Pád asi z 3,5–metrovej výšky do riečky by mohol mať následky. Ratovali sme už syna, ktorý takmer spadol do vody. Podobnú osobnú skúsenosť majú aj niektorí susedia. Nemali by sme nad celou vecou zakrývať oči a čakať, kým sa niečo nestane,“ M. Capák.
Podľa jeho názoru mostík potrebuje urýchlenú opravu zábradlia. „Pokiaľ to ale finančné možnosti mesta neumožňujú, tak nech ho potom odstránia,“ reaguje.
Problém z pohľadu poslancov
Opravou nebezpečného mostíka sa zaoberali aj poslanci na februárovom zastupiteľstve. V diskusii odzneli rôzne návrhy. Predseda komisie výstavby Peter Marko (OKS) upozornil na fakt, že mostík nepatrí mestu, a preto jeho opravu komisia neodporučila.
„Ide o bývalý mlynský náhon a mlynár už dávno nežije. Je to neriešiteľná situácia, pretože mesto nemôže investovať do cudzieho majetku,“ vyjadril názor Marko.
Ivan Kuhn (OKS) mu oponoval vyjadrením, že by mesto nemalo dávať ruky preč od tohto problému. „Ak je to objekt, ktorý ohrozuje občanov, musí sa hľadať východisko v možnosti zistiť majiteľa alebo sa pokúsiť dostať ho do majetku mesta. Potom zvážiť jeho opravu, prípadne odstránenie,“ povedal.
Dionýz Kemény (nez.) videl ochranu bezpečnosti ľudí v označení zákazu prechodu cez mostík. Jeho myšlienku podporili aj Matúš Bischof (OKS) a Ján Lach (Most – Híd). Erike Szabadosovej (nez.) sa zdalo rozumnejšie namontovať tyče na zábradlie pre zaistenie neohrozenosti prechádzajúcich, ktorí mostík často využívajú.
Zareagoval aj občan
Obyvateľ Rožňavy, prítomný na zastupiteľstve, si neodpustil poznámku adresovanú poslancom. „Ako vidím, nie je snahou mesta riešiť potrebu tamojších bývajúcich, ale jednoduchšie je vstup na mostík zakázať“.
Poslanci nakoniec odklepli návrh Kuhna, aby mesto zistilo majiteľa nehnuteľnosti. Vyzvalo ho, aby dal most do stavu, v ktorom nepredstavuje riziko pre zdravie občanov.
V prípade, ak sa nepodarí zistiť vlastníka, preveriť možnosť získania nehnuteľnosti do majetku mesta.
„Mestský úrad bude pri riešení stavu bývalého mlynského náhonu postupovať v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva. Po vykonaní miestnej obhliadky sa mesto dohodne s Technickými službami mesta Rožňava a budú vykonané opatrenia na zaistenie bezpečnosti chodcov a obyvateľov tejto lokality,“ vyjadrila sa prednostka mestského úradu Erika Mihaliková.
Čaká na odpoveď
Milan Capák čaká na stanovisko mesta.
„Zatiaľ som nedostal žiadnu odpoveď na moju žiadosť, ktorú som poslal 20. januára. Ak do 60 dní nedostanem vyjadrenie, zorganizujem údernícku skupinku a na vlastné náklady zábradlie opravím. Nakúpil som už železné rúry, ktorými doplním chýbajúce kovové časti. Možno vtedy mesto zareaguje a bude mať snahu najprv mi napísať list, čo sa smie a čo nie a dostanem pokutu. Možno budú hľadať možnosti, ako ma šikanovať a sťažovať mne a mojej rodine život cez vyjadrenia svojich právnikov. Opravu však urobím bez ohľadu na následky. Ide predsa o zdravie občanov Rožňavy, starších ale aj najmladšej generácie,“ je presvedčený Rožňavčan známy svojím radikálnym postojom k riešeniu dlhotrvajúcich problémov v meste, napríklad s cestami posiatymi výtlkmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer