Strážcovia zákona upozorňujú na ostražitosť pred cudzími osobami, ktoré kontaktujú dôchodcov pod rôznymi zámienkami.
ROŽŇAVA. Dôchodcovia patria medzi skupinu ľudí, ktorá dokáže dôverovať cudzím ľuďom bez pochybností. Ich dôverčivosť často zneužívajú páchatelia orientujúci sa na krádeže.
Posledné dva prípady, ktoré sa stali v marci, sú toho dôkazom.
V prvý štvrtok v mesiaci v dopoludňajších hodinách neznámi páchatelia pod zámienkou vrátenia dlžoby oslovili 73-ročného občana z Gemerskej Panice.
Vošli do dvora jeho rodinného domu, pričom jeden z páchateľov využil nepozornosť manželov a vošiel do kúpeľne. Z komody zobral 5–tisíc eur a spolu s ďalšími páchateľmi odišli vo vozidle.
O deň neskôr neznámy páchateľ zatelefonoval 74-ročnej Rožňavčanke. Predstavil sa jej ako vnuk a pod zámienkou kúpy nového osobného motorového vozidla od nej vylákal 5-tisíc eur.
Poškodená uvedenú sumu podľa jeho pokynov vybrala z bankového účtu a odovzdala v ten istý deň doposiaľ neznámej osobe.
Zvýšená obozretnosť
Najčastejšie finty, ktoré používajú páchatelia, aby si získali dôveru seniorov za účelom zmocnenia sa ich majetku, sú hra na vnuka, vymyslená pomoc pri nehode kamióna, ponuka predaja tovaru alebo poskytovanie rôznych služieb.
„Polícia vyzýva seniorov na zvýšenú ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť najmä voči osobám, ktoré nepoznajú. Môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vopred vytypovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností,“ upozorňuje košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Polícia odporúča seniorom, aby zvýšili obozretnosť, ak ich akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti a overili si situáciu u ďalších blízkych, prípadne príbuzných osôb.
„Výhodné“ nákupy
Seniori by nemali otvárať svoje príbytky neznámym osobám, ktoré im výhodne ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii, či zvýšiť dôchodky.
„Razantne by mali odmietnuť ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, poisťovní či iných inštitúcií, ktorí sa bez ohlásenia a predloženia odborných preukazov snažia vykonávať rôzne činnosti, napr. odpis plynu, vyplatenie preplatku za vodu,“ upozorňuje policajný hovorca.
Podľa jeho slov by mali odmietnuť podpisovanie rôznych dokumentov s osobami, ktoré nepoznajú, bez konzultácie s príbuznými alebo právnikmi. Za žiadnych okolností by dôchodcovia nemali vyberať finančnú hotovosť a cennosti v prítomnosti neznámych osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer