Z budov bývalého moderného banského závodu Siderit v Nižnej Slanej sa stávajú ruiny. Zberači kovov drancujú všetko, čo môžu speňažiť. Pre hrozbu závalov vyrabovaných štôlní museli ich vstupy zamurovať.
NIŽNÁ SLANÁ. Rozbitá kamenná tabuľa neďaleko zdevastovaných budov pripomína, že 1. júla 1975 začali ťažbu v závode Siderit neďaleko Nižnej Slanej.
Posledná železorudná baňa na Slovensku zamestnávala 600 ľudí a patrila k najväčším zamestnávateľom na Gemeri.
V roku 2008 musel Siderit zastaviť výrobu, svoju činnosť ukončila baňa aj úpravárenský komplex.
Portál štôlne Jozef. Vľavo sú ruiny strojovne k ťažnej veži Gabriela. Foto k článku: Eva Šoltísová
Skaza za pár rokov
Kompletne vybudovaný spracovateľský komplex zlodeji za pár rokov vyrabovali.
Starosta Nižnej Slanej Ján Vieloha (Smer) pracoval v spoločnosti Siderit 23 rokov.
„Vznik našej obce je spojený s prvými ťažbami. Baníctvo je našou tradíciou, ktorú by sme si mali ctiť. Sám som tu pracoval 23 rokov. Čas nedokáže spôsobiť toľko škody, čo dokáže urobiť ľudská chamtivosť na cudzom majetku. Je to znevážená práca baníkov. Je ešte smutnejšie, že sa na tom podieľajú miestni,“ hodnotí hlava obce.
Areál nenavštevujú len neprispôsobiví. Chodia tam aj domáci, ktorí tam niekedy pracovali a dobre sa tam vyznajú. Vedia, kam ísť a na čo sa zamerať.
Zdevastované budovy. Z moderného závodu ostalo torzo.
Finančne zaujímavý
Skrachovaný moderný banícky závod bol finančne zaujímavý pre rôzne skupiny.
Po roku 2008 ho ukrajinský majiteľ predal trom spoločnostiam, ktoré odviezli ťažké železné stroje a zariadenia.
Zmizla ťažná veža, mechanizmy z kompresorovne a ventilátorovne, podobne aj sústruhy aj banské vozíky.
V súčasnosti je bývalý úpravárenský areál obohnaný pletivom. Patrí spoločnosti Eco – Global s investičným partnerom Sevis Žilina a je strážený bezpečnostnou službou.
Štôlne, sociálne budovy a ďalšie výrobné stavby v časti Nižnoslanská Baňa vlastní košická firma Int Ext Decor.
Oslovili sme spoločnosť Int Ext Decor s otázkou, aké zámery majú so spomínanou nehnuteľnosťou. Do uzávierky sme od nich stanovisko nedostali.
Bývalý závod Siderit monitoruje polícia.
Opustený na rabovanie
Opustený pozemok sa stal vhodným priestorom pre rabujúcich. Zberači kovov sa nerozpakovali vchádzať do bane vozidlami. Brali si odtiaľ železný materiál.
Po koľajniciach, železných rúrach, podvaloch a kábloch sa pustili do výstuže, neobávajúc sa zavalenia chodieb. Vykrádači sa pri vidine peňazí nebáli ani o svoje životy.
„Nemohli sme sa na túto spúšť pozerať. Išlo o miliónové škody. Obec priamo na mieste iniciovala stretnutie so zástupcami spišskonovoveského banského úradu a Rudných baní z Banskej Bystrice, ktoré majú na starosti banské diela. Tí zabezpečili proti vstupu všetky chodby, ktoré zamurovali,“ vysvetľuje J. Vieloha.
Pozostatok budovy odprašovania. Vľavo sú základy bývalej drviarne.
Zlodeji bez trestu
Túto lokalitu monitoruje denne aj polícia. Podnikavci si však dokážu nájsť spôsob, ako sa im vyhnúť.
Podľa informácií košického policajného hovorcu Alexandra Szabóa prijali policajti v Dobšinej vo februári oznámenie od zamestnanca baní o poškodení zabezpečenia proti vstupu do podzemia v priestoroch bývalého závodu Siderit v časti Nižnoslanská Baňa.
„Šlo o vstup do dvoch štôlní. Doposiaľ neznámy páchateľ poškodil jedenásť betónových tvárnic múru, čím spôsobil predbežne vyčíslenú škodou vo výške 200 eur. Skutok prešetrujeme ako priestupok proti majetku,“ upresnil hovorca.
Dodal, že OO PZ v Dobšinej eviduje od začiatku tohto roka ešte dva prípady krádeže elektrických káblov v spomínaných priestoroch.
„Oba prípady sú v štádiu objasňovania priestupku proti majetku, v ktorých je páchateľ známy. Páchateľov prerokuje príslušný okresný úrad,“ doplnil Szabó.
Viac fotografií z vyrabovaného závodu v Nižnej Slanej
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer