Nie všetci však vedia podať prvú pomoc, niektorí sa boja, že to nezvládnu. Vyskúšať si podanie prvej pomoci mali možnosť Rožňavčania v budove OKC.
ROŽŇAVA. V duchu hesla Zachráň život, cíť sa dobre vyrazili mladí aktivisti zo Slovenského Červeného kríža do ulíc s praktickými ukážkami podania prvej pomoci.
Do budovy OKC prišilo viacero záujemcov, pridali sa aj náhodní okoloidúci. Ako uviedla mladá dobrovoľníčka Bibiána Čornaničová, vyskúšať si podanie prvej pomoci prišlo pomerne dosť ľudí.
„Verím, že sa naučili niečo nové a budú to vedieť použiť aj v praxi, čo bolo naším cieľom. Rýchle podanie prvej pomoci v nie jednom prípade zachraňuje životy,“ uviedla Bibiána. Tá spolu s ostatnými dobrovoľníčkami priamo na ulici vzdelávala Rožňavčanov.
„Väčšina ľudí na otázku, či vedia poskytnúť prvú pomoc, zareagovala, že nie. No teší nás, že mali záujem sa to naučiť. Zistili sme však aj to, že väčšina ľudí, ktorá prvú pomoc vie poskytnúť, sa ju bojí poskytnúť. Boja sa, že by to nezvládli, že by to urobili zle. No akákoľvek pomoc, aj tá malá, môže zachrániť ľudský život,“ doplnila Bibiána.
Život zachraňujúce čísla
Rožňavčania sa dozvedeli základné informácie o zlomeninách, ku ktorým dochádza veľmi často. Rovnako zistili rozdiel medzi žilovým a tepnovým krvácaním, ktoré je život ohrozujúce. Neoceniteľné boli aj rady pri popáleninách.
„Dôležité je popálenú časť hneď dať pod prúd studenej vody. Keď vzniknú pľuzgiere, určite ich netreba prepichovať. Ak je na tele priškvarený už aj odev, nestrhávať ho. Ranu sterilne prekryť a vyhľadať pomoc v najbližšom zdravotníckom zariadení,“ poradila Bibiána.
A čo je dôležité pri resuscitácii? Pri stláčaní hrudníka mať ruky vyrovnané a uložené v strede hrudnej kosti.
„Život zachraňujúce sú dve čísla. Pomer 30:2 – frekvencia medzi masážou srdca a umelými vdychmi do úst. Teda tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy,“ dodala na záver dobrovoľníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer