Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Dobšinská zima 2014 mala jarný nádych

Sneh a ľad nahradili na Dobšinskej zime 2014 prach a blato.

Dobšinská zima sa po pár rokoch vrátila do ulíc mesta.Dobšinská zima sa po pár rokoch vrátila do ulíc mesta. (Zdroj: Peter Podolinský)

V dvanástom ročníku obľúbených rely pretekov sa počasie zahralo s organizátormi. Z pôvodného januárového termínu sa preteky presunuli na polovicu februára, no sneh aj tak neprišiel, resp. mizol pred pretekami. Organizátori sa však vynašli a ponúkli posádkam novú trať.

DOBŠINÁ. O prvenstvo sa podľa očakávania pobili skúsené rely posádky. Víťazom v absolútnom poradí sa stali J. Béreš a Z. Répás (Subaru Impreza, A4) časom 10:02,57 pred domácou posádkou V. Majerčák a P. Majerčák (Mitsubishi Lancer Evo IX, A4), 10:14,14 a tretí skončili Rožňavčania T. Ondrej a A. Gömöri (Mitsubishi Lancer Evo IX, A4) v čase 10:33,63. Rovnaké poradie bolo aj v Dobšinskom pohári. V súťaži štartovalo dovedna 25 posádok.

V hodnotení seriálu Minirally cup (MRC) 2014, ktorého úvodným podujatím Dobšinská zima bola, zvíťazila v celkovom hodnotení posádka R. Gembický a Ľ. Fabová (Mitsubishi Colt, A2) časom 11:45,49 pred I. Piatkom s J. Malošom (Subaru Impreza RA Sti, A4), 11:46,40 a tretí skončili D. Lipták a J. Dobis (Subaru Impreza WRX Sti, A4) časom 11:48,05. V rámci MRC štartovalo 38 posádok.

Ku pretekom sme sa vrátili s ich riaditeľom Marcelom Kollárikom.

Tohtoročná Dobšinská zima bola takmer bez snehu. Pamätáte sa na takýto ročník?

„Počas dvanástich ročníkov sme zaznamenali rôzne povrchy, ale takýto stav, tak to sme ešte určite nemali. Sneh sme mali ešte vo štvrtok na polovičke rýchlostnej skúšky Vlčia dolina – Podkova, no aj odtiaľ nám mizol doslova pred očami a tak v nedeľu to už boli len posledné desiatky metrov pred cieľom. Dosť nám naprieky urobil hlavne každodenný dážď, ale čo najviac chýbalo, bol mráz. Darmo, prírode nikto nerozkáže.“

Kvôli nedostatku snehu vypadli niektoré trate. Ako ste skladali skúšky do Dobšinskej zimy? Bola to improvizácia, alebo ste v prípade nedostatku snehu mali v zálohe aktuálny variant?

„Mali sme pripravené rôzne varianty a každý týždeň sme pripravili iný, náhradný, aby nás nič neprekvapilo. Po prvom preložení termínu z pôvodného 25. 1. 2014 sme boli rozhodnutí určite preteky uskutočniť, a to za akéhokoľvek počasia. Však rely je v tomto krásna, že sa jazdí za akýchkoľvek podmienok a na rôznych povrchoch.“

Ako sa vám pripravoval tento ročník? Skúška v uliciach mesta je predsa len niečo iné ako trate v lese.

„Zaradenie rýchlostnej skúšky Dobšiná bola z núdze cnosť. Oprášili sme niekdajší itinerár, keď sme u nás organizovali ešte federálne majstrovstvá Rallye Gemer a s veľkými obavami sme nakoniec túto pôvodne okruhovú vložku predsa len zaradili, a to hneď dvakrát, síce v jej skrátenej verzii. V ústrety nám vyšla aj súkromná spoločnosť miestnej píly, ktorá nám povolila využiť ich areál, čo ešte zvýšilo atraktívnosť pre pretekárov, ale i divákov, ktorých sa v Dobšinej znova zišlo veľké množstvo. Samozrejme veľký zreteľ sa najmä na tejto rýchlostnej skúške kládol na bezpečnosť divákov, keďže trať viedla cez obývané časti mesta. Zabezpečiť hladký priebeh Dobšinskej zimy pomáhalo 84 traťových komisárov, všetky skúšky sme zabezpečili rádiovým spojením a všetky nebezpečné miesta boli označené a vypáskované. Sme radi, že v Dobšinej nachádzame pochopenie u väčšiny obyvateľov a toleranciu pri organizovaní motoristických podujatí, ktoré každoročne pripravujeme.“

Vo výsledkovej listine sa presadili favoriti. Čo hovoríte na konečné poradie? Prekvapilo vás niečo?

„Dalo sa predpokladať, že víťazmi Dobšinskej zimy 2014 budú posádky z kategórie silných štvorkoliek a samozrejme skúsení pretekári z veľkého rely „majstráku“. Skonštatoval som to aj počas slávnostného vyhodnotenia najlepších posádok, že je to veľmi dobrý pocit pre každého organizátora, keď sa mu prihlasujú na preteky z roka na rok kvalitnejšie posádky. Touto cestou sa chcem poďakovať práve im, všetkým pretekárom za napínavé a férové súboje, ktoré počas uplynulej nedele pripravili pre množstvo divákov nie len zo Slovenska.“