Počas nedávnej fašiangovej slávnosti sa prišli aj ony zabaviť spolu s dospelými.
BETLIAR. Nielen zabíjačkové dobroty, cigánska muzika či ľudová hudba, ale aj fašiangové masky neodmysliteľne patria ku tradičným fašiangovým slávnostiam. Tie v Betliari sa konali po 300 rokoch.
Andrássyho detský ples
Pestré masky sa najprv predviedli vo fašiangovom sprievode obcou. Cez fašiangovú sobotu sa dospelí oblečení v maskách i tí bez nich večer zabávali na Andrássyho plese s hudbou, tancom i tombolou.
„Mám rada princezné. Sú ako barbinky, ktoré mám doma štyri. Jedna z nich sa mi páči najviac. Mám podobné šaty ako ona,“ prezradila nám malá Lenka.
Martinko zasa vsadil na masku strašidla. Podarilo sa mu vyľakať aj jeho kamarátku.
„Nevedel som, akú masku by som si mal vybrať. Bolo to ťažké rozhodovanie a tak mi zrazu napadlo, že budem strašidlom. Predstavu o maske som mal hneď, ani príprava netrvala dlho. Stačilo kus plachty a zvyšok boli už len drobnosti,“ zdôraznil Martin.
Medzi deťmi v maskách sme našli v kostýmoch aj zopár dospelákov. Tí sa rovnako ako deti na fašiangových slávnostiach skvele zabávali.
Bály boli v krčmách
Podľa údajov z Kroniky obce Betliar – fašiangy boli najveselšie obdobie roka, ktoré trvalo od Troch kráľov po Krivú stredu. Veselosť vyvrcholila na konci, teda od nedele predchádzajúcej Krivej strede.
Tancovačky sa začali už v sobotu a trvali nepretržite do Krivej stredy. Kto sa unavil, išiel si domov zdriemnuť a potom pokračoval v zábave. Osobitne sa veselila mládež a osobitne starší. Bály sa konali v rôznych nevhodných budovách, ale najčastejšie v krčme.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer