Tradičné remeslo sa v ich rodine dedí z generácie na generáciu.
VYŠNÁ SLANÁ. V rodine, kde Zuzana Farkašová vyrastala, boli krosná v dome prirodzenou súčasťou domácnosti.
Ako dievčatko sa neraz prizerala mame, ktorá tkala plátno. Páčilo sa jej počúvať, čo všetko táto práca obnáša.
Časom pomáhala cievky nasúkať, odvážila sa aj s mamou snovať. Zaúčanie na tkáčskom stroji jej netrvalo dlho, pretože ju táto robota bavila.
Zdedené krosná
Príprava na samotné tkanie bola rovnako dôležitá.
„Ľan sa trel na trlici. Neskôr sa česaním hrubé vlákna spracovávali na jemnejšie. Z kúdeľa sa napriadené vlákno namotalo na kolovrate a navinulo na špule. Snovacím kolovratom sa vlákno natočilo a dávalo na krosná. Z hrubších vlákien sa tkali posteľné plachty, ktoré tu v Gemeri nazývali pačeskami. Z najjemnejšieho vlákna sa tkalo oblečenie. Ženy sa tešili novým opleckám, ktoré boli súčasťou kroja, mužom sa vyrábali košele a spodky,“ spomína na staré časy dnes už dôchodkyňa.
Krosná, ktoré má v dome, majú vyše 150 rokov. Dedia sa z generácie na generáciu.
Prestierania a obrusy
„Práca na tkáčskom stroji ma veľmi baví. V minulosti bolo na dedine bežné, že sa tkalo v takmer každom dome. Dnes je to len záľuba. Kým som chodila do zamestnania, nesedela som za krosnami tak často. Odkedy som na dôchodku, mám na tento koníček viac času,“ hovorí Z. Farkašová.
Spod jej rúk vychádzajú prestierania a obrusy s rôznymi farebnými vzormi. Pre najbližších v rodine a známych utká aj koberčeky. Najväčší dopyt je po jednofarebných.
Záujem vnučiek
V súčasnosti sa náročná príprava ľanového materiálu vytratila. Tkáčky používajú najmä bavlnený pamuk dostupný vo vybraných predajniach.
O tkanie sa začali zaujímať aj seniorkine vnučky. Z. Farkašovú teší, že toto zaujímavé remeslo v rodine zotrvá do budúcnosti.
„Neraz mi asistujú Radka alebo Lenka. Verím, že staré krosná neostanú zabudnuté. Práve naopak, vytvoria ešte mnoho pekných ručných prác za ďalšie storočie,“ lúči sa s nami obyvateľka Vyšnej Slanej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer