V júni by sa malo začať s výstavbou bioplynovej stanice v katastri obce Brzotín (okres Rožňava) popri ceste na Jovice. Výstavba by mala byť ukončená v lete 2015. Ide o takmer štvormiliónovú investíciu. Vzniknúť má niekoľko desiatok nadväzujúcich pracovných miest.
BRZOTÍN. Obecné zastupiteľstvo v Brzotíne už schválilo zámer vybudovania biostanice.
Projektantka biostanice z českej projekčnej agentúry Veronika Waicová uviedla, že zámer rieši výstavbu poľnohospodárskej biostanice pri Brzotíne. Ide o kombinované zariadenie na výrobu bioplynu a jeho ďalšie energetické využitie.
„Premenou biomasy z rastlinnej výroby bez prístupu vzduchu pomocou metanogénnych baktérií vo fermentačných nádržiach bude vznikať bioplyn. Bude sa ďalej spracovávať, digestát sa bude využívať ako hnojivo. Vyrobený plyn bude spaľovaný v kogeneračnej jednotke. Výstupom bude elektrická energia dodávaná do verejnej energetickej siete a teplo, ktorého časť bude využívaná na ohrev fermentačných nádrží a zvyšok bude priemyselne využívaný,“ vysvetlila projektantka.
Skontaktovať sa s investorom, firmou Biofaktor, sídliacou v Bratislave sa nám nepodarilo.
V areáli biostanice bude objekt, v ktorom bude prebiehať hlavná výroba, so všetkými potrebnými inžinierskymi a súvisiacimi objektmi, ako sú prístupové komunikácie, prípojka, plynovod, kanalizácia, vodovod a iné.
Desiatky pracovných miest
Ako uviedla V. Waicová, s výstavbou biostanice začnú najskôr v júni tohto roka. Začatie však závisí od termínu vydania stavebného povolenia.
Zaujímalo nás, či stanica nebude mať negatívny dopad na životné prostredie. „Zámer novostavby poľnohospodárskej biostanice Brzotín bol posudzovaný v zmysle zákona o vplyve na životné prostredie. Podľa záveru biostanica nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. I naďalej sa orgány ochrany životného prostredia budú k stavbe vyjadrovať v priebehu ďalšieho povoľovacieho procesu a ich pripomienky budú do projektu zapracované,“ upresnila projektantka.
Biostanica by mala priniesť aj nové pracovné miesta. V. Waicovej sme sa opýtali, koľko ich bude.
„Biostanicu bude obsluhovať síce malý počet zamestnancov, avšak nepriamo sa na jej prevádzke bude podieľať oveľa väčší počet pracovníkov, a to najmä pri poľnohospodárskych činnostiach, ktoré súvisia so zaisťovaním vstupných surovín a podobne. Celkovo pôjde o niekoľko desiatok nadväzujúcich pracovných miest,“ dodala V. Waicová.
Vstupné suroviny do biostanice budú zabezpečované z okolitých poľnohospodárskych plôch. Podľa V. Waicovej je táto investícia do biostanice finančne zabezpečená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer