Zo siedmich poslancov majú mandát len štyria. Ďalší traja náhradníci márne čakajú na osvedčenie, aby sa mohli stať poslancami. Obecné zastupiteľstvá sa v obci nekonajú.
GEMERSKÁ PANICA. Rozhádaná obec so 650 obyvateľmi má za následok nefunkčnú samosprávu.
Neúplné obecné zastupiteľstvo nie je možné doplniť náhradníkmi, pretože sa schôdze jednoducho nekonajú. Poslednýkrát sa poslanci zišli začiatkom septembra minulého roka.
V Gemerskej Panici by malo na obecnom zastupiteľstve sedieť 7 poslancov. Od začiatku januára roka sú poslancami len štyria po tom, čo sa niektorí z nich rozhodli vzdať svojho mandátu. Prázdne stoličky ostali doteraz neobsadené.
Zoltán Istók (Smer), ktorý je jedným z náhradníkov, poukazuje na zámerné praktiky starostu Milana Majoroša (Most – Híd).
„Podľa počtu získaných hlasov pri voľbách v roku 2010 som bol zaradený medzi náhradníkov na post poslanca v obecnom zastupiteľstve. Po situácii, ktorá nastala vlani, som mal nastúpiť na prázdny mandát. Starosta zámerne doteraz nezvolal schôdzu, aby mňa a ďalších dvoch náhradníkov nemusel menovať za poslancov. Z jeho strany ide o zámerné taktizovanie,“ uvádza Z. Istók.
Zastupuje voličov
Neskrýva, že vzťahy medzi nimi nie sú najlepšie. „Byť volený je ústavné právo. Žiadam len, aby starosta dodržal zákon. Zastupujem voličov, ktorí mi dali svoj hlas. Chcem obci pomôcť,“ vyjadril sa.
Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí definuje, že nastúpenie náhradníka vyhlási obecné zastupiteľstvo do 15 dní po tom, čo sa vyprázdni mandát a odovzdá mu osvedčenie o tom, že sa stal poslancom. Osvedčenie podpíše starosta obce.
Plní starostovské povinnosti
M. Majoroš obvinenia odmieta a celú záležitosť vysvetľuje slovami, že si svoje povinnosti ako starosta plní.
„Zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolávam, tak ako káže zákon. Tohto roku to bolo trikrát. Nemôžem ale ovplyvniť to, ak sa poslanci nedokážu zísť. Dvaja z nich sa pravidelne ospravedlňujú, pretože pracujú v zahraničí. Tým pádom nie je zastupiteľstvo uznášaniaschopné,“ vysvetľuje predstaviteľ obce.
Zároveň dodáva, že vlani zvolal 10 obecných zastupiteľstiev, z ktorých sa uskutočnili len dve, v máji a septembri. Obecné zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce. Určuje zásady hospodárenia, nakladania s majetkom obce a s majetkom štátu, ktorý užíva.
Obec nemá schválený rozpočet na tento rok.
Zhromaždenie obyvateľov
Na prerokovanie obecných vecí môže obecné zastupiteľstvo zvolať zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti. Na otázku, kedy sa v obci konalo verejné stretnutie občanov, aby sa o nastolených problémoch hovorilo otvorene, starosta odvetil, že schôdze takého druhu nerobí.
„Býva tu okolo 180 dôchodcov. Nemyslím, že by sme ich mali zaťažovať problémami, ktoré sa ich netýkajú,“ povedal starosta.
Prospešní pre obec
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko hovorí, že zákon umožňuje poveriť jedného z poslancov zvolávať obecné zastupiteľstvo. „Ak túto možnosť poslanci nevyužili, ostáva len možnosť obrátiť sa na ústavný súd,“ radí I. Rončák.
Na margo činnosti poslancov I. Rončák podotýka, že je na poslancoch, aby zvážili, či sú svojou neprítomnosťou na zastupiteľstvách prospešní pre obec.
„Zákon hovorí, že mandát poslanca môže tiež zaniknúť, ak sa počas jedného roka nezúčastní ani raz na zasadnutiach obecného zastupiteľstva,“ približuje Rončák.
Zákon o obecnom zriadení
Rokovanie obecného zastupiteľstva definuje:
Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Ak požiada o zvolanie zasadnutia obecného zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, starosta zvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie.
Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace, zvolá ho zástupca starostu alebo iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zvolal obecné zastupiteľstvo.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer