ROŽŇAVA. Komunálny odpad z domácností, stavebný alebo biologický odpad zo záhrad a súkromných pozemkov vďaka vynaliezavým občanom končí na verejných opustených lokalitách.
Na problém s čiernymi skládkami poukázal aj mestský poslanec Ľudovít Kossuth (nez.)
„Za katastrofálny stav považujem smetisko na Rožňavskej Bani. Aj keď je tam kontajner pre osadníkov zadarmo, vždy sa tam vytvorí skládka plná smetí, ktorú zahŕňame zeminou a retušujeme to,“ vyjadril sa Ľ. Kossuth. Ľahostajné mu nie sú ani čierne skládky v mestskej časti Nadabula.
„Nechápem, kto si dovoľuje vyhadzovať nepotrebné veci do prírody, keď za odvoz platíme. Je to smutná bilancia,“ zhodnotil.
Staré pneumatiky, plastové fľaše, papierové obaly lemujú cestu aj medzi mestskou časťou Nadabula a Rožňavskou Baňou.
Kopiaci sa odpad
Ladislav Šalamon z Mestského úradu v Rožňave má počas svojej praxe skúsenosti, že nedisciplinovaní občania vyvážajú odpad na perifériu mesta.
„Neporiadok rieši firma, ktorá to má zmluvne na starosti. Upratujú aj ľudia, ktorých máme na aktivačných prácach,“ vysvetlil L. Šalamon.
Najväčší problém, podľa jeho slov, majú s čiernou skládkou na konci Rožňavskej Bane. „Odpad sa tam kopí neustále, aj napriek tomu, že je tam umiestnený veľkoobjemový kontajner počas celého roka. Paradoxom je, že neporiadok sa nachádza viac okolo kontajnera, ako v ňom,“ reaguje.
Prístupovú cestu zahatajú
Zároveň poukazuje na to, že tento kritický stav nespôsobili len miestni, ale aj ďalší obyvatelia Rožňavy, ktorí ho sem privážajú na autách.
„Tí sa zbavujú odpadu, ktorý im v domácnostiach prekáža. Podnikatelia sem zase vozia stavebný odpad. Vlani sme odpad niekoľkokrát vyniesli. Poslednýkrát, v novembri, to bolo 25 ton,“ potvrdil Šalamon.
Mesto uvažuje zabrániť prístupu áut až ku pozemku, ktoré sa stalo verejným smetiskom. „Kontajner v blízkej budúcnosti umiestnime na nižšie položené miesto vedľa cesty. Tú zahatáme, aby sa nikto na spomínané priestranstvo nedostal,“ vysvetlil zamestnanec mestského úradu.
Odstránili odpad
Mesto priebežne rieši aj požiadavky ľudí, ktorí nahlásia čiernu skládku.
„V minulom týždni sme vypratávali neporiadok v záhradkárskej oblasti smerom na Indiánske jazero, tento týždeň sa chystáme vyčistiť kopu odpadu v záhradkárskej oblasti na Rudnianskom kopci,“ upresňuje Šalamon.
Na záver dodáva, že ak občania nezmenia myslenie a konanie, samosprávy sa nelegálnych skládok nezbavia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer