Do konca januára sa musia bývalí nájomníci vysťahovať z ubytovne na Zlatej ulici. Budovu ešte v novembri kúpil nový majiteľ ako prebytočný majetok mesta. Rómske rodiny, ktoré v predmetnej ubytovni bývajú, dali podnet na prokuratúru o preskúmanie zákonnosti predaja.
ROŽŇAVA. Mesto budovu na Zlatej ulici 10 získalo v roku 2007 od Železorudných baní v likvidácii a o rok neskôr v marci zriadilo v nej útulok pre sociálne slabších občanov.
Počas prevádzkovania útulku samospráva vynaložila na opravy nemalé peniaze. Do novej vodomernej šachty, vodovodnej prípojky a vodomerov v obytných jednotkách investovala 6 300 eur, kompletná elektroinštalácia stála 34 261 eur. Budovu však nájomníci zdevastovali.
Mesačné nájomné v obytnej jednotke s jednou izbou je 4,22 eura, s dvomi 6,51 eura. Opravy sú hradené z výberu nájomného, ktoré za rok predstavuje 1 551 eur, ak by bola dodržaná platobná disciplína zo strany nájomníkov, čo nepokryje náklady opravu, údržbu a zákonné revízie.
Značná časť z nich mestu neplatí nájomné a plnenia spojené s užívaním obytných jednotiek a tak sa dlh na Zlatej 10 vyšplhal na 2 958 eur, na poplatkoch za komunálny odpad vo výške 5 628 eur.
Nový nájomca
Pre neustále vrážanie vysokých finančných čiastok do budovy sa mesto rozhodlo vlani budovu na Zlatej ulici zaradiť do prebytočného majetku. V novembri uzavrelo mesto kúpnu zmluvu s novým majiteľom, ktorý musí nehnuteľnosť zapísať do katastra nehnuteľností.
Nájomníci, ktorých je okolo 60, nechcú prísť o strechu nad hlavou. S nesúhlasným stanoviskom sa obrátili na vedenie mesta. Opakovanú výzvu od mesta, aby dobrovoľne odovzdali obytné jednotky do konca januára neakceptujú.
Iný prístup mesta
Jeden z užívateľov Tomáš Rezmüves býva v obytnej jednotke rok s manželkou a dvomi dcérami. Do svojej domácnosti investoval vyše 500 eur.
Na jednej strane priznáva, že niektorí nájomníci si neplnia svoje povinnosti voči prenajímateľovi. Na strane druhej očakával od mesta iný prístup.
„V budove bývajú viacpočetné rodiny poväčšine s malými deťmi, odkázané na sociálne dávky alebo dôchodky. Mesto budovu predalo bez možnosti odkúpenia nájomníkmi, ktorí by svoje príbytky riešili splátkovým kalendárom. Bývajú v hmotnej núdzi bez možnosti riešiť bytovú otázku. Mesto sa touto možnosťou nezaoberalo a nedalo nájomníkom žiadnu možnosť sa brániť,” povedal Rezmüves.
Bývajúci sa preto obrátili na Okresný súd v Rožňave, ktorý požiadali, aby vydal rozhodnutie, že je mesto povinné zabezpečiť nájomníkom budovy na ul. Zlatej náhradné ubytovanie, prípadne prístrešok a aby do právoplatného rozhodnutia súdu pozastavil vypratanie domu.
Žiadne povinnosti
Prednostka mestského úradu Erika Mihaliková poukazuje na to, že k tomuto stavu nemuselo dôjsť, keby si nájomníci plnili svoje finančné záväzky, nedevastovali budovu, ktorú užívali a svojím správaním nenarúšali občianske spolunažívanie v danej lokalite.
Podľa jej slov voči nájomníkom nemá samospráva žiadne povinnosti. „Zo zákona nám nevyplýva žiadna povinnosť, keďže nájomníci bývajú v obytných jednotkách a nie v bytoch. V nájomnej zmluve sa tiež jasne uvádza, že v prípade, ak sa má nájomca z obytnej jednotky vysťahovať, nie je prenajímateľ povinný zabezpečiť náhradu. Každý bol o tom upovedomený pri uzatváraní nájmu a podpísal to,“ oboznamuje prednostka.
Nový byt bez dlžôb
Bývajúci mali uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu určitú.
„Doba nájmu sa predlžovala dodatkami v závislosti od toho, ako si nájomníci plnili svoje povinnosti od jedného mesiaca, maximálne polrok. Z 23 nájomníkov sa ukončil nájom skôr u 4 užívateľov z dôvodu, že neprišli podpísať nájomnú zmluvu alebo mali voči mestu pohľadávky,“ dodáva E. Mihaliková.
Bytovú situáciu si môžu riešiť dotknutí občania žiadosťou o byt pri dodržaní podmienky, že voči mestu nemajú žiadne pohľadávky. Využiť túto možnosť však môžu len 4 rodiny, dve z nich o byt už požiadali a boli zaradené do poradovníka.
Bez trvalého pobytu
„Rómovia od nás očakávajú náhradné bývanie, ale žiadny z nich tam nemá trvalý pobyt, pretože táto budova slúži len ako útulok. Mali by si situáciu riešiť tam, kde majú zapísané trvalé bydlisko,“ radí prednostka.
Celý problém zatiaľ ostáva v rukách mesta dovtedy, pokiaľ vlastník nepodá návrh na vklad do katastra a stane sa tak právoplatným majiteľom. „Očakávame tiež stanovisko prokuratúry, ktoré v súčasnosti skúma podnet nájomníkov o zákonnosti predaja,“ uzatvára Mihaliková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer