Korzár logo Korzár Gemer
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Rožňavský infoservis - 26. novembra - 2. decembra

Kam za kultúrou, športom a zdravím.

PODUJATIA, AKCIE

Charitánia

ROŽŇAVA. Jasanima – Domov sociálnych služieb Rožňava a Občianske združenie Milan Štefánik všetkých srdečne pozývajú dňa 26. novembra v utorok so začiatkom o 14.00 hod. na benefičné podujatie Charitánia, organizované pri príležitosti 20. výročia založenia Amalia – DSS, organizačnej súčasti Jasanima Rožňava. Koná sa v divadle Actores. Príjemné popoludnie s hudobne ladenou atmosférou podporí myšlienku odstrániť bariéry medzi handicapovanými a zdravými ľuďmi, ukáže cestu k vzájomnému porozumeniu, priateľstvu.
Charitániu svojím predprogramom už od 14.15 hod. odštartujú mladé dievčatá z Michaloviec v hudobnom zoskupení The Fusion. Hudobnú zložku svojimi výkonmi podporí spevák Adam Ďurica so svojou kapelou. Na pódiu ho vystrieda finalistka hlasu Česko Slovenska, Anna Veselovská. Dynamická slovenská punk-rock-popová hudobná skupina Smola a Hrušky zo Spišskej Novej Vsi zahrá v rámci prebiehajúceho turné aktuálny unpluged koncert. A na záver vystúpi speváčka Kristína.

Kométy – ozdoby či hrozby z neba

Skryť Vypnúť reklamu

ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja, organizujú spoločne pre širokú verejnosť dňa 27. novembra v stredu o 17.00 hod v priestoroch knižnice na Lipovej ulici 3 podujatie pod názvom Kométy - ozdoby či hrozby z neba. Príbeh kométy C/2012 S1 ISON a iných krás oblohy uvedie vo forme prednášky a prezentácie Juraj Lörinčík z úseku astronómie Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

VOĽNÝ ČAS

Zimný štadión

ROŽŇAVA. Zimný štadión otvárajú v Rožňave 29. novembra v piatok o 17.00 hod. Pre verejnosť bude ľadová plocha k dispozícií v piatok od 17.00 do 19.00 hod., v sobotu a v nedeľu v čase od 14.00 do 16.00 hod. a v čase od 17.00 do 19.00 hod.

Strážna veža

Skryť Vypnúť reklamu

ROŽŇAVA. Neskororenesančná strážna veža je dominantou historického jadra Rožňavy. Vežu v roku 1997 opravili a sprístupnili pre turistov ako vyhliadkovú. Prehliadku zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave. Vstupy sú v pondelok až v piatok od 8.00 do 15.30 hod. V sobotu od 8.00 do 11.30 hod.

Umelecká tvorivosť

ROŽŇAVA. Gemerské osvetové stredisko vyhlasuje tradičné súťaže umeleckej tvorivosti pre výtvarníkov, fotografov a filmárov. Zapojte sa do súťaže, prípadne informujte ďalších záujemcov.

Pozvanie do Zóny M

ROŽŇAVA. Mladí Rožňavčania môžu prísť tráviť svoj voľný čas do Zóny M, ktorá sa nachádza na nádvorí Radnice, v priestoroch bývalej knižnice. Záujemcovia majú k dispozícií tvorivé dielne, stolný tenis, premietanie filmov a rôzne kurzy.

Skryť Vypnúť reklamu

DIVADLO

Komédia v maskách

ROŽŇAVA. Mestské divadlo Actores Rožňava pozýva na premiéru komédie Sally a Max alebo PERSONA NON GRATA. Komédia v maskách - groteska stvárnená na základe protikladného vzťahu Laurela a Hardyho. Predstavenie sa koná 30. novembra v sobotu o 19.00 hod. v hlavnej sále divadla. Pred predstavením o 18.30 h sa uskutoční vo foyeri divadla otvorenie výstavy “RE/VÍZIA” - autora Rolanda Neupauera.

TURISTIKA

Záverečná túra

ROŽŇAVA. Klub turistov Elán Rožňava pripravil na 30. novembra v sobotu záverečnú túru turistickej sezóny 2013. Odchod mimoriadneho autobusu je o 8.00 hod. z Autobusovej stanice v Rožňave.

VÝSTAVY

Štefan Kesi

ROŽŇAVA. Pix-XL fotoklub Rožňava pozýva na autorskú výstavu fotografií Štefana Kesiho. Výstavná kolekcia „AbstRust“ vznikla v rokoch 2012 - 2013. Väčšina fotografií bola zaznamenaná priamo v historickom centre Rožňavy. Niektoré objekty už v súčasnosti nie je možné nájsť v zachytenej podobe, iné sa môžu nenávratne stratiť už čoskoro. Hrdzavejúci dnešok sa tak stáva abstraktnou minulosťou. Výstava je sprístupnená do konca novembra v cukrárni Štefánia.

Fotoklub vystavuje

ROŽŇAVA. V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského vystavuje fotoklub Pix – XL. Ide o ich 2. členskú výstavu pri príležitosti mesiaca fotografie. Výstava trvá do 14. januára 2014.

Baníctvo a hutníctvo

ROŽŇAVA. Od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hod. môžu návštevníci vidieť stále expozície Baníckeho múzea.
Na Šafárikovej 43 môžete vidieť:
Expozíciu baníctva a hutníctva Gemera, Banské pracoviská, Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí.
Na Šafárikovej 31 je inštalovaná Historická expozícia – prezentačný múzejný depozitár.

Baníctvo v škole

NIŽNÁ SLANÁ. Stála expozícia baníctva a hutníctva v Nižnej Slanej sa nachádza v priestoroch budovy miestnej bývalej školy. Skladá sa z dvoch častí, a to baníckej a mineralogickej. Je sprístupnená na požiadanie počas celého roka. V zbierke je viac ako 2-tisíc minerálov.

OZNAMY

Turistické informačné centrum

ROŽŇAVA. Turistické informačné centrum v Rožňave je pre verejnosť otvorené v pondelok až piatok v čase od 8.00 do 16.00 hod. V sobotu je zase otvorené od 8.00 do 12.00 hod.

Dobšinské informácie

DOBŠINÁ. V turistickom informačnom centre v Dobšinej poskytnú informácie o kultúrnohistorických pamiatkach, prírodných atraktivitách, možnostiach športového vyžitia, relaxu a oddychu, pripravovaných podujatiach v meste a jeho okolí. Centrum je otvorené počas pracovného týždňa v čase od 7.00 do 15.30 hod., s výnimkou stredy, vtedy je tu otvorené do 16.00 hod. a v piatok len do 15.00 hod.

PAMIATKY

Kaštieľ v Betliari

BETLIAR. Expozícia kaštieľa je otvorená denne, vrátane pondelka v čase od 9.30 hod. Pravidelné vstupy sú o 9.30, 11.00, 12.30, 14.00 hod.
Expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa, ktorá bola ukončená v roku 1994, vznikla nová muzeálna expozícia na interiérovej ploche 2 308 metrov štvorcových.

Mauzóleum

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Mauzóleum Andrássyovcov je otvorené denne vrátane pondelka od 9.30 do 15.30 hod.

Kaštieľ vo Vlachove

VLACHOVO. Kaštieľ je rozdelený na niekoľko častí. Nachádza sa tu divadelná a spoločenská miestnosť, konajú sa tu kultúrne podujatia. Je tu aj jedáleň v historickom štýle a obecné múzeum. Kaštieľ je možné navštíviť po dohode so správcom.

JASKYNE

SILICA. Jaskynná priepasť Silická ľadnica sa nachádza juhozápadne od obce Silica na Silickej planine - na jednej z planín Národného parku Slovenský kras, 17 km od Rožňavy. Priepasť je voľne prístupná vyznačeným turistickým chodníkom z parkoviska pred obcou Silica.

DOMICA. Patrí medzi najkrajšie kvapľové jaskyne v Európe. Je charakteristická svojimi kvapľovými štítmi, bubnami a kaskádovitými jazierkami zoradenými terasovito za sebou. Nachádza sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny (Národný park Slovenský kras), 10 km juhovýchodne od Plešivca v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Pravidelné vstupy okrem pondelka sú denne od 9.30 do 14.00 hod. pokiaľ ide o okruh s plavbou. Okruh bez plavby môžu návštevníci absolvovať v čase od 9.00 do 16.00 hod.

KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA. Jedna z najkrajších jaskýň na Slovensku sa nachádza v Slovenskom krase neďaleko Rožňavy pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka. Objavili ju rožňavskí jaskyniari v roku 1964. Okrem klasickej kvapľovej výzdoby sú v jaskyni aj rozličné excentrické útvary. V sprievode skúsených vodcov, vystrojení v zapožičanom jaskyniarskom výstroji, môžete okúsiť nádherný pocit objavovania krásy podzemného sveta. Pohyb po lanách nie je ťažký a je nevšedným zážitkom. Jaskyňa je dlhá 1100 m. Vstupy do jaskyne sú v čase o 9.00, 11.30, a 14.00 hod. pre vopred ohlásených záujemcov.

Pamätné izby a domy

GEMER. Záujemcovia a návštevníci regiónu môžu na Gemeri navštíviť aj pamätné izby a domy významných osobností: Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika v obci Kobeliarovo, Pamätná izba Pavla Jozefa Šafárika v Slavošovciach, Pamätná izba Fraňa Kráľa vo Vyšnej Slanej, Pamätná izba Júliusa Bottu v Rozložnej, Pamätný dom Juraja Hronca v Gočove, Pamätná izba SNP v Čiernej Lehote, Vidiecka izba v Stratenej, Dom tradícií v Lipovníku, skanzen v obci Bretka.

Kostol v Štítniku

ŠTÍTNIK. Gotický evanjelický kostol v Štítniku, národná kultúrna pamiatka je jednou z najvýznamnejších pamiatok na Slovensku. Kostol má mohutnú vežu a tvorí tak výraznú dominantu celej štítnickej doliny. Z pohľadu stredovekých nástenných malieb je tento kostol v Gemeri najbohatší. Zvyšky malieb sa zachovali aj v exteriéri kostola. Prehliadku kostola je potrebné vopred ohlásiť.

HVEZDÁREŇ

Pozorovanie

Úsek astronómie Gemerského osvetového strediska v Rožňave vás pozýva v piatok 29. novembra 2013 od 18.00 hod. za priaznivého počasia na verejné pozorovanie nočnej oblohy z hvezdárne. Z organizačných dôvodov nebude prístupný interiér hvezdárne, iba exteriér s ďalekohľadmi.
Telefón: 058/7323650, 058/ 7345334 (v čase 7.30 - 15.30 a v piatok aj v čase 18.00 – 22.00 hod.)
e-mail: gos@gos.sk

Astroinfo

Slnko je v znamení Strelca, premieta sa do súhvezdia Škorpión a od 30. novembra do súhvezdia Hadonos. Mesiac cúva do novu v utorok 3. decembra a zmizne z nočnej oblohy. Planéta Merkúr vo Váhach je na rannej oblohe, vychádza okolo šiestej hodiny.

V utorok 26. novembra pred východom Slnka dôjde ku konjunkcii, tesnému uhlovému priblíženiu s planétou Saturn. Obe planéty budú od seba na zdanlivú vzdialenosť polovice priemeru Mesiaca. Je to výzva aj pre fotografických lovcov efektných záberov. Planéty hľadajte na juhovýchode vo výške menej ako 10 stupňov nad horizontom. Venuša v Strelcovi vďaka veľkej uhlovej vzdialenosti od Slnka je ešte dve aj trištvrte hodiny po jeho západe viditeľná asi 15 stupňov nízko nad juhozápadným obzorom. Zvyšok novembra bude zjasňovať, čo len zvýrazní jej zmenšujúcu sa fázu.

Mars v Panne vychádza o jednej hodine v noci, zvyšuje jasnosť, podmienky rannej viditeľnosti sa zlepšujú. Jupiter v Blížencoch vychádza okolo 19.30 hodine a je neprehliadnuteľnou dominantou nočnej oblohy. Pri troche šťastia na jasný východný obzor pred východom Slnka môžeme na oblohe vidieť až štyri planéty (Merkúr, Mars, Jupiter a Saturn). Neptún vo Vodnárovi je pozorovateľný za bezmesačnej časti noci, zapadá okolo 22. hodiny. Urán je v Rybách, zapadá hodinu po polnoci.

Kométa ISON extrémne zjasňuje, vychádza spolu so Slnkom. Je nebezpečné akýmkoľvek ďalekohľadom pokúsiť sa ju zachytiť blízko pri Slnku.

Medzinárodná kozmická stanica ISS lieta nad Rožňavou ráno medzi piatou a šiestou hodinou. Je to ten jasný, rýchlo sa pohybujúci bod od západu na východ. Presné časy preletov si môžete overiť na http://www.heavens-above.com, a podľa GPS si nastavte svoju presnú polohu.

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární

Utorok 26. 11. Lekáreň ROŽŇAVA, Štítnická 9, 048 01 Rožňava, tel. č.: 058/7329008
Streda 27. 11. Dr. MAX, NsP Špitálska 1, Rožňava, tel. č.: 058/2858586
Štvrtok 28. 11. Dr. MAX, NsP Špitálska 1, Rožňava, tel. č.: 058/2858586
Piatok 29. 11. Dr. MAX, Šafárikova 16, Rožňava, tel. č.: 058/3219940
Sobota 30. 11. FARMÁCIA, Šafárikova 17, Rožňava, tel. č.: 058/7326390
Nedeľa 1. 12. POLI-PHARMA, Špitálska 2, Rožňava, tel. č.: 058/7326153
Pondelok 2. 12. Dr. MAX, Šafárikova 16, Rožňava, tel. č.: 058/3219940
Utorok 3. 12. AFRODITA, Námestie 1. mája 11, Rožňava, tel. č.: 058/7325979

Stomatologická pohotovosť

30. 11.- MUDr. Bánesová, NsP Rožňava
1. 12.- MUDr. Čopáková, ZS Jovická 2 Rožňava

OPUSTILI NÁS

Bc. Emília Sústriková, 57 r., Gem. Poloma,
Ladislav Magyar, 74 r., Rožňava,
Zoltán Rusznyák, 82 roč., DS Brzotín,
Oto Gajdoš, 57 r., Roštár
Oktavian Fehér, 86 r., Betliar,
Alexander Fazekaš, 76 r., Rožňava,
Ivan Čillik, 66 r., Rožňava
Mária Lázárová, 89 r.,Krh. Podhradie,
Juraj Cmier, 48 r., Rožňavské Bystré,
Ladislav Icsó, 74.roč., Rožňava

HOROSKOP NA DECEMBER

Baran (22.3. – 20.4.)
Tento mesiac budete mať šance urobiť naozaj pre seba niečo do budúcnosti. Na provokácie partnera odpovedajte triezvo, nenechajte sa vyprovokovať. Snažte sa cieľavedome realizovať svoje ciele a hlavne pomôže to vášmu vplyvu na okolie i v zamestnaní.

Býk (21.4. – 21.5.)
Predvianočné chystanie vám spôsobuje radosť a potešenie. Urobíte výhodné nákupy darčekov. Pri úprave a dekorácii bytu či domu na sviatky vám pomôže váš vrodený estetický cit. Malé nezrovnalosti či šarvátky nech vám nepokazia náladu.

Blíženci (22.5.21.6.)
V tomto mesiaci vám pribudne viacej problémov a starostí. Neriešte všetky problémy či úlohy naraz, lebo môžete oľutovať. Rozdeľte si ich na podstatne a nepodstatné a urobte kroky za vytýčeným cieľom.

Rak (22. 6. – 23.7.)
V tomto mesiaci to doma s opačným pohlavím nebude mať ľahké. Neprenáhlite sa! Celkovo máte tendencie k impulzívnemu správaniu. Nerobte nepremyslené zmeny, ktoré v zapätí oľutujete a budete ich chcieť vziať späť.

Lev (24.7. – 23.8.)
Ak ste mali dojem, že sa veci, dohovory a obchody hýbu pomaly, nastáva zrýchlenie, snažte sa s nimi udržať krok. Požiadajte o pomoc partnera, aby vám pomohol zbaviť sa problémov či ťažkostí, najmä týkajúce sa technických zariadení.

Panna (24.8. – 23.9.)
Možno si neviete vybrať správnych priateľov, lebo sa bojíte, že budete za nich trpieť. Slobodné Panny budú ťahať z ohňa horúce gaštany, lebo ich práca nebude dokonale ocenená a zaplatená.

Váhy (24.9. – 23.10)
Tento mesiac nehľadajte odpovede na otázky, ktoré vás trápia. Nájdite si čas zistiť pravdu, ako pripraviť príjemné, radostné Vianoce ako pomôcť rodine pri uprataní, či kúpe pekných darčekov. Staršie Váhy, pozor na hazardne hry, či stávkovanie, pretože nemáte šťastie. Mladšie Váhy by sa mali venovať svojmu zdraviu, hlavne tráveniu.

Škorpión (24.10. – 22.11.)
Máte pred sebou najkrajšie chvíle roka – Vianoce. Doprajte si dostatok času na premyslenie, ako koho prekvapíte. Mesiac plný zmien a prekvapení a možno v tom zhone zabudnete na svoje sľuby. Nájdite správnu cestu, ako zahladiť vaše zlé rozhodnutia.

Strelec (23.11. – 21.12.)
Pozor si dávajte celý mesiac, lebo ste niekedy ako ,,strelení“. Budete musieť sa ubrániť svojim náladám, aby ste sa nedostali do zlého svetla. Kontrolujte svoj každý krok a oporu hľadajte u svojej partnerky či priateľky.

Kozorožec (22.12. – 20.1.)
Prichádza váš sviatočný čas. Preukážte sa pekne voči blízkym, viete byť aj príjemní a milí. Viac dosiahnete ,,po dobrom, než po zlom“. Ženy, neprotirečte svojim partnerom, ale pekne ich požiadajte, že ako bude upratané pred Vianocami, také budú sviatky.

Vodnár (21.2. – 20.2.)
Koniec roka dobrý, všetko dobré! Budete sa musieť ukázať, že máte nielen dobré komunikatívne schopnosti, ale Merkúr vás obdaril i šikovnosťou. Niečo by vám mohlo uškodiť a dostanete sa do niekoľkých trápnych situácií, ale nájdete z nich východisko.

Ryby (21.2. – 20.3.)
Tento mesiac vám ľudia budú len ťažko veriť čo i len v jednej oblasti. Objaví sa náladovosť či kolísanie aktivity a ak máte niečo na starosti, tak to určite pokazíte. Všetko vám bude padať z rúk, a to kvôli nedostatočnej sústredenosti, ktorá pramení z povrchnosti.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 770
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 809
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 696
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 860
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 670
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 072
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 567
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 282
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 218
 10. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 979
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na východe Slovenska: V nedeľu pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Plošné testovanie Slovenska na ochorenie Covid-19 prebieha druhý deň.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Namiesto futbalového zápasu odbery z nosa. Tak to vyzeralo v Malom Šariši

V Sabinove sa črtá problém, vo Veľkom Šariši sú pokojní.

Plošné testovanie v Malom Šariši išlo podľa plánu.
Pred letiskom v Abu Dhabí. Lenka vycestovala do Spojených arabských emirátov pred rokom. Verí, že koronakríza jej dovolí opäť naplno lietať.
Rozhovor

Dizajnérka: Retro považujú ľudia za moderné alebo súčasné. Nie je to správne

Márii Bujňákovej učaroval najviac škandinávsky štýl.

Mária Bujňáková, dizajnérka a doktorandka na Katedre umení Technickej univerzity v Košiciach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop