Do Evanjelickeho kostola v Slavošovciach sa pred časom vrátil kompletne zreštaurovaný neskorobarokový oltár z 2. polovice 18. storočia.
SLAVOŠOVCE. Ako uviedla vedúca Krajského pamiatkového úradu Košice – Pracovisko Rožňava Eva Šmelková, hlavným dôvodom pre reštaurátorský zásah bol zlý stav takmer celej architektúry oltára.
Obnova v štyroch etapách
Drevená hmota bola značne poškodená drevokazným hmyzom, polychrómia oltára popraskaná, miestami opadávala. Celý oltár bol výrazne devastovaný znečistením.
„Komplexný reštaurátorský zásah bol z hľadiska ochrany pamiatkového fondu nutný, aby sa stabilizovala jeho hmotná podstata,“ uviedla E. Šmelková.
Reštaurátorské práce sa začali v roku 2009, ukončené boli v tomto roku. Prebiehali v štyroch etapách. Realizoval ich Oblastný reštaurátorský ateliér Bratislava.
Reštaurovanie bolo financované z dotácie Ministerstva kultúry SR a prostriedkov vlastníka. Pri obnove priestoru, do ktorého sa oltár vrátil, pomohla obec Slavošovce. Samotným záchranárskym prácam predchádzal komplexný reštaurátorský, umelecko – historický a chemicko-technologický výskum.
Ako priblížila E. Šmelková, ten ukázal, že povrch polychrómie je silne narušený a znehodnotený zožltnutým lakovým filmom, lokálnymi premaľbami zlatenia bronzovaním.
„Drevená hmota bola po celej ploche deštruovaná drevokazným hmyzom, čo spôsobovalo jej rozpadávanie. Všetky konštrukčné spoje boli uvoľnené a miestami aj chýbali. Drevená hmota bola výrazne rozsušená a rozpadnutá na mnoho drobných prvkov,“ uviedla vedúca pracoviska krajského pamiatkového úradu.
Chýbajúce časti rezbárskej a sochárskej výzdoby a architektúry reštaurátori doplnili rekonštrukciami podľa zachovaného originálu. Obnovou prešla aj uvoľnená konštrukcia pamiatky. Tú spevnili a obnovili podľa pôvodného uchopenia prostredníctvom kolíkov.
Tam, kde chýbala zlatená dekoratívna rezbárska výzdoba jednotlivých prvkov, bola doplnená podľa zachovaného originálu s použitím podobného dreva.
Špičková oltárna architektúra
„V prípade architektúry bol obnovený pôvodný zámer autora, prezentovaný v sivomodrom iluzívnom mramorovaní. Olejomaľba Posledná večera bola očistená od stmavnutých lakov a depozitov na originál. Profesionálnym reštaurátorským zásahom boli oltáru prinavrátené jeho pôvodné vysoko umelecké a estetické hodnoty. Slavošovská oltárna architektúra sa radí v gemerskom okruhu medzi špičkové sakrálne oltárne architektúry. Je potrebné zdôrazniť, že gemerská evanjelická cirkev sa napriek obmedzeným finančným prostriedkom usiluje o obnovu svojho kultúrneho dedičstva. Po zreštaurovaní bude pamiatka slúžiť slúžiť širokej verejnosti,“ zdôraznila E. Šmelková.
Drevený oltár v slavošovskom kostole pochádza z druhej polovice 18. storočia. Je vyhotovený v slohu zľudovelého rokoka, najmä jeho sochárska časť. Dekoratívne je spracovaný ako úplná kópia podľa profesionálnych vzorov.
Oltár bol pred reštaurovaním výrazne premaľovaný. Ako na záver E. Šmelková upresnila, v procese reštaurovania sú v súčasnosti oltáre z Evanjelického kostola v Koceľovciach, Markuške, Roštári, Brdárke a Gočove.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer