O tom, že Rejdovčania majú folklór a lásku k tradíciám v srdci, svedčí skutočnosť, že prvé verejné vystúpenia obecných folkloristov sa datujú do 20. až 30. rokov minulého storočia.
REJDOVÁ. V roku 1953 mal súbor Hôra približne 40 členov. Postupne zmenil názov na Folklórnu skupinu Hôra. V tomto roku oslavuje 60. narodeniny.
Štyridsaťročná festivalová tradícia
Začiatkom 60. rokov sa vedúcim stáva miestny učiteľ, rodák z obce, Ján Krišťák. Súbor sa postupne rozrastá a zúčastňuje sa viacerých významných podujatí, festivalov a slávností.
Po dvadsiatich rokoch svojej existencie nahrali folkloristi platňu pod názvom Rejdovská svadba. Práve do roku 1973 siahajú aj korene Gemerského folklórneho festivalu. Ten si v tomto roku pripomenul 40. výročie.
Od roku 1976 sa vedúcim stáva Ondrej Kračún. Po štyroch rokoch štafetu preberá Ľubomír Molčan. Zo súboru postupne vzniká folklórna skupina a jej vedenia sa ujíma Mária Brdárska. Veľkú zásluhu na pôsobení a fungovaní folklórnej skupiny má aj Ján Lipták, dlhoročný tanečník, choreograf a istý čas aj vedúci.
Začiatkom 90. rokov sa umeleckou vedúcou stáva Mária Brdárska – Janoška. Pod jej vedením skupina vystupuje po celom Slovensku. Od roku 2005 má folklórna skupina 20 stálych členov. V súčasnosti pracuje pod vedením Slávky Krišťákovej.
Krstili knihu venovanú histórii folklóru
„V roku 2003 naša sólistka Mária Brdárska-Janoška vydala CD A v Rejdovej pri kostele. Vlani jej menovkyňa Mária Brdárska vydala ďalšie CD s ľudovou hudbou Muzička – Či to šitko pravda. V tomto roku pri príležitosti 60. výročia založenia skupiny sme počas galaprogramu Gemerského folklórneho festivalu pokrstili knihu venovanú jej histórii pod názvom Autak zmo vystupovali. Prednedávnom sme spolu s Ľudovou hudbou Ondreja Hlaváča z Gočova naspievali na ich CD niekoľko našich piesní. Sme radi, že sa nám v ostatnom čase podarilo do skupiny prilákať aj mužov spevákov, tanečníkov,“ zdôraznila vedúca S. Krišťáková.
Pri zrode folklórneho súboru stála aj Zuzana Dovalovská. Kedysi aktívna členka súboru. Od jeho vzniku šije pre folkloristov kroje a aj vďaka nej, rejdovský kroj neupadol do zabudnutia.
„Keď sme začali s folklórom u nás v obci, ani nám nenapadlo, že to bude takto dlho fungovať. Som rada, že folklór má u nás takú bohatú tradíciu a že na to nezabúdajú ani tí mladší,“ dodala dlhoročná folkloristka.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer