Časť svojej zbierky dnes vystavuje v miestnej expozícii baníctva a geológie.
NIŽNÁ SLANÁ. Dušan Vandrášik sa narodil a prežil celý život v Nižnej Slanej. Vzťah k baníctvu získal už ako malý chlapec, keď sa chodil spolu s ďalšími detvákmi pozerať na plné vagóniky vychádzajúce zo štôlne Mano.
Očarený Banskou Štiavnicou
„Baníctvom žilo celé okolie, čo ma značne ovplyvnilo. Preto som šiel študovať na banícku priemyslovku do Spišskej Novej Vsi. Po roku som prestúpil do Banskej Štiavnice, pretože ma ťahalo študovať odbor hlbinné dobývanie. Študentské časy patrili medzi moje najkrajšie. Odtiaľ som si priniesol prvé vzorky nerastov. Banská Štiavnica je dodnes malebným baníckym mestečkom,“ vracia sa do spomienok D. Vandrášik.
Mladý človek po maturitách zakotvil v Železorudných baniach v Nižnej Slanej. Začínal ako robotník, prešiel rôznymi profesiami a po 33 rokoch po útlme baníctva ukončil v tomto rezorte svoje pôsobenie.
„Prešiel som veľa baní po Slovensku, ale celú svoju pracovnú kariéru som odpracoval tu. A neľutujem,“ hovorí skromne.
Banícka expozícia
Zamladi sa zbieraniu rôznych predmetov a vecí, ktoré súviseli s baníctvom, venoval len sporadicky. S čoraz viac rozširujúcou sa zbierkou vzrastal aj záujem o nové exempláre. Výsledkom dlhoročného bádania a hľadania je Expozícia baníctva a geológie v Nižnej Slanej v bývalej základnej škole otvorená pred piatimi rokmi.
„Môj dom vďaka mojej zberateľskej vášni začínal byť primalý. Oslovil som preto starostu, ktorý ma ochotne podporil vo vytvorení expozície v priestoroch, ktoré sa nepoužívali. Výstava, ktorá dýcha históriou, sa vracia do minulosti nielen tejto baníckej obce, ale poukazuje na minulosť Gemera,“ oboznamuje Vandrášik.
Vystavovaná časť zbierky
Nadšený dôchodca tvrdí, že časť priestorov bývalej školy ukrýva zhruba len jednu tretinu z domácej zbierky zbieranej desaťročia.
Návštevníci si môžu pozrieť vystavené exponáty z baníckej a geologickej časti. Prehliadka upúta dobývacím náradím, liatinovými pieckami, fúkacími mechmi a ďalšími spotrebnými predmetmi, ktoré patrili k bežnému životu každého baníka.
Súčasťou výstavy sú hraničné kamene banských polí, ktorými si jednotliví ťažiari vymedzovali svoje dobývacie teritóriá. Upútajú aj fotografie starých baníkov z Nižnej Slanej od roku 1905, rôzne medaily, vyznamenania, pracovné knižky a ďalšie písomnosti.
V uniformách na poslednej ceste
Zberateľ má vo svojej zbierke staré banícke uniformy pochádzajúce najmä od miestnych baníkov.
„Zachovalo sa ich veľmi málo, pretože nebohí boli do nich odetí na poslednej ceste. Baníci si ich nechávali šiť na mieru. Vo vnútri saka mali na kapse vyšité meno majiteľa uniformy. Súčasťou baníckej uniformy bola aj čiapka a vychádzkové kokoše,“ upresňuje.
Dlhoročne získavaná zbierka obsahuje okolo tritisíc minerálov, niektoré z nich boli z baní vyťažené pred sto rokmi. Časť z nich je vystavovaná v priestoroch školy.
Právom hrdí
Dušan Vandrášik svoju zberateľskú vášeň uchováva i naďalej.
„Ľudia tu na okolí poznajú môj koníček. Neraz ma zastavia a ponúknu predmety, ktoré našli v dome rodičov na povale. Pri zbieraní musíte mať v sebe značnú dávku drzosti a poprosiť o vzácne predmety ľudí, ktoré ešte doma nemáte. Niekedy sa dohodnem, inokedy nie,“ priznáva zberateľ.
Na múzeum, ktoré vytvoril, je pyšný. „Všetky exponáty si vážim, predstavujú púť môjho života. Väčšinou som ich ponachádzal sám. Myslím si, že táto dedina si právom zaslúži uchovávať banícku históriu. Tunajšie ložisko bolo známe nielen v Európe, ale aj na iných kontinentoch. My súčasníci máme byť na čo hrdí. Verím, že to budú udržiavať aj budúce generácie,“ uzatvára D. Vandrášik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer