ROŽŇAVA. V Rožňave v ostatnom období zaznamenali úhyn voľne žijúcich holubov.
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Rožňave preto vydala mimoriadne opatrenia na zabránenie šírenia pseudomoru voľne žijúcich holubov.
Mestská polícia v Rožňave už zisťuje aktuálny počet hydiny a holubov na území mesta pre prípad vakcinácie. Veterinári zatiaľ čakajú na laboratórne výsledky.
Ako informoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Rožňave Ladislav Kerpán, v meste pred časom našli uhynutých 22 voľne žijúcich holubov, preto aj vydali veterinárne opatrenia pre mesto.
Ako Kerpán zdôraznil, nákaza, ktorá sa podpísala pod úmrtie holubov, nie je prenosná na človeka.
„Paramixovírusy, ktoré spôsobujú pseudomor holubov a hydiny, známy ako vírus Newcastel, nie sú nebezpečné pre cicavce – pre človeka, preto sme upozornili aj mesto, že pseudomor nie je prenosný na ľudí, aby sa nebáli. To je podstatné zdôrazniť,“ uviedol.
Po výsledkoch rozhodnú o vakcinácii
Aj keď sa potvrdilo, že ide o Newcastel vírus, musí prebehnúť ešte jeho typizácia.
„Tieto paramixovírusy sú rôzne v rámci svojej druhovej rozličnosti. Sú také, ktoré sú špecifické len pre holuby a nie sú prenosné na inú hrabavú hydinu ako napr. kuru domácu. Preto je potrebné počkať na výsledky typizácie. Vzorky sa posielajú až do Dublinu. Podľa našich informácií bude výsledok známy do mesiaca, najneskôr do 6 týždňov,“ vysvetlil šéf veteriny.
Kým nebude potvrdené, o aký podtyp paramixovírusu ide, dovtedy musia na území mesta platiť opatrenia, ktoré vydala RVPS. Zaujímalo nás, či veterinárna správa nepristúpi k odchytu a likvidácii holubov.
„Je potrebné vyčkať na výsledky typizácie. Dovtedy neprikročíme k likvidácii holubov. Ak sa potvrdí, že tento typ je prenosný na inú hrabavú hydinu a holuby, budeme nápomocní pri likvidácii voľne žijúcich holubov. Veterinárny lekár, ktorý zabezpečuje pre mesto svoje služby, už má pripravenú vakcínu pre prípad, že by bolo potrebné pristúpiť ku plošnej vakcinácii v meste,“ potvrdil L. Kerpán.
V 90. rokoch minulého storočia sa proti pseudomoru povinne vakcinovalo. V súčasnosti už vakcinácia nie je povinná. Registrovaní chovatelia holubov a exotického vtáctva si dnes vakcinujú na vlastnú zodpovednosť a za vlastné peniaze.
„Kedysi sa vakcinovalo plošne. Vakcína sa dávala do pitnej vody pre hydinu. Je dôležité poznamenať, že za ostatných 40 rokov nebol na území mesta ani okresu zaznamenaný pseudomor holubov. To nám dáva nádej, že aj v tomto prípade, kedy došlo k úhynu voľne žijúcich holubov, tie mohli uhynúť na nejaký podtyp paramixovírusu, ktorý nie je vysokopatogénny. Navyše, ďalšie úhyny sme nezaznamenali,“ zdôraznil L. Kerpán.
Ilustračné foto: SME/Ján Krošlák
Polícia robí súpis chovateľov
V súvislosti s veterinárnym opatrením na území mesta postupuje v týchto dňoch aj mestská polícia v Rožňave.
Ako nám potvrdil náčelník mestskej polície Róbert Hanuštiak, polícia v súčasnosti robí adresný súpis chovateľov vtáctva a hydiny na území mesta. Kompletný by mal byť do polovice novembra, kedy ho polícia predloží RVPS v Rožňave. Aj na základe tohto zoznamu budú veterinári postupovať v prípade bezplatnej vakcinácie.
„V praxi to znamená, že chodíme doslova od domu k domu a zisťujeme aktuálny stav holubov a hydiny. Každý z policajtov zodpovedá za svoju časť mesta v rámci služobných rajónov a v tejto časti zisťuje tieto údaje popri výkone služby. Tak máme prehľad o chovateľoch aj ich chovoch. Ak bude potrebné, budeme nápomocní aj pri prípadnom znižovaní populácie holubov,“ uviedol náčelník mestskej polície.
Okrem toho polícia monitoruje aj miesta, v ktorých sa holuby najviac zdržiavajú. „Ide najmä o centrum mesta. Väčšia koncentrácia holubov je aj pri bytovkách na Vargovom Poli,“ upresnil Hanuštiak.
Na otázku, či mali skúsenosti, kedy sa obyvatelia mesta sťažovali na prípady súvisiace s holubmi a ich chovom, náčelník reagoval takto: „Neregistrujeme žiadne sťažnosti týkajúce sa holubov. Čo sa týka ich výskytu, podľa môjho názoru ich v meste nie je až tak veľa, v porovnaní s inými mestami.“
V Rožňave počítajú holuby. Ilustračné foto: šim
Organizovaní holubári majú holuby zaočkované
Podľa slov Kerpána zatiaľ nie je dôvod na vakcináciu domácej hrabavej hydiny či holubov z registrovaných chovov ani exotického vtáctva.
Ak o vakcináciu nejaký chovateľ požiada, je to na jeho rozhodnutí. RVPS má vytvorený centrálny register chovateľov holubov a hrabavej hydiny. Veterinárni lekári sú v kontakte s miestnymi holubármi.
V rámci Základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov Rožňava je evidovaných 21 chovateľov.
„Aj my sme boli informovaní o úhyne holubov a následných opatreniach zo strany veterinárnej správy. V rámci organizácie naši členovia každý rok dávajú svoje holuby očkovať. Vakcináciu zabezpečujú veterinári v meste. Nakoniec, je to aj naša povinnosť, keďže holuby, ktoré sa zúčastňujú na pretekoch a výstavách aj musia byť povinne zaočkované. Takže v tomto žiadne obavy nemáme,“ potvrdil veterinárny lekár a zároveň člen rožňavskej organizácie chovateľov poštových holubov Juraj Rákossy.
V rámci Slovenska doteraz nebol zaznamenaný typ pseudomoru voľne žijúcich holubov, ktorý by bol prenosný na chovné holuby a hydinu.
Anketa
Ako zareagovali samotní Rožňavčania na úhyn holubov a prípadný výskyt pseudomoru, sme zisťovali priamo v centre mesta. Práve na námestí miestni ľudia radi holuby prikrmujú.
Edita Piateková: „Zatiaľ som nič také nepočula. Niekedy, najmä v lete, keď som sedela na lavičkách pod stromami, som zvykla holuby kŕmiť. Nezamýšľala som sa nad tým, či to je nebezpečné.“
Martina Dovalová: „Dnes človek počuje samé negatívne správy o šírení rôznych ochorení či nákaz, takže v tomto som opatrná, najmä vo vzťahu k svojmu synovi. Je ešte malý, tak ho vždy upozorním na to, čoho sa nemá chytať a sú to najmä voľne žijúce zvieratá či vtáky.“
Jozef: „Nemyslím si, že je to nejako zvlášť nebezpečné. Tých holubov v meste nemáme zasa až tak veľa. Určite nie je nutné, aby sa nejako likvidovali.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer