Mediálne známe učiteľky z Dobšinej sa pohli o krok ďalej. Získali od súkromných osôb dom, v ktorom budujú rodičovské centrum.
DOBŠINÁ. Miestne dve učiteľky Norika Liptáková a Erika Polgáriová sa doslova preslávili, keď v minulosti v liste, ktorý adresovali ministrovi školstva, otvorene a bez zábran opísali kritickú situáciu v meste, kde žijú a v škole, v ktorej pracujú.
Okolo učiteliek nastal poriadny rozruch, ruky im podávali všakovakí známi aj neznámi ľudia.
Konkrétna pomoc sa im však zatiaľ ušla hlavne z rôznych nadácií a od sponzorov. Dnes práve vďaka súkromnému darcovi budujú v Dobšinej v poskytnutom dome rodičovské centrum.
Učiteľky totiž pred časom rozbehli projekt Detstvo deťom. Snahou je pripraviť do života mladé dievčatá a ich rodiny.
Ďalšou zo snáh rodičovského centra je aj motivovať mladé dievčatá k zodpovednému prístupu k sexualite, aby nepriviedli na svet svojho potomka ešte v detskom veku. V Dobšinej nie sú ničím výnimočným 14- či 15-ročné matky.
Pracujú s mladými rodinami
Nové centrum majú v pláne otvoriť v novembri v tomto roku.
„Na vhodné priestory sme museli veľmi dlho čakať. Nečudo, že sme sa preto s veľkou chuťou spolu mladými rodičmi pustili do prerábania priestorov rodinného domčeka,“ opísali nám učiteľky z Dobšinej.
Hlavným cieľom učiteliek a dobrovoľníkov je pracovať s mladými rodinami a ich deťmi tak, aby pri nástupe do školy boli plnohodnotne pripravené po všetkých stránkach tak, ako ich rovesníci.
V dobšinskej základnej škole museli už v minulosti zriadiť nulté ročníky. Deti z neprispôsobivých rodín totiž prichádzajú do školy bez toho, aby ovládali slovenský jazyk, často nevedia držať v ruke ceruzu, nakresliť jednoduchý obrázok je pre nich veľký problém.
„Ak sa niekto nechce len pozerať na žalostný stav niektorých detí, tak sa môže k nám pridať,“ vyzývajú učiteľky.
Klasický byt
V týchto dňoch v centre vykonávajú rôzne rekonštrukčné práce. Vytvoriť chcú podnetné priestory pre maloleté a mladistvé matky, ich partnerov a deti.
Išlo by o klasický byt s obývacou časťou, kuchynkou, detskou izbou, sociálnym zariadením. V priestore by si mladí ľudia vyskúšali výchovné postupy, starostlivosť o rodinu a domácnosť. Vzájomne by si vymieňali skúsenosti a poznatky.
Sponzori a darcovia
Učiteľky z Dobšinej potrebné peniaze získali od sponzorov, rôznych nadácií. Miestni študenti im pomohli zase tak, že napísali pre nich projekt Think Big.
Okrem toho, ako dodávajú Norika a Erika, ochotní ľudia z mesta im zase pomohli pri úpravách priestorov, zbere hračiek a zariadenia do centra.
Korzár oslovil aj dobšinskú samosprávu a rezortné ministerstvo s otázkou, akú konkrétnu pomoc poskytli učiteľkám, ktoré sa ako dobrovoľníčky snažia riešiť problém.
Primátor Karol Horník (Smer – SD) reagoval: „Od začiatku ich činnosti s nimi spolupracujeme. Vyšli sme im v ústrety poskytnutím priestorov v minulosti či sponzorskými príspevkami.“
Ministerstvo školstva SR o pomoci pre dobšinské učiteľky nauvažuje.
„Ministerstvo školstva môže prideliť finančné prostriedky na dotáciu alebo rozvojový projekt na základe ministerstvom vyhlásenej výzvy na príslušný kalendárny rok, ibaže len na presne zákonom uvedené činnosti. Medzi nimi, žiaľ, nie sú zahrnuté aktivity tohto občianskeho združenia, to je práca s maloletými a mladistvými matkami neprispôsobivej časti populácie priamo v komunite a ich deťmi vo veku do 5 rokov,“ napísal hovorca Michal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer